Як громадська участь змінює іспанські міста
Громадяни різних міст по всьому світу все більш усвідомлюють користь від активної участі у процесі розвитку своїх громад. Зазвичай, під словосполученням «активний громадянин» розуміють людей, ...
Додано:
ООО ВГО КВУ
Громадяни різних міст по всьому світу все більш усвідомлюють користь від активної участі у процесі розвитку своїх громад. Зазвичай, під словосполученням «активний громадянин» розуміють людей, які долучаються в активний спосіб до управління своєю громадою.
На думку Фонду Відрите суспільство, активне громадянство може починатися з маленької кампанії по вбиранню своєї вулиці і перерости на рівень якісного впливу на міську політику, трансформуватися до реального діалогу з муніципалітетом задля розвитку всього міста. Активне громадянство є ключовим елементом, який сприяє розвитку здорового суспільства, а особливо в державах нової демократії.
Є багато історій успіху багатьох міст світу, де громадська думка стала важливою складовою процесу вироблення політик, розвитку міста. Активність громадян приводила до виникнення партисипаторних бюджетів (бюджет участі), через які жителі міст, у співпраці з муніципалітетом, вирішували, як більш раціонально витрачати гроші бюджету.
З цього матеріалу ми розпочинаємо цикл наших публікацій, присвячених показовим світовим практикам залучення громадян до управління містом. А наша перша стаття буде присвячена електронним платформам активного громадянства у найбільших містах Іспанії – Мадриді та Барселоні. Ці міста демонструють не тільки проактивну позицію муніципалітетів по широку залученню громадськості, а ще й демонструють, як вдало можна поєднати громадську участь та новітні електронні технології.
Веб-платформа «Consul»
У кінці 2015 року Мадрид, а на початку 2016 року і Барселона розпочали залучати своїх жителів до активної участі в управлінні містами шляхом інтернет-платформ. Процес відбувається на відкритому онлайн-ресурсі CONSUL, який був розроблений міською радою Мадрида, для підтримки стратегії мерії по відкритості міської влади, а також по залученню громади та розвитку е-участі (електронної участі). Згодом ресурс був апробований і барселонської муніципальною владою задля реалізації їх власної стратегії розвитку міста, а також з метою долучення до програмного забезпечення та додавання свого внеску в загальний розвиток проекту. На основі ресурсу CONSUL і було створено два сайти для жителів Мадрида та Барселони.
Жителі Мадриду можуть брати активну участь у житті міста на сайті decide.madrid.es, а для жителів Барселони існує decidim.barcelona. Важливо, що саме муніципалітети цих міст стали ініціаторами створення веб-платформ для налагодження діалогу між мерією та громадянами, а також для залучення жителів до активної участі у житті міста.
«Вирішує Мадрид»
Для участі громадян на офіційному сайті «Вирішує Мадрид» розроблено три опції для громадської участі: пропозиції, опитування, та бюджет участі, які пов’язані між собою контекстно.
Кожен житель Мадриду, як зареєстрований, так і не зареєстрований в місті, може подати на огляд свою пропозицію з будь-якого питання розвитку міста. Багатьом українцям така форма участі напевно вже знайома завдяки законодавчому запровадженню можливостей для офіційного розгляду онлайн-петицій. Втім, в Мадриді є свої особливості, на які пересічний українець розраховувати поки що не може.
Промо-кампанія платформи «Вирішує Мадрид»
- Пропозиції
Для того, щоб надати свою пропозицію міській владі, необхідно зареєструватись через свою електронну пошту на сайті. Найголовнішою умовою на цьому етапі є віковий ценз: можна голосувати лише після досягнення 16 річного віку.
В тому випадку, якщо пропозиція отримає підтримку від жителів Мадриду в 1%, вона переходить на наступну стадію розгляду: «опитування» Якщо ж пропозиція одразу отримує великий відсоток підтримки серед користувачів, муніципалітет зобов’язаний опублікувати план дій по реалізації в життя такої пропозиції. В автора пропозиції є можливість відстежувати процес..
- Опитування
Успішні пропозиції переходять на відкрите опитування/голосування. Для того, щоб підтримати пропозицію на цьому етапі, користувач повинен пройти більш складну верифікацію: окрім вікового цензу, вже діє і ценз осілості. Користувач повинен надати підтвердження того, що він є зареєстрованим жителем Мадриду. Жителі можуть голосувати як «за», так і «проти» пропозиції. В тому випадку, якщо у встановлений період, 45 днів, пропозиція набирає просту більшість позитивних відгуків, вона перенаправляється до муніципалітету та стає обов’язковою до виконання для мерії. У випадку, коли пропозиція за період голосування набирає більшість «проти», вона автоматично переноситься до категорії колективної пропозиції, а муніципалітет утримується від розгляду і подальшого голосування.
- Бюджет участі
Через платформу «Вирішує Мадрид» громадянам пропонується взяти участь і в формуванні партисипаторного бюджету міста. За процедурою, муніципалітет міста вирішує скільки коштів може витратити у наступному році. Кошти бюджету участі розподіляються за наступним принципом: 30% суми йде на потреби всього міста, 70% — на потреби окремих районів міста. Кошти на потреби кожного району розподіляються за принципом пропорційності кількості населення.
У 2016 році було вирішено, що можна використати 100 млн євро на бюджет участі у 2017 році. Процедура вирішення ініціатив мадридців, які отримають фінансування, загалом схожа на ту, що застосовується вже і в Україні. У перші півроку кожного року громадяни міста подають свої інвестиційні проекти. Це можливо зробити через реєстрацію на сайті та верифікацію профілю (лише особи, що досягли 16 років, та є зареєстрованими жителями Мадриду).
Другий етап – це фаза підтримки. У цей період визначається пріоритетність, цікавість та перспективність проекту. Проекти оцінюються вже не тільки жителями міста, але й муніципалітетом. Оцінюється, чи варті ці проекти коштів, чи вони життєздатні та чи принесуть реальну користь для розвитку міста. Для влади пріоритетом є також виявлення важливих проектів для міста в цілому, та, як мінімум, по одному для кожному району міста.
І третій, фінальний, етап, до якого залучені жителі, полягає у голосуванні, за допомогою якого і вирішується, які проекти будуть втілені в життя. З боку міської влади
Промо-кампанія «Голосуй так, Голосуй ні» на вулицях Мадріду
Всі перелічені етапи заздалегідь чітко окреслені в часі. Серед проектів, які були підтримані минулого року, вбачається орієнтир не тільки на розвиток інфраструктури міста, але й на покращення якості життя уразливих верств населення. Приміром, в 2016 році, серед інших, були підтримані такі інфраструктурні проекти:
- Створення центру для участі громадян району, на який було виділено 35 тис євро. Мета створення центру — активна участь громадян у соціальному житті району та цілого міста. Центр – це місце, де жителі можуть збиратись, обговорювати та пропонувати місцевій владі нові концепції розвитку;
- Будівництво простору для жінок і гендерної рівності. Проект направлено на розвиток спроможності жінок, на зміцнення їх прав, збільшення знань, закріплення ідей рівноправ’я та фемінізму;
- Створення точок підзарядки для електронних автомобілів по всьому місту та розширення зелених зон та парків;
- Модернізація існуючих та створення нових вело-стоянок для всього міста;
- Встановлення фонтанчиків з питною водою, а також встановлення безкоштовних туалетів. Проект розраховано не лише на жителів Мадриду, але й на туристів, аби вони безперешкодно насолоджувалися прогулянками містом;
- Створення муніципальних центрів для людей з хворобою Альцгеймера. В таких центрах люди зможуть отримувати професійну психологічну та медичну підтримку.
Наразі у Мадриді триває фінальна стадія – голосування за проекти, які будуть фінансуватись в 2017 році. Ось декілька прикладів громадських проектів з поточного року:
- Встановлення дефібриляторів в громадських будівлях та громадському транспорті;
- Зобов’язати міську раду проводити моніторинг впливу LED-освітлення на навколишнє середовище. Такий проект необхідний, на думку жителів, бо брак нічної темряви погано впливає на якість сну живих істот;
- Встановлення на одній з найбільш популярних вулиць панелей, які будуть вмонтовані в тротуар, та генерувати енергію.
Участь офф-лайн
Звичайно, що досі є люди, які є поза межами онлайн-світу. Для них мадридська влада знайшла рішення – голосування поштою. Кожному жителю міста поштою доставляється жовтий конверт, який, до речі, вже оплачений за рахунок мерії. В конверті є бланк, за використанням якого і є можливість проявити свою громадську думку. Також можна проголосувати у «таблицях голосування». На вулицях міста протягом кампанії з голосування працюють волонтери, які заздалегідь виявили бажання допомогти мерії в цьому процесі. Волонтери мають спеціальні таблиці, які також можуть бути використані для вираження своєї позиції по запропонованим проектам мадридцями. Карта розміщення волонтерів та часи їх роботи опубліковані на офіційному сайті міста. Жителі міста також мають можливість спостерігати за перебігом голосування, як фінального, так і поточного, при тому немає необхідності реєструвати себе як офіційного спостерігача.
Повертаючись до наших, українських реалій де в багатьох великих містах стартувала реалізація «бюджетів участі», такий досвід видається доволі доречним. За даними опитування, яке на початку 2015 року проводилось на замовлення EGAP, типовим українським користувачем є молода людина (до 35 років). А як що інших вікових категорій? Імовірніше за все значна частка людей середнього та похилого віку буде виключена з цього процесу. Тому засвоєння мадридського було б влучним і для нас. Як вже згадувалось наразі в Мадриді проходить остаточне голосування за інвестиційні проекти 2017 року.
Матеріал підготовлено на основі інформації, розміщеної на платформі громадської участі жителів Мадриду Decide Madrid.
Конверти для голосування за громадські проекти
Станція для голосування в студмістечку
Скриньки з голосами Мадридців
ФОТО: з Фейсбук сторінки DecideMadrid
Проект «Впровадження в Україні 10 принципів успішного залучення громадян до процесу прийняття рішень від ОЕСР виконується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» в партнерстві з Регіональними ресурсними центрами з розвитку самоорганізації та місцевої демократії в Луганській, Волинській та Чернігівській областях за підтримки МФ «Відродження». Проект спрямовано на підвищення рівня залучення громадян до процесу прийняття рішень на місцевому рівні та збільшення поінформованості населення про практики та можливості залучення до процесу прийняття рішень в чотирьох обласних центрах України. Оцінку рівня залучення громадян до вироблення міської політики розроблено на основі змісту «10 керівних принципів залучення громадян до вироблення політики ОЕСР». Позиція Міжнародного Фонду «Відродження» може не співпадати з думками та точками зору авторів. Думки та позиції авторів також не відображають думки та позиції ОЕСР.