Як правозахисники облаштовували сільську криницю
Як допомогти розвиватись сільським громадам? Конкурси проектів, навчання, культурні ініціативи – методів багато, а правозахисники з Подільського центру прав людини пропонують власний – спочатку треба ...
Додано:
richka
Як допомогти розвиватись сільським громадам? Конкурси проектів, навчання, культурні ініціативи – методів багато, а правозахисники з Подільського центру прав людини пропонують власний – спочатку треба почисти сільську криницю.
З впорядкування Маркіянової криниці в селі Пирогів Тиврівського району Вінницької області почалась співпраця громадської організації «Подільський центр прав людини» і Пирогівської сільської громади. Маркіянова криниця – природнє джерело цілющої води, до якого колись по воду приходили люди чи не з усього села. Але з часом воно замулилась, через відсутність накриття потрапляло листя, гілля, потоки дощової води в зливу. Під час мандрівки в село Пирогів Голова Правління Подільського центру прав людини Михайло Бардин звернув увагу на стан криниці і вирішив допомогти в її впорядкуванні. За допомогою громадських активістів з Вінниці і з Пирогова Маркіянову криницю почистили, і восени 2016 року спорудили бетонне цямриння. Проведений аналіз показав, що з джерела б’є високої якості питна вода.
Під час спілкування з місцевими жителями і спільної праці над відновленням Маркіянової криниці громадські активісти з Вінниці дізнались про історію села Пирогів та його видатних уродженців. З цього села родом учасник пам’ятного бою під Крутами, священик УАПЦ Демид Бурко.
Щоб допомогти селянам осягнути історичні, культурні та природні таємниці села Пирогів, Подільський центр прав людини організував видання інформаційного вісника, в якому друкувались нариси з історії села, юридичні консультації, кулінарні рецепти та анекдоти.
Ще під час впорядкування Маркіянової криниці найбільше громадськими діями зацікавились діти. Стежили за кухликами для пиття води, намагались допомогти. Для наймолодших пирогів чан 20 грудня 2016 року громадські активісти організували свято – зустріч з Святим Миколаєм.
Наступним етапом співпраці є подальше розкриття таємниць села Пирогів. І найзаповітнішою з них є пошук господарських ініціатив, які допоможуть пирогівчанам досягнути успіхів в економіці та забезпечать їм достойні доходи від вкладеної праці.
Для досягнення поставленої мети за підтримки сільського голови Віктора Шведюка та місцевої активістки Наталії Швець в селі відкрився Центр екологічної освіти. Започаткування роботи і перше заняття в Пирогові відбулося 19 березня 2017 року і було присвячене темі «Що вирощувати, щоб оздоровитися і заробити». Для проведення заняття була запрошена Валентина Чайковська, яка вже понад десятиліття експериментує з різними городніми культурами в селі Шершні під Тивровом.
Подільський центр прав людини у співпраці з Рахно-Полівською сільською радою і Вінницькою обласною організацією Всеукраїнської екологічної ліги підготували і подали на обласний конкурс проект«Пирогів – село екологічне», яким передбачено здійснити ремонт в наявному в селі приміщенні для роботи Центру екологічної освіти і підготовки документів про пам’ятку природи місцевого значення «Маркіянова криниця», а також випуск буклету про таємниці села Пирогів.
Чим більше таємниць природи, історії, економіки відкриється для жителів села, тим багатшими і духовно і матеріально вони будуть. Цей шлях вселяє в людей надію і оптимізм, він робить їх щасливими. Розгортаючи нову ініціативу з розвитку громади села Пирогів Голова Правління Подільского центру прав людини Михайло Бардин неодноразово повторює, що права людини варто доповнити правом на щастя, яке повинно бути доступним кожному – незалежно від сьогоднішніх статків, місця проживання, рівня освіти.