Як в Бельгії працевлаштовують людей з інвалідністю
В Королівстві Бельгія діє ефективна система працевлаштування осіб з інвалідністю. Кожен громадянин з особливими потребами може розраховувати не тільки на місце на ринку праці, а й на достойне ...
Додано:
Vitaliy Drobotun
В Королівстві Бельгія діє ефективна система працевлаштування осіб з інвалідністю. Кожен громадянин з особливими потребами може розраховувати не тільки на місце на ринку праці, а й на достойне професійне навчання та технічне забезпечення робочого місця, яке відповідає його потребам.
Закон про соціальне працевлаштування людей з інвалідністю в Бельгії передбачає створення Національного фонду соціальної реабілітації таких людей. Фонд надає субсидії для створення центрів і служб професійної реабілітації. Професійне навчання проводиться як за загальними, так і спеціальними програмами.
Законодавством країни передбачений принцип обов’язкового найму на роботу людей з інвалідністю. Підприємствам, які працевлаштовують людей з інвалідністю, надаються пільги. Контроль за діяльністю в цій сфері здійснюють Міністерство охорони здоров’я, Міністерство праці та зайнятості та Національний інститут страхування на випадок хвороби та інвалідності.
В Бельгії роботодавцям надаються субсидії на виплату заробітної платні для людей з інвалідністю до 50% від її розміру, а також на адаптацію робочого місця під потреби таких людей Наприклад, люди з порушеннями слуху можуть отримувати послуги перекладача на робочому місці. Однак, деяким людям з інвалідністю для працевлаштування недостатньо звичайних послуг з підтримки. Тому для них створені спеціалізовані підприємства, де вони отримують роботу і хоча б мінімальну заробітну плату.
Наприклад, у регіоні Фландрія зараз діють 68 спеціалізованих майстерень та спецпідприємств. Деякі з них є досить великими щоб працевлаштувати 1000 і більше осіб, в інших менше 100 працівників. Та середня кількість працівників в таких майстернях налічує 200 людей на одну майстерню. В кінці 2006 року 18 500 людей працювали за трудовим договором у майстернях. З них близько 15 000 (80%) – робітники з інвалідністю. Майстерні отримують фінансування від Фламандського уряду. У 2006 році загальна сума фінансування склала 180 мільйонів євро, що приблизно 10 000 євро на людину в рік.
Також існують субсидії від федерального уряду у вигляді скорочення внесків у систему соціального захисту. Середня зарплата в таких майстернях сягає 17,56 євро на годину.
Стаття була підготовлена за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Зміст цієї статті є виключною відповідальністю ГПО «Права людини» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».