Внутрішньо переміщені особи та право вибору в Україні

Вони мають голос, проте їх не чують. Мають права, але не можуть їх захистити. Як внутрішньо переміщені особи відстоювали своє право вибору.31 липня у конференц-залі простору «INVERIA» відбувся форум ...

Додано:
l.harmashyk

Інститут Республіка
Внутрішньо переміщені особи та право вибору в Україні

Вони мають голос, проте їх не чують. Мають права, але не можуть їх захистити. Як внутрішньо переміщені особи відстоювали своє право вибору.

31 липня у конференц-залі простору «INVERIA» відбувся форум на тему: «Внутрішньо переміщені особи та право вибору в Україні».

1

На заході були присутні: народний депутат Олександр Черненко, представник Міністерства соціальної політики Микола Кривошей, юрист Восток-SOS Богдан Мельник, виконавча директорка Українського культурного фонду Юлія Федів, менеджерка програми «Радник з питань ВПО» Анжела Бабкіна, заступниця голови Інституту «Республіка» Олександра Скиба, активні громадяни з 28 міст України та переселенці.

2

Під час форуму учасники обговорювали питання прав ВПО, а також шукали креативні та дієві форми донесення проблеми до суспільства й влади. За словами представника Мінсоцполітики Миколи Кривошея, в Україні загальна кількість внутрішньо переміщених осіб 1 млн 516 тис., з них 235 тис. дітей.

У наш час переселенці намагаються адаптуватися до нових обставин та влитися в громаду. Однак, і дотепер вони не мають права впливати на рішення в ній. Народний депутат Олександр Черненко зазначив, що наразі, не має проблем в тому, щоб ВПО віддавали свої голоси на президентських виборах, але це досить непроста процедура.

«Сьогодні, ми як депутати працюємо над тим, щоб спростити механізм висловлення свого голосу. Право голосу на місцевих виборах для ВПО може змінитися. У проекті виборчого кодексу прописано, що у відділ ведення реєстру ВПО мають звертатися за 5 днів не до дня виборів, а до початку виборчої кампанії. Таким чином, це знищує змогу кандидата, якому не вистачає голосів, за кілька днів до виборів зібрати конкретну кількість виборців, “проплатити” їх, завести на дільницю та отримати мандат», – говорить Олександр Черненко.

5

У ході заходу присутні також проаналізували результати форум-театрів Інституту «Республіка» у 20 містах України. Активісти розповіли, що така форма висвітлення проблеми та впливу на громадян досить корисна, цікава та дієва. І для підтвердження цього учасники форум-театру «Право вибору переселенців» показали мініатюру.

Дія відбувалася в автобусі «Україна». Актори-пасажири, одне одному розповідали свої історії з життя: сумні й правдиві. Хтось ділився власними болісними думками з приводу запропонованих обставин, в які вони потрапили за милістю долі. Хтось слухав і співпереживав. Комусь узагалі було байдуже на ситуацію в країні. Кінцева зупинка: автобус застряг у багнюці, і тільки люди можуть зарадити цьому. Символічно. «Україна» в багнюці – яскрава алегорія. Учасникам вдалося по-справжньому перевтілитися і передати картину сьогодення.

3

Режисерам вистави важливо було досягти не лише емпатії, а й завзятості глядачів, їх ініціативності та готовності до дій.

Отож після інсценування, учасники форуму  активно почали обговорювати шляхи розв’язання питань щодо прав ВПО. Були запропоновані різні акції, співпраця зі ЗМІ, діяльність у соцмережах та неформальне спілкування з представниками влади за допомогою форум-театрів. Активісти зазначили, що такий метод стане міцною цеглинкою, можливо, й не одною, у напрямку до будування діалогу між політсилами та людьми. До того ж, як зауважили громадяни, розв’язувати проблеми за допомогою форум-театрів значно цікавіше та корисніше, ніж під час обговорень у залі засідань.

6

«У ході проведення форум-театрів «Право вибору переселенців» ми вкотре переконалися, що формат є дієвим методом ілюстрації проблеми в суспільстві. Він, як платформа для різних думок, дає можливість не лише почути, а й відчути прояв дискримінації на собі кожному глядачу. У результаті – швидше приймаються рішення на шляху подолання проблеми. Також представники цільової аудиторії глибше розуміють проблему, а громада в цілому визнає необхідність її вирішення та єднається навколо цього», – говорить Олександра Скиба.

По закінченню форуму, активісти обмінювалися своїми думками та ідеями наступних форум-театрів.

Примітка. Захід відбувся в межах діяльності Інституту «Республіка» та Всеукраїнської ініціативи «Активна Громада» за підтримки Фонду сприяння демократії при Посольстві США в Україні.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

Понад тисяча мешканців Бучанського району отримали правову допомогу від Громадського центру сприяння доступу до правосуддя

Як Шацька громада розвиває туризм спільно з місцевим бізнесом та громадським сектором

Роль Street Child в підтримці локалізації гуманітарної допомоги в Україні

Десять проєктних ідей з відновлення та розвитку Шевченківської громади

Опитування щодо нового курсу YouControl Academy “OSINT для журналістів-розслідувачів”

Перші інсайти тижневого письмового марафону «Детектор життя»