Відбувся заключний семінар-тернінг про добровільне об’єднання громад у Яготині
18 та 19 лютого 2016 року у місті Яготин відбувся заключний третій семінар-тренінг «Об’єднана громада – нові можливості», що проводиться в рамках проекту «Організаційно-консультаційний супровід ...
Додано:
ngo.tdu
18 та 19 лютого 2016 року у місті Яготин відбувся заключний третій семінар-тренінг «Об’єднана громада – нові можливості», що проводиться в рамках проекту «Організаційно-консультаційний супровід створення та формування засад розвитку Яготинської об’єднаної громади» громадською організацією «Товариство дослідників України», який здійснюється в рамках програми ЄС «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні», що реалізується Інститутом громадського суспільства в партнерстві з Фондом Східної Європи і фінансується Європейським Союзом.
У заході взяли участь колишній міський голова А.Л. Лісовий, начальник фінансового управління Яготинської РДА С.М. Дьогтяр, депутати та члени виконавчого комітету міської ради, сільські голови району, представники громадськості та ЗМІ.
Програмою третього семінару-тренінгу було передбачено розгляд таких питань:
- успіхи децентралізації влади у Польщі: можливості залучення досвіду в українських реаліях;
- аналіз моделей формування об’єднаних територіальних громад в межах Яготинського району;
- першочергові заходи новоутвореної громади та інституціональна інфраструктура із забезпечення розвитку території;
- основоположні документи забезпечення функціонування новоствореної громади: шлях до ефективної розробки і застосування.
В цілому діалог проходив без емоційних випадів і звинувачень, у конструктивному ключі, з опорою на конкретні факти. Було помітно, що учасники семінару розуміють невідворотність реформи децентралізації влади та необхідність іти на непопулярні кроки заради майбутнього, усвідомлюють потребу комплексного та цілісного управління територією сучасного Яготинського району, і прагнуть дізнатися більше інформації про реформу та алгоритм дій після об’єднання, проте ще не наважуються взяти на себе відповідальність за розвиток території та побоюються, що досягнення реформи будуть знівельовані непослідовними кроками центральної влади у сфері бюджетної, податкової політики тощо.
Найбільше учасників семінару цікавили такі питання:
- обґрунтування обсягів та джерел зростання зведеного бюджету Яготинського району після об’єднання;
- законодавчі обмеження на фінансування заробітних плат працівників виконавчого органу об’єднаної громади;
- необхідність термінової зміни законодавчої бази в частині передачі об’єднаним громадам повноважень розпорядження землями поза межами населених пунктів;
- можливості, які дає реформа децентралізації для забезпечення збалансованого розвитку Яготина та навколишніх сіл.
Скептичні думки (були й такі), висловлені присутніми стосовно реформи децентралізації, зводилися переважно до таких тез:
- наше суспільство, внаслідок тривалого впливу радянської системи, має відмінний менталітет від західних сусідів, тому польский та литовський досвід не може слугувати нам за приклад;
- спочатку потрібно подолати корупцію на загальнодержавному рівні, а тоді проводити реформу, інакше ті самі корупційні прояви нівелюватимуть позитивні зміни вже на рівні керівництва нових адміністративно-територіальних одиниць;
- зважаючи на низький рівень громадської активності, українське суспільство ще не готове до справжнього самоврядування.
Крім того, учасники семінару-тренінгу неодноразово зверталися до експертів із пропозицією відвідати іншу громаду, порівняну з майбутньою Яготинською, де об’єднання вже відбулося, щоб ознайомитися із успіхами, яких вдалося досягти учасниками об’єднання, і труднощами, які виникають на шляху до нового життя, та досвідом їх подолання.
Експерти Товариства Дослідників України пообіцяли докласти усіх можливих зусиль, аби така екскурсія стала реальністю навесні 2016 року. Було проведено консультативне анкетування учасників семінару з метою виявлення їх бачення можливостей врахування польського досвіду реформування, основних досягнень та недоліків реформи, бажаних пріорітетів стосовно подальших змін.
Детальніше тут.