Як про переселенців оповідати, щоб дискримінації не піддати
Журналістів Куп’янщини навчали, як висвітлювати інформацію про внутрішньо переміщених осіб, не вдаючись до дискримінаційних висловлювань. 23 червня 2016 року у приміщенні Куп’янської міської ради ...
Додано:
kobzar
Журналістів Куп’янщини навчали, як висвітлювати інформацію про внутрішньо переміщених осіб, не вдаючись до дискримінаційних висловлювань.
23 червня 2016 року у приміщенні Куп’янської міської ради Харківської області відбувся семінар-тренінг для місцевих журналістів і фрілансерів, присвячений тематиці запобігання дискримінації та мови ворожнечі щодо вимушених переселенців та інших вразливих категорій громадян.
Від того, толерантно чи конфліктно подаються засобами масової інформації матеріали, часто залежать не лише погляди та уявлення людей, але й самі міжлюдські відносини, спокій та мир у громадах і країні в цілому. А в умовах «гібридної війни» на Сході України питання недопущення дискримінаційних висловлювань та «мови ворожнечі» в ЗМІ постало ще більш гостро.
Тому Чугуївська правозахисна група взялася за проведення низки правопросвітницьких заходів для журналістів та фрілансерів Харківської області.
Вже було проведено кілька семінарів-тренінгів у райцентрах Харківщини. А 23 червня правозахисники завітали до Куп’янська.
У своєму вітальному слові голова Чугуївської правозахисної групи Роман Лихачов стисло розповів про напрямки діяльності організації, про дослідження, присвячене проблематиці дискримінації вимушених переселенців, яке було проведено експертами ЧПГ та закликав журналістів і громадських активістів відповідально й толерантно ставитися до висвітлення тематики ВПО.
Тренером навчального заходу виступив заступник голови Чугуївської правозахисної групи, член правління Харківської обласної організації Національної спілки журналістів України, колишній регіональний координатор зі взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області Юрій Чумак.
Він у цікавій та доступній формі, з використанням тренінгових вправ, розглянув разом з учасниками семінару такі питання:
- Що таке дискримінація і як вона проявляється?
- Яка різниця між поняттями «мігрант», «емігрант», «іммігрант», «біженець», «шукач притулку», «переселенець», «внутрішньо переміщена особа»?
- Яких помилок припускаються українські ЗМІ, висвітлюючи цю проблематику?
- «Мова ворожнечі» в українських мас-медіа: які її причини, види, масштаб та наслідки?
- Чому слова «нелегал», «нелегальний мігрант» некоректно використовувати?
- Принципи безпеки та приватності: як не нашкодити, висвітлюючи конкретні історії?
- Нюанси роботи в різних жанрах (репортаж, інтерв’ю, фото) під час опрацювання тематики ВПО.
- Як за допомогою ЗМІ зменшити стигматизацію вразливих верств населення?
Наприкінці представники журналістської спільноти виразили переконання, що тільки чесне та об’єктивне інформування може бути запорукою забезпечення наших співгромадян необхідними та достовірними відомостями про життя, проблеми й досягнення переселенців, що сприятиме інтеграції внутрішньо переміщених осіб до місцевих громад, реалізації їх прав і законних інтересів.
Захід відбувся в межах ініціативи «Центру забезпечення ВПО правовою інформацією» за підтримки ГО «Центр Соціальна Дія» в рамках проекту «Розвиток регіональної мережі на підтримку вимушених переселенців» за сприяння посольства Королівства Нідерландів.
До речі, в межах даного проекту Чугуївська правозахисна група видає спеціалізовану газету «ПОЗИЦІЯ. Права вимушених переселенців», яка поширюється в місцях компактного проживання ВПО, волонтерських організаціях, державних закладах та установах, що надають допомогу переселенцям. Примірники «ПОЗИЦІЇ» були презентовані й куп’янчанам.