В Жашкові відкрили мандрівну виставку «На Зламі»

 4 червня  в м.Жашків, Черкаська область у приміщенні Центральної бібліотеки для дорослих Східноукраїнський центр громадських ініціатив  презентував мандрівну виставку «На Зламі».Виставка з 2019 року ...

Додано:
eucci

5_ж
В Жашкові відкрили мандрівну виставку «На Зламі»

 4 червня  в м.Жашків, Черкаська область у приміщенні Центральної бібліотеки для дорослих Східноукраїнський центр громадських ініціатив  презентував мандрівну виставку «На Зламі».

Виставка з 2019 року мандрує Україною і відвідала понад 50 міст. Вона складається з 18 стендів, кожен з яких присвячений одній із проблем – «зламам», які відбулися з українським суспільством з 2014 року внаслідок війни.  «На Зламі» не лише пропонує інформацію про пережиті українцями суспільні трансформації, але і дає можливість замислитись над питаннями про відновлення справедливості та реінтеграції окупованих територій. Виставка звертає увагу глядачів на те, що повномасштабне вторгнення стало продовженням системного вчинення воєнних злочинів окупантами на нових територіях і в нових масштабах.

На презентації виступила представниця ГО «SEMA Ukraine» Галина Тищенко. Жінка розповіла присутнім про своє перебування в окупації у 2014 році в Краматорську та у 2022 році на Київщині, а також про звірства російських військових які там відбувалися:

«Тут плачеш, кричиш, перед ним на коліна стаєш і просиш його не знущатися. І знаєте, в очах така от радість у нього».

Галина зазначила, що важливо усвідомлювати повноту загрози російської агресії, щоб їй протистояти. 

«Хочу сказати, що впродовж всіх цих років хтось з людей не вірив, хтось думав, що воно обійде стороною, хтось відмахувався, що політикою не займаюся. Це привело до розгортання агресії, до такого жаху.  Я думаю, що нас всім потрібно гуртуватися, щоб воно не розросталося далі».

Присутній на відкритті мер міста Ігор Цибровський підкреслив важливість безпосередньо чути свідчення очевидців:

«Я багато чув офіційної інформації про злочинні діяння росіян, але зовсім інше враження чути це з уст тієї людини, яка це пережила. Над нами все пролітало, збивали ракети. Але ми тут, дякувати певному збігу обставин, нічого не відчули. Коли вже поступово люди звикли, що хоч літає там щось зверху, але спокійно, то в мене постійно скандали в міській раді навколо побутових, абсолютно дріб’язкових питань. І може дійсно потрібно людині відчути якусь біду, щоб потім розуміти як жити і які в нас зараз є пріоритети».

Під час заходу також підіймалося питання впливу Росії на українців.

Галина пригадала,  що в 70-х роках на Донбасі батьків першокласників змушували підписувати заяви про відмову від навчання дитини українській мові. Більшість тоді працювали на заводах і за відмову могли лишитися роботи.

Директор місцевого історичного музею Олександр Тютюнник додав приклад як за радянської окупації російський вплив поширювали  в тому числі й на музику – обмежували і казали ставити поменше концертних номерів західних, українських композиторів і більше додавати російських.

Учасники також поділилися, що бачать як під дією пропаганди змінилися їхні родичі чи знайомі, які давно живуть в Росії.

Підсумком обговорення став висновок, що Україні потрібно докладати багато зусиль, щоб протидіяти російському впливу – зокрема і через розвиток культури.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я

Результати опитування: як в Україні змінюється споживання тютюнових та нікотинових виробів

Результати дослідження держзакупівель при будівництві укриттів на базі освітніх закладів Херсона