Як Мережа правового розвитку спільно зі СТЕП моніторитиме процес відбудови на Херсонщині
Через повномасштабну війну Росії проти України знищено не тільки важливу інфраструктуру, але й подекуди цілі села. Одним з таких є с. Посад-Покровське Чорнобаївської громади на Херсонщині.Саме цей ...
Додано:
legal_dev_network
Через повномасштабну війну Росії проти України знищено не тільки важливу інфраструктуру, але й подекуди цілі села. Одним з таких є с. Посад-Покровське Чорнобаївської громади на Херсонщині.
Саме цей населений пункт був включений до експериментального проєкту комплексної відбудови, який координується Міністерством інфраструктури та Державним агентством відновлення та розвитку інфраструктури (Постанова № 382 від 25 квітня 2023 року). У Посад-Покровську планували відновити знищені внаслідок бойових дій будинки, заклади освіти, амбулаторію, церкву, електромережі та водогін.
«Ефективне відновлення є запорукою повернення людей до нормального життя та стійкого розвитку регіонів, які постраждали від бойових дій. Надважливим інструментом на більшості етапах відбудови є громадський моніторинг за реалізацією таких проєктів. Він забезпечує прозорість і підзвітність використання ресурсів, сприяє дотриманню законності та справедливості, а також допомагає запобігти корупції», — зазначає керівниця проєкту, менеджерка правових сервісів Мережі правового розвитку Дарʼя Ковальчук.
Саме тому однією з важливих ініціатив для Мережі Правового розвитку у 2025 році є проєкт «Право на відновлення: захист майнових прав та прозорість відбудови». Ця діяльність проходить в межах проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізує Інститут економічних досліджень та політичних консультацій за сприяння Європейського Союзу.
Чи є відбудова? Очікування та реальність
Відбудова — це довготривалий та складний процес, який потребує чимало часу та великого бюджету. При цьому не усі мешканці громади, чиї будинки постраждали від російського вторгнення, мають документи, що підтверджують їхнє право власності на зруйноване помешкання.
Близько 30% жителів Посад-Покровського не мають належним чином оформленого права власності, що унеможливлює їх участь у програмі єВідновлення та інших програмах, які компенсують витрати на відбудову їхніх домівок.
Ці дані команда експертів Мережі правового розвитку спільно із членською організацією ГО «Стратегії та технології ефективного партнерства» (СТЕП) отримала у результаті комплексного дослідження у період з липня по вересень 2024 року та моніторингу реалізації експериментального проєкту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Росії.
Та частина мешканців, які мають належним чином оформлені правовстановлюючі документи і взяли участь в експериментальному проєкті, — уклали договори про передачу функцій замовника зі Службою відновлення та розвитку інфраструктури у Херсонській області. Команда експертів Мережі проаналізувала умови цих договорів і зробила висновок, що цей документ неорієнтований на захист прав та законних інтересів власника майна. Про це, зокрема, свідчать наступні факти:
– у договорі відсутні дані щодо об’єкта нерухомого майна, який буде побудований;
– єдине фактичне право, яке надається власнику, –– прийняти готовий обʼєкт в експлуатацію, тобто просто прийняти роботу;
– не передбачена можливість розірвання договору за згодою сторін;
– власник житла зобов’язується не вимагати жодної компенсації за майно, зазначене в договорі, а також не робити нічого, що може завадити виконанню цього договору.
Отже мешканці громад, які підписали договори з державною службою на відбудову є фактично беззахисними і втрачають майже всі права на контроль за відбудовою свого житла:
- їм не пояснюють, який саме будинок їм побудують
- вони можуть лише прийняти те, що їм збудують, без права на зауваження
- вони не можуть розірвати договір, навіть якщо обидві сторони цього хочуть
- в разі невиконання умов договору, не можуть отримати кошти на відбудову свого житла з інших існуючих програм відновлення.
Загалом мешканці Посад-Покровського підписали 300 договорів, перші 120 взяли в роботу, 70 зруйнованих житлових будинків знесли для підготовки будівельних робіт — залиття фундаменту.
Експерти проаналізували залучених підрядників за допомогою сервісу https://youcontrol.com.ua Наразі роботи призупинені на невизначений термін і, аналізуючи обʼєми вже виконаного, можна стверджувати, що підрядники не встигнуть все завершити у передбачений договором термін — 31 грудня 2025 року.
При цьому, фінансування здійснюється за рахунок бюджетних коштів, з інших джерел гроші не залучають (хоча інформація про таку можливість, наприклад, залучення коштів від міжнародних донорів, у Постанові № 382 декларується). Варто також зазначити, що грошей, які виділяють з бюджету недостатньо для забезпечення реалізації проєкту відновлення.
І все це на фоні того, що у час зимового періоду люди залишилися без даху над головою, що, звісно, посилило напругу в громаді.
Отже, поки що впровадження експериментального проєкту є вкрай недосконалим. Права ж власника майна майже жодним чином не захищені, ба більше, на нього покладені обов’язки, які значно звужують його права.
Всі ці обставини роблять дуже актуальною необхідність проведення громадського моніторингу, який має бути спрямований на вирішення проблеми.
Про що і для чого ініціатива «Право на відновлення: захист майнових прав та прозорість відбудови»?
Першочергово ініціатива спрямована на підвищення прозорості та підзвітності у використанні ресурсів для відбудови у селі Посад-Покровське.
Основні напрями роботи у проєкті:
- моніторинг закупівель обʼєктів приватної та соціальної інфраструктури,
- юридичний захист прав мешканців у питаннях оформлення правовстановлюючих документів.
Передбачається моніторинг закупівель щодо відновлення семи приватних будинків та чотирьох обʼєктів соціальної інфраструктури у с. Посад-Покровське. Результати моніторингу стануть доступними на https://brp.org.ua/
Примітка: Джерело фото обкладинки матеріалу most.ks.ua