Як на Львівщині налагоджують доступ до правосуддя у віддалених громадах

Із лютого 2023 року Мережа правового розвитку підтримала ініціативу ГО «Молодіжний ініціативний центр» (м. Червоноград Львівської області). Організація системно допомагала двом віддаленим громадам ­– ...

Додано:
legal_dev_network

378805704_286145097507833_3869140614453037448_n
Як на Львівщині налагоджують доступ до правосуддя у віддалених громадах

Із лютого 2023 року Мережа правового розвитку підтримала ініціативу ГО «Молодіжний ініціативний центр» (м. Червоноград Львівської області). Організація системно допомагала двом віддаленим громадам ­– Белзькій та Добротвірській, які знаходяться поблизу кордону з Польщею.

Обидві громади досі не мали системного доступу до отримання правової допомоги. Перешкодою на шляху до цього були відсутність зручного транспортного сполучення, та й загалом відсутність будь-яких надавачів правової допомоги.

Завдяки системній підтримці «Молодіжного ініціативного центру» протягом майже восьми місяців жителі Белзької та Добротвірської громад зрозуміли, які права мають та до кого можуть звернутися у разі їхнього порушення, відтак кількість звернень за правовою допомогою зросла.

Органи місцевого самоврядування (ОМС) підвищили якість надання послуг, а також навички комунікації з жителями громад.

Посилився взаємозв’язок ОМС із віддаленими селами, напрацьовуються інструменти збільшення можливостей надання допомоги, серед яких  виїзд мобільного офісу в складі фахівців різних напрямів, у тому числі юриста та психолога, у віддалені села. Завдяки результатам, які отримали, запит на створення та розвиток правових сервісів надійшов до організації від ще однієї громади ­– Великомостівської. Про ці та інші зміни розповімо далі.

Правова допомога

На початку впровадження ініціативи ГО «Молодіжний ініціативний центр» провели невелике анкетування серед жителів Добротвірської та Белзької громад, у якій взяли участь 173 особи. Опитування показало, що, наприклад, серед найпоширеніших питань у Добротвірській громаді є земельні та питання про те, де і які послуги можна отримати.

У Белзькій громаді найбільше проблем мають літні люди, а також турбує зайнятість молоді. Жителі шукають можливості створення молодіжного центру. Водночас виявилось, що проблеми внутрішньо переміщених осіб непоширені, оскільки більшість із них покинули громади. 

На початку навчального року фахівці ГО “Молодіжний ініціативний центр” допомогли розібратися з видами відповідальності неповнолітніх дев’ятикласникам Добротвірської школи.  Фото з FB-сторінки “Молодіжного ініціативного центру”

Завдяки налагодженим взаємозв’язкам із місцевою владою фахівці організації відслідковують теми звернень та їх географію. Окрім того, й органи ОМС збирають запити від жителів громад та контактують з «Молодіжним ініціативним центром». Із урахуванням цієї інформації організація щомісяця планувала до них виїзди. Надавали, індивідуальні та групові консультації, проводили правопросвітницькі заходи, зокрема, й для старост.

На фото: консультування під час виїзду мобільного офісу юриста ГО “Молодіжний ініціативний центр” Андрія Мицака у липні в Белзькій громаді. Актуальними для мешканців є питання про встановлення факту належності особі правовстановлюючих документів, стягнення аліментів з безвісти зниклої особи, пільги для сімей військовослужбовців, порядок призначення опікуна тощо. Фото з FB-сторінки “Молодіжного ініціативного центру”

Завдяки системній роботі зі старостами, діловодами й іншими працівниками різних підрозділів ОМС у Добротворі планується впровадити комплексні виїзди у форматі «мобільного офісу» землевпорядників, фахівців пенсійного, соцзахисту, юристів, та, у випадку конфліктних ситуацій, психолога ГО «Молодіжний ініціативний центр» до віддалених сіл. Таку ж практику поширили і в Белзькій та Великомостівській громадах.

Впровадження інструментів

Окрім допомоги з вирішенням правових проблем мешканців громад, ГО «Молодіжний ініціативний центр» розробляє кілька практичних інструментів для вирішення важливих питань. Так, для жителів Добротвірської громади створено довідник із переліком послуг та контактів, за якими їх можна отримати.

На фото: голова правління ГО «Молодіжний ініціативний центр» Наталка Костишин

«Добротвірська громада складається із населених пунктів різних районів, тож люди не завжди розуміють, куди і за якою послугою звернутися. Військкомат мають з одного колишнього району, соцзахист з іншого, заклади освіти та культури  третього району тощо. І часто буває, що житель/-ка громада їде в центр колишнього району, щоб отримати ту чи іншу послугу, а установа вже не надає цієї функції, чи й установи вже немає. Тож ми зараз впорядковуємо для жителів Добротвірської громади перелік контактів і адрес із зазначенням також і послуг, які можна отримати», – зазначає голова правління ГО «Молодіжний ініціативний центр» Наталка Костишин.

Окрім того, аби жителі громад мали правильне розуміння роботи інструментів локальної демократії, розробляють для них зразки процесуальних документів: запит на публічну інформацію та звернення громадян, шаблони скарги, пропозиції і запиту.

«Ми хочемо зробити роз’яснення, що таке закон про звернення громадян та про закон про доступ до публічної інформації і як його, як інструмент, використовувати. Зараз щоб ефективно поширювати, збираємо до кого найбільше надходять звернення та яка їхня тематика»,  розповідає Наталка Костишин.

Вирішення проблем у громадах

Ще одним прикладом системної роботи в громадах є можливість впливати на вирішення конфліктів. Так, Белзька громада зробила аудит земель та з’ясувала, що вона недоотримує кілька мільйонів до бюджету через велику кількість земель відумерлої спадщини. Жителі громади почали її оформлювати, але висловлювали велике обурення, що мають платити кошти за землю, яка з діда-прадіда їм належала. Юристи «Молодіжного ініціативного центру» почали працювати з цією проблемою та пояснювали, чому така процедура та якими будуть наслідки бездіяльності для них, а це  втрата землі. Через деякий час ситуацію вдалося переломити від «зради» до конструктиву і земельне питання вирішується.

Іншим прикладом реагування на запити є Великомостівська громада, яка утворилася на Львівщині однією з перших та працює над своїм розвитком, створює сприятливий інвестиційний клімат у громаді й надання різних послуг, зокрема соціальних і правових. Окрім того, нещодавно у громаді реалізували в селах кілька молодіжних ініціатив за підтримки Київського Діалогу. Практика мала гарний вплив, тож громада спробувала рухатися далі у цьому напрямі: розвинути молодіжні центри й створити громадську молодіжну раду як дорадчий орган при ОМС. Маючи потребу в опануванні інструментів локальної демократії та проєктного менеджменту, звернулися до ГО «Молодіжний ініціативний центр», які почали допомагати отримувати ці навички і знання.

 

Галина Колесник,
керівниця комунікаційного кластеру Мережі правового розвитку

 

Матеріал створено за підтримки міжнародної благодійної платформи GlobalGiving та Legal Empowerment Fund (програма Fund for Global Human Rights) та Мережі правового розвитку. Зміст публікації є виключно відповідальністю громадської спілки «Мережа правового розвитку» і не обов’язково відображає погляди попередньо згаданих організацій.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я