ВПО Житомирщини: акценти на гуманітарку, житло та право голосу
27 серпня в приміщенні Житомирської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олега Ольжича відбулася друга презентація Громадської приймальні УГСПЛ у Житомирі для ВПО – внутрішньо переміщених ...
Додано:
Громадський Простір
27 серпня в приміщенні Житомирської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олега Ольжича відбулася друга презентація Громадської приймальні УГСПЛ у Житомирі для ВПО – внутрішньо переміщених осіб (біженців) з Криму та Донбасу. На відміну від 25 серпня 2015 року, цього разу зібралися ВПО, що мешкають поза Житомиром.
Старший юрист загальної Громадської Приймальні УГСПЛ у Житомирі Богдан Бондаренко, пояснив необхідність згуртування ВПО на конкретних життєвих прикладах.
«По-перше, ніхто не займається замовленням великої партії гуманітарної допомоги в обласній міжвідомчій комісії – і відповідно, на Київ не надходять папери про потреби ВПО Житомирщини. Як наслідок, ніхто з Кабміну та міністерств, не перенаправляє на Житомирщину великі партії гуманітарної допомоги.
Поодинокі звернення багатодітних мам та інвалідів не можуть бути підставою для перенаправлення у Житомир 40-тоних фур з гуманітаркою. Якщо посадовці цього не роблять, чому бездіють ВПО?
По-друге, у вас (ВПО) нема організацій, щоб звертатися до міжнародних організацій. Ви всі кажете, що збиралися отримати грошову допомогу від ООН – але нічого не видали. Хто має звертатися до представництв міжнародних організацій – МОМ, ПРООН, – щоб отримати від них інформацію про виділення/не виділення коштів на допомогу в Житомирській області. І якщо кошти виділялися – то хто їх отримав за звітами чиновників чи грантерів?
По-третє, ви маєте колективно шукати житло – тобто перспективні поселення, які можна відремонтувати за рахунок міжнародних організацій. А саме: закриті школи, покинуті військові містечка, закриті санаторії-профілакторії, бази відпочинку.»
Пояснив Богдан Бондаренко і зв’язок між правом голосувати на місцевих виборах (фактичним його позбавленням внаслідок вад Закону України «Про місцеві вибори») та бездіяльністю чиновників: «Якщо ви не голосуєте, то навіщо місцевим депутатам виділяти на вас кошти? Навіщо у передвиборний період оплачувати оренду житла переселенцям – якщо можна за рахунок обласної ради зробити який-небудь ремонт на окрузі якогось депутата облради? Навіщо меру віддавати відумерлу квартиру (там де померли пенсіонери без спадкоємців) переселенцям – якщо вона може провести добрий піар і вручити її якій-небудь багатодітній чи пільговій родині? Або голосуєте і впливаєте на владу – або ви нікому не потрібні!»
Провідний юрист спеціалізованої для ВПО Громадської Приймальні УГСПЛ у Житомирі Світлана Пантюхіна, розказала про цю новостворену приймальню: про розпочату реалізацію регіонального компоненту проекту «Юридична підтримка ВПО та постраждалого від конфлікту населення в Україні», що реалізується за підтримки Данської ради у справах біженців (DRC – The Danish Refugee Council). А саме – відкрилася спеціалізована регіональна громадська приймальня для ВПО в мережі УГСПЛ. В ній працюватимуть, в тому числі на виїзді, 2 юристи та один документатор.
Завдання приймальні:
– надання практичної юридичної допомоги ВПО;
– ініціювання змін до законодавства задля оперативного вирішення проблем ВПО;
– сприяння ВПО у зверненні до Європейського Суду з Прав Людини із заявами про відшкодування збитків від подій в Криму та на Донбасі;
– документування порушень прав людини в Криму та на Донбасі – з наступним ініціюванням або підтримкою вже розпочатих міжнародних розслідувань;
– едвокасі кампанії на підтримку ВПО з ключових проблем: житло, дискримінація, отримання та розподіл гуманітарної допомоги; забезпечення реалізації права голосу на місцевих виборах.
Увагу присутніх акцентували на наступних моментах:
1) якщо нам потрібна міжнародна допомога – то ми повинні самі зібрати інформацію і обґрунтувати потреби (в тому числі заваливши Європейський Суд з Прав Людини заявами про відшкодування збитків від подій в Криму та на Донбасі);
2) не бійтеся вимагати компенсацій та допомоги, відстоювати свої права: краще нехай навіть з державного бюджету більше отримають коштів переселенці – ніж корумповані чиновники більше вкрадуть;
3) той хто бореться з проблемами – поборе: є організації що надають юридичну та інформаційну допомогу, є міжнародні донори, що можуть надати матеріальну допомогу (ремонти та інше);
Контактна особа: документатор Тетяна Козлова – (099)1705105 / (096)0593986,
Автор : Тетяна Марченко