Як санкції впливають на роботу банків в окупованому Криму

З 2014 році після окупації Криму РФ там діють економічні санкції Європейського Союзу. Зараз на півострові діють сім російських банків та не можна розрахуватись карткою VISA та MasterCard.  У цій ...

банк
Як санкції впливають на роботу банків в окупованому Криму

З 2014 році після окупації Криму РФ там діють економічні санкції Європейського Союзу. Зараз на півострові діють сім російських банків та не можна розрахуватись карткою VISA та MasterCard.  

У цій статті юристи КримSOS розповідають більше про ситуацію, з якою стикаються пересічні українці.

Що зараз з банківською системою на півострові 

Враховуючи економічні санкції ЄС зменшилась кількість банків в окупованому Криму,  перестали працювати міжнародні платіжні системи VISA та MasterCard. Російські банки, пропонують свою альтернативу – їх картки VISA та MasterCard. Проте ними  проблематично користуватися десь, окрім Криму. 

«У 2021 році на території окупованого Криму функціонують 7 російських банків. Тільки там кримчани можуть купити долари чи іншу валюту. І попередньо потрібно написати запит», – розповідає Анастасія Калініна, юристка КримSOS.

Росія спеціально для Криму розробила Національну систему платіжних карт «МИР». Через неї теж не пройдуть платежі ніде, крім Росії, Вірменії, В’єтнама, Абхазії або Південній Осетії. Не можна й купити товари такими картками у міжнародних інтернет-магазинах Amazon чи Ebay.

Крім цього, у 2017 році Держдума Росії затвердила Федеральний Закон, відповідно до якого забороняються будь-які перекази грошових коштів в Україну через міжнародні платіжні системи. Тому й не можливо перерахувати гроші з картки одного банку на інший. 

«Зараз Росія контролює будь-які перекази грошей з-за кордону. Якщо ви надсилаєте 10 тис. рублів своїм батькам – їм потрібно пояснити джерело надходжень. Так намагаються виявити “іноземних агентів”», – коментує Артем Пащенко, юрист КримSOS 

Юристи зазначають, що іноді вдається зробити переказ на картку окупованого Криму з VISA та MasterCard, але це більше як виключення. Часто маскують геолокацію і тоді карта спрацьовує. 

«В інтернеті та соціальних мережах існують багато пропозицій від посередників. Пропонують перевести гроші на картку українського банку, а потім суму перерахують на рахунок в окупованому Криму. Вартість послуг в залежності від сум – 100-700 грн за один переказ. Проте ніхто не дає ніяких гарантій», – зазначає Анастасія.     

Як контролює ситуацію Україна 

Усі платіжні операції з окупованим Кримом владою України були скасовані ще у 2014 році та підпадають під ЗУ«Про створення вільної економічної зони “Крим” та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України». 

Але 1 липня 2021 року Верховна Рада проголосувала за його скасування та наразі очікується підписання Президентом України. Закон набуває чинності тільки через три місяці. Поки немає роз’яснень що на практиці як буде працювати. Планується скасування оподаткування доходів кримчан. Це має мотивувати українців з Криму підтримувати правовідносин з підконтрольною Україною та жити у її правовому полі.

Юристи також зазначають, що на території України заборонений обіг «кримських»  рублів – купюри друкували на окупованому півострові вже після 2014 році та їх не приймають в жодному українському банку чи обмінному пункті.  


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції

Закарпаття активно підвищує енергетичну стійкість

«Огляд у гінеколога\-ині»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

“Перевідкрити Закарпаття — перевідкрити Україну”: стартував 5-й форум Re:Open Zakarpattia

Де переселенці можуть отримати безоплатну юридичну допомогу? Добірка актуальних ініціатив

Як інноваційні рішення змінюють життя в Підгородненській, Перещепинській, Новоодеській та Казанківській громадах