Віднині кожен нетерпимий до корупції зможе стати розслідувачем
У Львівському прес-клубі Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД) спільно із місцевими громадськими активістами з ГО «Тендер і злочин» провели прес-конференцію, присвячену презентації ...
Додано:
Ігор Галущак
У Львівському прес-клубі Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД) спільно із місцевими громадськими активістами з ГО «Тендер і злочин» провели прес-конференцію, присвячену презентації результатів гучних антикорупційних розслідувань, які були проведені у 2015 році за допомогою інструментів Open Data. З їх результатами присутніх ознайомили: Наталія Шило, координатор Антикорупційного порталу громадських розслідувань, Євген Духович, директор з комунікацій МЦПД і Мирослав Сімка, керівник проекту «Тендер і злочин», ГО «Українська Галицька Асамблея», м. Львів.
Адже після того, як 2014 року численні державні реєстри стали відкритими в Україні в межах, зокрема, імплементації Закону «Про підвищення прозорості в сфері власності з метою запобігання корупції», стали можливими громадські розслідування, які не вимагають жодного залучення правоохоронних органів на етапі збору даних, оскільки інформація представлена саме в форматі Open Data (http://data.gov.ua/) – відкрита та доступна для скачування та подальшого аналізу. Сьогодні, маючи подібні дані, можна будувати публічні платформи аналізу потенційних корупційних схем в безлічі «діткливих» сфер: тендери, підряди, «відкати», родинні зв’язки посадовців.
Відтак, навіть улюблена українська «тема із кумами», не залишиться поза громадською увагою: адже рано чи пізно навіть церковні реєстри про хрещення теж стануть відкритими. А нещодавно прийнятий Закон «Про електронне декларування» – чергова ілюстрація того, що суспільний запит на прозорість майнових статусів народних обранців та інших посадовців є нині вкрай актуальним. І сьогодні унікальність ситуації полягає в тому, що більшість з них, вважаючи, що вже «схопили Бога за бороду», все ще реально не оцінили ризики, які він для них несе. Тому саме зараз час хапати їх «на гарячому».Відтак, сьогодні в Україні відкрилося унікальне вікно можливостей для журналістів, активістів чи просто небайдужих громадян, які прагнуть посилити контроль громади та суспільства над чиновниками та, зокрема, рухом публічних (державних) коштів. Під час заходу було презентовано й «Антикорупційний портал громадських розслідувань» МЦПД у межах проекту «UK-UA: Підтримка реформ в Україні» (Department for International Development, the United Kingdom)». Новостворений ними Антикорупційний портал громадських розслідувань дозволить громадським активістам, які проживають у регіонах, публікувати власні антикорупційні розслідування на тему використання державних коштів у регіонах України, а також отримувати фінансування для підтримки відповідної діяльності.
Автори, чиї розслідування на цьому порталі будуть опубліковані, отримають гідний гонорар для підтримки їх розслідувальної діяльності http://corr-icps.com.ua/. З усіх питань щодо Антикорупційного порталу громадських розслідувань та публікацій можна звертатися до Наталії Шило за тел. +38 063 860 31 68 або за електронною поштою [email protected]
Ігор Галущак
Львів