Як подати на компенсацію зруйнованого житла, якщо воно знаходиться в окупації?

Якщо людина має статус ВПО і проживає на території, підконтрольній Україні й знає, що її житло на окупованій території зруйноване - вона може звернутися з заявою до правоохоронних органів за місцем ...

Додано:
Tetiana Kavunenko

pexels-jeshootscom-442574
Як подати на компенсацію зруйнованого житла, якщо воно знаходиться в окупації?
Якщо людина має статус ВПО і проживає на території, підконтрольній Україні й знає, що її житло на окупованій території зруйноване – вона може звернутися з заявою до правоохоронних органів за місцем свого теперішнього проживання. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Якщо людина має статус внутрішньо переміщеної особи й проживає на підконтрольній території України, а її житло знаходиться на тимчасово окупованій території й вона володіє інформацією про те, що її квартира або будинок наразі зазнали часткової або повної руйнації, вона може звернутися з заявою до правоохоронних органів за місцем свого теперішнього проживання/перебування відповідно до ст.ст. № 55, 56, 60, 214, 215 Кримінально-процесуального кодексу України (далі – КПК України). 

В цьому випадку, таким правоохоронним органом є поліція. Щоб звернутися до поліції – потрібно зателефонувати на лінію 102 і викликати наряд патрульної поліції. Також можна звернутися у місцевий відділ поліції особисто з відповідною заявою про кримінальне правопорушення. Конкретно, в такому випадку, про втрачене або зруйноване житло. В заяві потрібно зазначити, що зі слів сусідів (ПІБ) чи знайомих (ПІБ) житло особи заявника зазнало руйнування, у зв’язку з військовими діями на відповідній території.

Відповідно до ст. № 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення.

Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається. Правоохоронці зобов’язані опрацювати таку заяву і надати відповідь заявнику, за результатами опрацювання (строки проведення досудового розслідування обчислюються відповідно до ст. № 219 КПК України). Відповідно до ст. № 60 КПК України заявник має право отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію, отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, подавати на підтвердження своєї заяви речі та документи (в такому випадку – документи, що підтверджують існування такого житла, право власності на житло, при наявності фото/відео руйнації або залишків знищеного житла тощо), отримати інформацію про закінчення досудового розслідування. Таким чином особа, що звернулася до правоохоронного органу, зафіксує факт свого звернення стосовно руйнації житла, тобто, вчинення відносно неї кримінального правопорушення з завданням їй матеріальної шкоди. Однак розмір такої шкоди відповідні владні органи зможуть визначити лише після звільнення від окупації території, на якій перебуває або перебувало таке житло. Після звільнення території потерпіла особа має діяти відповідно такому алгоритму, якщо інший механізм до того часу не буде передбачений державою. Раніше ми писали про те, “Як подати на компенсацію зруйнованого житла” на нашому порталі “Активної Громади”.

Слід пам’ятати про те, що прийняття заяв здійснюється органом поліції цілодобово, безперервно та невідкладно, незалежно від місця і часу, повноти отриманих даних, особи заявника. Тому, якщо поліціянт просить людину прийти завтра – це буде грубе порушення закону з його сторони.

Автор: Сергій Прокопенко, аналітик Інституту “Республіка” та ВІ “Активна Громада”

 
 
 
 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Місцевий розвиток, орієнтований на громаду: дороговкази комплексного дослідження у громадах Івано-Франківщини

Під час презентації книги «Примарна ясність» обговорили актуальні проблеми колишніх цивільних полонених та стереотипи щодо компенсацій

11 молодіжних центрів приєдналися до проєкту #МолодьТуТ програми USAID «Мріємо та діємо»

Безоплатна правова та психологічна допомога для мешканців у Широківській громаді

На Київщині Калинівська громада долучилась до роботи над Статутом громади

Табір підприємництва для креативної молоді: у Чернівцях визначили найкращі бізнес-ідеї