Вимушених переселенців навчають на «Станції Права»
Необхідною є правова освіта для вимушених переселенців, яка може дати їм справжню «вудку», що допоможе повсякденно відстоювати свої права. Звісно, допоки вони навчаться користуватися цим ...
Додано:
Громадський Простір
Необхідною є правова освіта для вимушених переселенців, яка може дати їм справжню «вудку», що допоможе повсякденно відстоювати свої права. Звісно, допоки вони навчаться користуватися цим інструментом, потрібно постачати й «рибу» – повсякденну безоплатну первинну правову допомогу.
Однією з найгостріших проблем в Україні є відсутність правової освіти, чи загальних знань щодо прав та обов’язків громадян. Особливо гостро ця проблема стосується соціально вразливих верст населення, у тому числі внутрішньо переміщених осіб.
Адже на шляху налагоджування нового життя ці люди нерідко стикаються з низкою проблем у правому полі: не знають, які документи потрібні для отримання соціальних виплат, як оформити відносини з орендодавцями, коли винаймають житло, не вміють будувати відносини з органами влади та місцевого самоврядування тощо.
Окремо є труднощі у людей, які не знають, куди і як можна поскаржитись на незаконні дії та вимоги недбалих чиновників. Або як відрізняти дійсного волонтера від шахрая – псевдоволонтера. Звісно, всі ці питання я болючими не тільки для ВПО, а й для суспільства в цілому, проте саме вимушені переселенці опиняються найбільш вразливими при подібних ситуаціях.
Отже, конче необхідною є правова освіта для вимушених переселенців, яка може дати їм справжню «вудку», що допоможе повсякденно відстоювати свої права. Звісно, допоки вони навчаться користуватися цим інструментом, потрібно постачати й «рибу» – повсякденну безоплатну первинну правову допомогу.
Саме на це спрямовано проект «Станція Права», який почали реалізовувати на теренах Харківщини Благодійний фонд «Станція Харків» у партнерстві з Чугуївською правозахисною групою за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» (в рамках програми «Громадські ініціативи нової України»).
В межах проекту проводиться курс тренінгів та практичних занять (своєрідний лікнеп з правової тематики), а також продовжена діяльність щодо юридичного консультування ВПО.
Так, у Чугуєві вже відбулися 5 тренінгів, під час яких переселенці дізналися про свої основні права, соціальні гарантії та основи трудового законодавства. Заняття проводили голова ЧПГ Роман Лихачов, правозахисник Юрій Чумак та тренер-юрист Іван Мудраченко. Також на навчальні заходи запрошувались представники соціальних служб та Чугуївського міськрайонного центру зайнятості.
Зокрема, під час останнього тренінгу перед вимушеними переселенцями виступили начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню місцевого Центру зайнятості Тетяна Соснова та фахівець з питань зайнятості відділу активної підтримки безробітних Світлана Шандула.
Вони, надали переселенцям:
– інформацію про вільні робочі місця та вакантні посади, регіональні особливості ринку праці;
– інформацію про навчальні заклади регіону і України, підприємства, установи, організації, які потребують кадрів;
– рекомендації з питань вибору або зміни професії з урахуванням потреб ринку;
– консультації з питань реєстрації в службі зайнятості, отримання допомоги з безробіття, участі в оплачуваних громадських та інших видах тимчасових робіт, організації і ведення підприємницької діяльності.
До речі, планується, що за результатами реалізації проекту та виявлення правових потреб внутрішньо переміщених осіб, партнерськими громадськими організаціями буде підготовлено практичний довідник «Свідомий громадянин», який стане своєрідним дороговказом по «Станції Право» для всіх вимушених переселенців Харківської області.
Автор : Георгій Кобзар