Як побудувати ефективний діалог та стати інклюзивними радниками?

«Інклюзивний громадський активізм вимагає особливого підходу до побудови діалогу та захисту прав людей з інвалідністю. Ця стаття розкриває ключові аспекти роботи інклюзивних радників, що сприяють ...

Знімок екрана 2024-05-24 183054
Як побудувати ефективний діалог та стати інклюзивними радниками?

«Інклюзивний громадський активізм вимагає особливого підходу до побудови діалогу та захисту прав людей з інвалідністю. Ця стаття розкриває ключові аспекти роботи інклюзивних радників, що сприяють позитивним змінам у суспільстві», – так почала свою доповідь на форумі «Світ без обмежень» Оксана Корнєєва, голова ГО «Мир для всіх», членкиня ГО «Амбасадори миру» та експертка з питань інклюзивної освіти ГО «Фундація «Простір» у межах співпраці з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА», інклюзивна громадська радниця з м. Кропивницький, переміщена директорка дитячого садка «МИР» з м. Костянтинівка завдяки якій, в свій час, працювало п’ять інклюзивних навчальних просторів для дітей.

 Хто такі інклюзивні радники?

 Інклюзивні радники – це люди, які надають підтримку та захищають права людей з інвалідністю, стаючи провайдерами позитивних змін. Мої вміння, досвід і знання стали у пригоді в різних проєктах та активностях, особливо у співпраці з UNICEF та його партнерами. Я обрала шлях популяризації філософії інклюзії, підкреслюючи, що всі зміни починаються з людини, її настрою та мотивації. 

Філософія інклюзії

 Робота інклюзивного радника полягає не лише у створенні технічних умов доступності, але й у популяризації філософії інклюзії. Це включає будування діалогу з тими, хто підтримує зміни, але не має достатніх знань, а також з тими, хто категорично проти. Наше завдання – стати провайдерами змін у громаді та показати переваги від цих змін.

 Дружні простори

 Однією з концепцій, що сприяють інклюзії, є дружні простори. Це місця, які турбуються про всіх відвідувачів, незалежно від стану здоров’я, національності чи мови спілкування. Інклюзивні підходи дозволяють створити середовище, де всі діти, включаючи дітей з інвалідністю, мають доступ до гри, відпочинку, дозвілля та навчання.

 Соціальний паспорт та Індекс інклюзії – діагностика стану громади

Першим кроком до створення інклюзивного середовища є визначення поточного стану громади. Для цього рекомендуються використання інструментів «соціальний паспорт» та «Індекс інклюзії», що включає самооцінювання та розроблення планів розвитку на основі знань і переконань педагогів, дітей, батьків та інших членів громади. Це дозволяє зрозуміти сильні сторони та потреби закладу в питаннях інклюзії.

У такий спосіб проводиться діагностика стану громади та виявляється готовність до змін. Успішні громади активно залучають респондентів до опитування, включаючи вихователів і батьків. Це дозволяє створити картину реального стану справ та розробити стратегії для покращення інклюзії.

Роль інклюзивних радників

Інклюзивні радники відіграють важливу роль у формуванні інклюзивного суспільства. Вони не тільки знають і навчають, але й адвокують у владі, забезпечуючи повагу до прав і свобод людини. Вони сприяють створенню безпечного середовища, де всі мають рівні можливості для участі у громадському житті.

Універсальний дизайн

Сьогодні важливо розуміти, що універсальний дизайн охоплює не лише матеріальні категорії, такі як меблі чи пристосування, але й соціальні аспекти. Це означає прийняття всіх людей, незалежно від їхніх можливостей. Важливо, щоб працівники закладів розуміли індивідуальні потреби та сильні сторони всіх дітей, забезпечуючи їм доступ до якісної освіти та підтримки.

Переваги інклюзивного суспільства

Інклюзивне суспільство – це стабільне, безпечне та справедливе середовище, де поважають людське різноманіття та рівність можливостей для всіх. Формування такого суспільства вимагає комплексного підходу, що ставить людину в центр розвитку. Це забезпечує доступ до процесу всім групам населення та сприяє активній участі у громадському житті.

Висновки

Інклюзія – це філософія життя, яка передбачає рівні права та можливості для всіх. Інклюзивні радники є провідниками змін, які допомагають створити суспільство, де кожен має право на повноцінне життя та розвиток. Вони забезпечують розуміння та підтримку, що дозволяє включити всіх у соціум та побудувати справді інклюзивне середовище.

Дивіться відеоролик і дізнавайтеся більше про інклюзивний громадський активізм та роль жінок у його розвитку:

 

Проєкт «Адвокати покращення соціальних послуг в умовах воєнного стану для постраждалих та громад Львівської та Закарпатської областей» реалізовано ГО «Жінки та діти з інвалідністю Північного Донбасу», та став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього заходу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США. Зміст цього проєкту не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

 


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я

Результати опитування: як в Україні змінюється споживання тютюнових та нікотинових виробів

Результати дослідження держзакупівель при будівництві укриттів на базі освітніх закладів Херсона

Волонтери допомагають дітям із Солоницівської громади

Асоціація громадських радників України розробила Порадник безпеки для мешканців громад

Проєкт «Караван громадянської освіти у Литві та Польщі» увійшов до четвірки найбільш інноваційних