Втримати і дати впевненість у майбутньому: чому громадам потрібна стратегія розвитку молоді
Яка роль молодіжної ради в громаді? Як війна змінила фокус діяльності молодіжних рад? Чому позиція «громада, дружня до молоді» є стратегічно вигідною? Ці та інші питання обговорювали учасники ...
Додано:
Oksana Stelmakh
Яка роль молодіжної ради в громаді? Як війна змінила фокус діяльності молодіжних рад? Чому позиція «громада, дружня до молоді» є стратегічно вигідною? Ці та інші питання обговорювали учасники інформаційної сесії від U-LEAD.
З перших днів війни у фокусі молодіжних рад – волонтерство і допомога в шелтерах, робота з дітьми та молоддю з числа ВПО, які приїжджають в громади, організація просвітницьких заходів щодо мінної безпеки, першої медичної допомоги, тощо. І головне, постійна підтримка один одного, гуртування громади та пошук ресурсів для реалізації ініціатив.
У 2022 році Перещепинську міську молодіжну раду очолив Артем Єлисєєв, переселенець із Харкова. Активісти організували штаб по збору допомоги, плели маскувальні сітки, створили соціальні полиці для нужденних. На базі молодіжної ради створили осередок для дітей з числа ВПО, де для них проводять різні заходи та заняття з психологічного розвантаження.
Разом із фахівцями міської ради подавали заявки на різні фонди, шукали гранти і писали проєкти. В рамках одного з виграних створили молодіжний коворкінг. Простір став осередком спілкування для молоді, переселенців та жителів громади. Тут організували курси англійської та вчать комп’ютерній грамотності, функціонують гуртки за інтересами та проводять різноманітні активності. Інколи міський голова Ярослав Цвіркун також долучається до заходів молодіжної ради і проводить тренінги з фінансової грамотності.
- Проводили акцію «Молодь проти наркотиків», прибирали територію громади, створили територію відпочинку «Green life» просто неба, відкрили спортивний майданчик. Планування заходів – це командна робота. Раз на місяць збираємо пропозиції. Шукаємо, де можемо бути корисними і що може бути цікавим для громади, – розповів Артем Єлисєєв.
У Новоолександрівській громаді для більшої згуртованості молоді засідання молодіжної ради відбуваються у різних населених пунктах, а не лише у центральній садибі. Оскільки очолює дорадчий орган поліцейський офіцер громади Сергій Шолма, то багато уваги приділяється здоровому способу життя, протидії поширенню наркотиків серед молоді, а також заходам з особистої безпеки.
- З початку війни на території України молодіжні ради одні з перших переорієнтували напрями своєї роботи на допомогу цивільному населенню. Дорадчий орган, який у мирному житті зосереджував свою діяльність на підтримці та розвитку волонтерства серед молоді, популяризації неформальної освіти, адвокатуванню прав молоді, із перших днів війни стали волонтерами для допомоги та підтримки цивільного населення, – зазначив заступник міністра Міністерства молоді та спорту Владислав Яцук.
Важливим етапом співпраці місцевого самоврядування та молодіжних рад є створення та реалізація місцевої цільової програми для підтримки молоді. Наприклад, у Покровській селищній громаді за рахунок місцевої програми реалізуються такі ініціативи, як стажування молоді в ОМС, преміювання кращих юних активістів громади за ініціативи та розвиток, організація заходів для дітей та молоді, тощо. Слід відмітити, що молодіжна рада у Покровській громаді створена у 2016 році.
- Першим нашим проєктом було будівництво скейт-парку. Далі створили молодіжний простір, який наразі трансформувався в молодіжний центр. Також у нас є традиційний щорічний фотоконкурс серед молоді, вишиванковий батл, проєкт «Що робить твій депутат?» чи звітують вони, чи відвідують сесії. Також є щорічна акція до дня захисту дітей – збираємо гроші на допомогу дітям, які опинилися в складних життєвих обставинах, – розповіла Марина Чевюк, голова Покровської молодіжної ради.
За словами радниці Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Дніпропетровській області Вікторії Троценко, якщо в громаді є діти та молодь, які прагнуть змін та мають ідеї для розвитку території і готові реалізовувати ці ініціативи, то ОМС повинна «хапатися» за них і розвивати цей ресурс.
Її думку підтримала і керівниця регіонального офісу Олена Тертишна:
- Якби в мене запитали, як зробити так, щоб молодь не їхала з громади? То моя б порада була така. Пишіть стратегію розвитку молоді, створюйте молодіжні ради, запроваджуйте програми підтримки молодіжних ініціатив та громадський бюджет участі. Підтримуйте молодь в її бажанні реалізовувати проєкти та залучати гранти, все це матиме позитивний вплив на розвиток громади.
Інформаційна сесія «Організація роботи молодіжних рад ОМС Дніпропетровської сесії» відбулася на базі регіонального офісу «U-LEAD з Європою».