Як реформа місцевого самоврядування сприяє посиленню громадської участі
Реформа місцевого самоврядування - це чинник, що як ніколи підштовхує владу та громаду переходити від слів про розвиток місцевої демократії до реальних дій. Про це говорили на круглому столі, що ...
Додано:
Громадський Простір
Реформа місцевого самоврядування – це чинник, що як ніколи підштовхує владу та громаду переходити від слів про розвиток місцевої демократії до реальних дій. Про це говорили на круглому столі, що відбувся 11 березня у Волинській ОДА за участю представників обласної влади, голів сільських, селищних та міських рад Волинської області, лідерів громадського сектору, науковців.
Відкриваючи круглий стіл, перший заступник голови Волинської ОДА Сергій Кудрявцев зазначив: «Реформа нас не омине. І саме на нас лежить відповідальність за ефективність її впровадження. Усі скаржаться на відсутність інформації, чітких інструкцій та планів. Проте, якщо ми сидітимемо і чекатимемо зверху шаблони – то чи варто надіятись на хороший результат? Громади на Волині дуже різні, то не варто думати, що загальнодержавний шаблон підійде для всіх».
Голова Всеукраїнської асоціації сприяння самоорганізації населення Андрій Крупник нагадав статтю 5 Конституції України. Вона визначає, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу безпосередньо та через органи державної влади та місцевого самоврядування.
«Ми сподіваємось, що саме Волинь стане пілотною і показовою областю по запровадженню практики ефективного об’єднання громад та механізмів співпраці влади та громади», – зазначив він.
На думку Валентина Малиновський, професора Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки, люди обирають владу і на п’ять років забувають про її існування. Цей стереотип не дає успішно розвиватись суспільству і територіальним громадам.
«Як показує досвід Польщі та інших країн, успіх є там, де є зацікавленість громадян брати участь у прийнятті рішень органами місцевого самоврядування.
За останній рік українці здивували здатністю брати на себе значну частину повноважень та функцій влади у вирішенні найрізноманітніших болючих та хвилюючих питань. Проте різке підвищення громадської активності на загальнодержавному рівні не завжди тягне за собою підвищення інтересу жителів до безпосередньої участі у вирішенні місцевих щоденних проблем та розвитку самоорганізації на рівні будинку, вулиці, кварталу чи міста», – зазначив В. Малиновський.
Згідно результатам загальнонаціонального опитування серед міського населення, які нещодавно опубліковані Асоціацією міст України, лише 39% відсотків населення готові взяти участь в управлінні своїм містом у разі розширення прав місцевого самоврядування.
«Наше стратегічне завдання сьогодні не розгубити тих активних громадян та надати їм реальні механізми впливу. Ми маємо зробити нашу громаду не частиною проблеми, а частиною реформи», – зазначає Петро Лавринюк, експерт Ресурсного центру з розвитку органів самоорганізації населення.
Одна з найсуттєвіших проблем місцевої демократії, на думку експерта Інституту політичної освіти Андрія Осіпова, це брак належної правової основи для реалізації її інструментів. Для прикладу, відсутність статутів територіальних громад.
“Недалекоглядні лідери органів місцевого самоврядування не розвивають інститути локальної демократії, не роблять владу відкритою. Не можна скаржитись на пасивність громади, якщо влада нічого не робить для її активності.
Саме застосування інструментів місцевих ініціатив, загальних зборів, громадських слухань та сприяння створенню органів самоорганізації населення – знімають соціальну напругу. Адже саме це формує свідомого громадянина», – каже пан Андрій.
Учасники круглого столу обговорили виклики та ризики, успішні моделі і напрацювали першочергові кроки, які має здійснити лідери громади, аби реформи були успішними, відбувалися в інтересах громади та запускали процеси сталого економічного розвитку.
Круглий стіл відбувався в рамках реалізації проекту «Підтримка регіональних ресурсних центрів громадянської участі». Проект реалізує ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.
Джерело : ВГО “Асоціація сприяння самоорганізації населення”
Автор : Ганна Трепалюк