Як покращити доступність безкоштовних ліків для пацієнтів в Дніпрі?

Денис Баранець, координатор проектів громадської організації Громадський Контроль, і Дмитро Котулєв, активіст організації розповіли на прес-конференції в ІА Інформатор (відео)  про те, як пацієнтам ...

250918_ЛЕКАРСТВА-1024x576
Як покращити доступність безкоштовних ліків для пацієнтів в Дніпрі?

Денис Баранець, координатор проектів громадської організації Громадський Контроль, і Дмитро Котулєв, активіст організації розповіли на прес-конференції в ІА Інформатор (відео)  про те, як пацієнтам можна отримати безкоштовні ліки і що зробити для того, щоб такі препарати були більш доступні людям. 

А також:

  • ТОП-3 відмовок лікарень, щоб не вирішувати проблему нестачі ліків.
  • Чи захищає закон права пацієнтів на медичну допомогу та забезпечення медпрепаратами?
  • Як амбулаторія залишила чорнобильця без рецепта на безкоштовні ліки?

Є деякі установи, які фінансуються з обласного бюджету майже повністю на 80-100%. В основному – це будинки ветеранів і спеціалізовані санаторії. Але таких установ – 9 з 57. Решта установ не отримують достатнього фінансування для покриття всіх потреб в ліках.

Найбільш дієвий спосіб отримати належні за законом безкоштовні ліки – писати звернення на ім*я головного лікаря установи, в якому вказати назви ліків і їх кількість. Ці дані потрібні для включення закупівлі в бюджет установи на наступний рік.

Дмитро Котулєв розповів, що на практиці був ряд випадків, коли пацієнти купували за власний кошт ліки, які вже були придбані за бюджетні кошти і знаходилися на залишках лікарні.

- Ми супроводжували такі випадки і дізналися від лікарень багато цікавого. У Дитячій обласній лікарні, наприклад, припускають, що медсестра не знає або не вивчає наявність залишків препаратів до того, як пацієнту вручать список препаратів для придбання.

В іншій установі ліки притримують для ургентних або малозабезпечених пацієнтів, для пацієнтів, які прибувають у несвідомому стані. При цьому інших пацієнтів просять купувати препарати за власний рахунок.

Найцікавіше, що в законодавстві не прописаний порядок розподілу ліків серед пацієнтів при лікуванні в стаціонарі. Тому установи самостійно вирішують, як і кому розподіляти препарати в умовах їх нестачі.

При таких обставинах ми рекомендуємо перед покупкою ліків в аптеці перевірити наявність медпрепаратів на залишках лікарні або на сайті dnipro.liky.ua, або в друкованому вигляді – на інформаційних стендах у відділенні.

Також уникнути подібних колізій можна, якщо МОЗ введе відповідний порядок з описом категорій пацієнтів і обставин, за яких медперсонал зобов’язаний забезпечити пацієнта ліками.

Для порівняння, порядок забезпечення ліками пацієнтів при амбулаторному лікуванні детально розписаний в постанові Кабінету міністрів. По-перше, чітко вказані пільгові категорії громадян, яким надаються медичні препарати, придбані за рахунок бюджету. При цьому амбулаторії та поліклініки не зобов’язані запасатися медпрепаратами, а виписують рецепти для їх безкоштовного отримання в аптеках.

Але навіть в таких обставинах, коли процедура детально прописана, не всі пацієнти можуть отримати такий рецепт. Про один з таких випадків розповіла Наталя – дружина одного з героїв-рятувальників, який пожертвував здоров’ям при ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Наталя Безверха розповіла, що її чоловікові, чорнобильцю 2-ї групи, не видали рецепт на ліки в одній з амбулаторій міста:

“Коли я послалася на постанову Кабінету Міністрів, яка зобов’язує видавати рецепт на безкоштовні ліки, завідувачка амбулаторії відповіла, що там вичерпали належну суму фінансування. Тому я звернулася до представників Громадського Контролю, і в результаті фінансування знайшлося і чоловікові виписали рецепт “- повідомила дружина пацієнта.

Дмитро Котулєв розповів про ще один випадок, коли в амбулаторії не видали рецепт дитині, оскільки переплутали умови надання рецептів за постановою Кабінету Міністрів з умовами урядової програми “Доступні ліки”.

“Після того, як ми направили скаргу на адресу головного лікаря та у Департамент охорони здоров’я Дніпровської міськради, лікар амбулаторії виписав рецепт після додаткового обстеження.”

Денис Баранець рекомендував в подібних випадках звертатися до відділу первинної медичної допомоги департаменту охорони здоров’я Дніпровського міськради. Його співробітники готові допомагати пацієнтам і оперативно виправляти подібні казуси.

Підводячи підсумки проведеної експертами Громадського Контролю роботи щодо поліпшення доступу до ліків, Дмитро Котулєв повідомив, що інформація про залишки стала доступнішою. Її стали частіше оновлювати її на сайті dnipro.liky.ua медустанови міста і області.

“Завдяки цьому у пацієнтів є більше можливостей, щоб відстояти своє право на безкоштовні ліки до того, як витратити гроші в аптеці.” – підсумував активіст.

Денис Баранець додав, що експертами організації були створені рекомендації для пацієнтів, презентовані на сторінці Медицина Дніпра і області в Фейсбуці, десятки пацієнтів отримали консультації.

Міському та обласному департаментам охорони здоров’я активісти запропонували перевести всі установи на щотижневе оновлення залишків на порталі dnipro.liky.ua, а також запровадити порядок розподілу медпрепаратів при лікуванні в стаціонарі, при якому отримувати придбані за бюджетний рахунок ліки зможе  максимальна кількість пацієнтів, а не лише пільгові категорії громадян.

Громадський Контроль здійснює моніторинг доступності ліків в м.Дніпро в рамках проекту «Сприяння прозорості розподілу лікарських засобів та посилення громадського контролю за закупівлями в медицині» за підтримки програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного Фонду «Відродження».


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції

Закарпаття активно підвищує енергетичну стійкість

«Огляд у гінеколога\-ині»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

“Перевідкрити Закарпаття — перевідкрити Україну”: стартував 5-й форум Re:Open Zakarpattia

Де переселенці можуть отримати безоплатну юридичну допомогу? Добірка актуальних ініціатив

Як інноваційні рішення змінюють життя в Підгородненській, Перещепинській, Новоодеській та Казанківській громадах