Воєнний стан не вплинув на складання графіку відпусток в органах місцевого самоврядування
Про правила надання щорічних відпусток в умовах воєнного стану дізналися учасники інформаційної сесії від U-LEAD.Відповідаючи на запит представників громад, експерти U-LEAD систематизували інформацію ...
Додано:
Oksana Stelmakh
Про правила надання щорічних відпусток в умовах воєнного стану дізналися учасники інформаційної сесії від U-LEAD.
Відповідаючи на запит представників громад, експерти U-LEAD систематизували інформацію щодо щорічних відпусток працівників органів місцевого самоврядування та ознайомили з нею фахівців кадрових служб громад.
Учасникам нагадали основні правила, які поширюються на всі щорічні відпустки (основну і додаткову). Йшлося про графіки, права працівників на надання їм відпусток у зручний для них час, обов’язок роботодавця завчасно повідомляти про відпустку, відпустки в перший робочий рік, перенесення, поділ, грошову компенсацію, відкликання з відпусток. Більш детально розглянули порядок надання за вислугу років в ОМС. Приділили увагу питанням, пов’язаним із наданням «комп’ютерної» відпустки і за ненормований робочий день, а також матеріальної допомоги на оздоровлення.
Воєнний стан не вплинув на складання графіку відпусток в органах місцевого самоврядування. Цей документ є обов’язковим, як і ознайомлення з ним працівників. Обов’язковою залишається норма про попередження про планову щорічну відпустку за два тижні.
Роботодавець має право (але не зобов’язаний) обмежити відпустку до 24 календарних днів. Залишок такої обмеженої відпустки працівник може використати тільки по завершенню дії воєнного стану. Разом з тим, можна взяти компенсацію за невикористану відпустку.
- Наприклад, працівнику ОМС обмежили відпустку до 24 днів, то за решту 6 днів він може отримати компенсацію, – пояснила Оксана Гуненкова, радниця з питань децентралізації регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Одеській області.
Також слід враховувати, що святкові і неробочі дні зараз рахуються як звичайні робочі дні.
Відпустка за вислугу років в ОМС регулюється ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» і тому вона відноситься до щорічних додаткових відпусток. Посадовим особам, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування понад 10 років надається додаткова відпустка тривалістю до 15 календарних днів. Тривалість додаткової щорічної відпустки за вислугу років залежить виключно від наявного стажу служби в ОМС, тобто її надання не прив’язане до відпрацьованого часу в робочому році.
Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» не передбачається обмеження додаткових відпусток, як це може бути з основною щорічною.
- Працівник місцевого самоврядування, який має право на додаткову щорічну відпустку за вислугу років, має право отримати її в повному обсязі. При цьому керівник може відмовити в наданні невикористаних відпусток, але необхідна обґрунтована доцільність. Взагалі, в період дії воєнного стану працівнику може бути відмовлено у будь-якому виді відпусток, крім вагітності і пологах, і по догляду за дитиною до 3 років, у випадку, коли працівник задіяний на роботах критичної інфраструктури- підкреслила Наталія Баланюк, радниця з питань децентралізації регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Миколаївській області.
Також в ході інформаційної сесії були розглянуті питання отримання матеріальної допомоги на оздоровлення. Як зазначила Людмила Гурба, радниця з питань децентралізації регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Вінницькій області, ці виплати надаються тільки разом із основною щорічною відпусткою, не залежно від кількості днів такої відпустки.
Спікери нагадали, що за порушення законодавства про відпустки можуть бути застосовані фінансові санкції відповідно до абзаців десятого – одинадцятого частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України та адміністративна відповідальність відповідно до частин 1, 2 статті 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Інформаційна сесія відбулася на базі регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Одеській області.