Як громадам забезпечити стійкість критичної інфраструктури?

Експерти U-LEAD пояснили, які плани та програми повинні мати громади у сфері забезпечення стійкості критичної інфраструктури та у сфері цивільного захисту, і як здійснюється контроль за їх ...

Додано:
Oksana Stelmakh

98a651583cfc2f291f3cfdef7b1ae0f9
Як громадам забезпечити стійкість критичної інфраструктури?

Експерти U-LEAD пояснили, які плани та програми повинні мати громади у сфері забезпечення стійкості критичної інфраструктури та у сфері цивільного захисту, і як здійснюється контроль за їх дотриманням.

В рамках ініціативи «Середа з U-LEAD» розпочався новий цикл інформаційних сесій щодо забезпечення стійкості критичної інфраструктури в громадах.

Наприкінці 2023 року державні органи, які координують питання національної безпеки, почали активно розвивати систему забезпечення стійкості критичної інфраструктури громад та, відповідно, наділили їх завданнями та повноваженнями.

«Ця тема є надважливою для окреслення усього спектру реагування ОМС, оскільки їх повноваження щодо забезпечення стійкості критичної інфраструктури та цивільного захисту є способом реалізації конституційних прав людини на життя та добробут. Щоб належно виконувати ці завдання, необхідно знати нормативно-правову базу у сфері цивільного захисту з огляду на тісне переплітання цих обов’язків. Рекомендації експертів допоможуть фахівцям громад зрозуміти зв’язок між документами і синхронізувати їх», — зазначила керівниця Регіонального офісу U-LEAD на Дніпропетровщині, керівниця робочої групи з питань безпеки Олена Тертишна.

В ході сесії експерт U-LEAD з нормативно-правових питань забезпечення стійкості громад та критичної інфраструктури Василь Кундрик та радник з питань муніципального управління та відновлення РО Програми U-LEAD у Закарпатській області Сергій Тереля ознайомили учасників із змінами законодавства та основними документами у сфері цивільного захисту, а також розповіли про планувальні документи необхідні ОМС та взаємозв’язки між ними.

Експерти нагадали про Закон України «Про захист критичної інфраструктури», надали визначення об’єктів та операторів критичної інфраструктури. Та пояснили, що таке стійкість критичної інфраструктури.

«Це стан критичної інфраструктури, за якого забезпечується її здатність функціонувати у штатному режимі, адаптуватися до умов, що постійно змінюються, протистояти та швидко відновлюватися після впливу загроз будь-якого виду», — наголосив Сергій Тереля.

Ще одним із ключових документів для громад є Постанова Кабінету Міністрів України від 23 січня 2024 р. № 70 «Про затвердження Порядку організації та здійснення контролю виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування вимог законодавства у сфері цивільного захисту».

«Чинне законодавство та система управління і контролю вимагає від органів місцевого самоврядування ведення значної кількості планувальних документів у сфері цивільного захисту, і національна система забезпечення стійкості критичної інфраструктури сформувала нові завдання, обов’язки та повноваження для ОМС», — зазначив Василь Кундрик.

Згідно постанови ДСНС та її підрозділи мають проводити комплексні, контрольні та цільові перевірки виконання ОМС вимог до організації цивільного захисту.

Перевірки проводяться за чек-листами, які є додатками до згаданої постанови. Експерти надали роз’яснення щодо Додатку 3, який стосується саме місцевого самоврядування і містить фактично всі вимоги щодо планувальних документів: План реагування на надзвичайні ситуації, План заходів цивільного захисту на рік, Плани локалізації та ліквідації аварій, План цивільного захисту на особливий період та інші. Учасники дізналися, як правильно розробляти та впроваджувати ці документи, щоб забезпечити ефективний захист населення та територій від надзвичайних ситуацій.

Експерти наголосили, що планувальні документи у сфері цивільного захисту мають сформувати комплексний підхід до забезпечення стійкості громад.

На завершення сесії експерти анонсували наступні інформаційні сесії, в ході яких розглядатимуть конкретні аспекти забезпечення стійкості об’єктів критичної інфраструктури.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Чернігівські правозахисники зміцнюють стресостійкість та мотивацію в громадській діяльності

Громадськість формує майбутнє Придесення

Не потрібні державі або забуті в місцях несвободи

Актуальні можливості: реагування на виклики війни та відновлення

Ефективне відновлення потребує екосистеми управління інформацією: результати обговорення в Галицинівській громаді на Миколаївщині

Про стан електрогенерації  України в умовах війни та першочергові кроки у громадах щодо посилення їхньої стійкості