Як особі з інвалідністю захистити свої трудові права
До юриста ГО “Фонд підтримки демократичних ініціатив Придніпров'я” звернулася мешканка м. Павлоград Світлана П., яка є особою з інвалідністю та переселенкою з Донецька, щодо питання захисту своїх ...
Додано:
democracydnepr
До юриста ГО “Фонд підтримки демократичних ініціатив Придніпров’я” звернулася мешканка м. Павлоград Світлана П., яка є особою з інвалідністю та переселенкою з Донецька, щодо питання захисту своїх трудових прав.
Світлані відмовили у взятті на роботу на підприємство, де були вакантні посади, оскільки у неї є інвалідність 3 групи. Однак Світлана повідомила, що свої обов’язки може виконувати без завдання шкоди собі та підприємству.
Юрист ГО “Фонд підтримки демократичних ініціатив Придніпров’я” надав консультацію про те, що ніяким чином права особи з інвалідністю не можуть бути порушені — тому що особам з інвалідністю забезпечується повне й рівне здійснення ними всіх прав та основоположних свобод людини в усіх сферах суспільного життя. Дискримінація осіб з інвалідністю відповідно до законодавства забороняється, у тому числі й під час реалізації ними права на працю. Саме тому особи з інвалідністю потребують створення належних умов праці та справедливого соціального захисту для того, щоб успішно інтегруватися та комунікувати із суспільством.
Яке законодавство визначає права та свободи осіб з інвалідністю?
До законодавства України, яке визначає права та свободи осіб з інвалідністю, зокрема, належать: Загальна декларація прав людини, Конвенція про права осіб з інвалідністю від 13 грудня 2006 року, Кодекс законів про працю України, закони України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», «Про відпустки».
Що ж стосується роботодавців, то статтею 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
Які документи потрібно надати роботодавцю при працевлаштуванні?
Отже, якщо особа з інвалідністю вирішила працевлаштуватись, їй необхідно надати роботодавцю такі документи:
- паспорт або інший документ, що посвідчує особу;
- трудову книжку;
- документ про освіту;
- довідку медико-соціальної експертної комісії;
- виписку з акта-огляду медико-соціальної експертної комісії, де вказується строк, група інвалідності та її причина;
- індивідуальну програму реабілітації особи з інвалідністю, яка є обов’язковою для виконання всіма роботодавцями.
Таким чином керуючись консультацією юриста, Світлана вирішила своє питання.
Юрист громадської організації роз’яснив власнику про переваги, які він отримує, взявши на роботу пані Світлану. Світлана домовились з власником підприємства про надання їй роботи в рамках створення для неї умов праці з урахуванням медичних рекомендацій стосовно її захворювання.
Проєкт впроваджується ГО “Фонд підтримки демократичних ініціатив Придніпров’я» у рамках проєкту ПРООН «ЄС за діалог: Зміцнення стійкості України для реагування на нагальні потреби центральної і місцевої влади, а також населення, що постраждало в наслідок війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу (ЄС).