Як відчищати історію Донецької області від проросійських міфів

Створюючи міфи про нібито російський Донецьк, росіяни століттями знищували та викидали з історії та освіти всі незручні факти. На жаль, на цих міфах та переписаній історії виросло не одне покоління ...

54119918342_59b49695a6_c
Як відчищати історію Донецької області від проросійських міфів

Створюючи міфи про нібито російський Донецьк, росіяни століттями знищували та викидали з історії та освіти всі незручні факти. На жаль, на цих міфах та переписаній історії виросло не одне покоління мешканців Донеччини, які не з власної волі сприймали цю брехню, як істину. У протистоянні цьому Український кризовий медіа-центр у рамках проєкту “Зміцнення інформаційної стійкості в Україні” у партнерстві з International Practitioners` Partnership Network (Естонія) за підтримки Європейського Союзу продовжує інформаційну кампанію з розвінчування російських міфів про Україну. Цього разу в пресцентрі УКМЦ зібрались експерти та ініціатори дослідження про те, як Росія на прикладі Донеччини спотворює історію України.

Про мотивацію створення цієї інформаційної кампанії розповіла керівниця Пресцентру Українського кризового медіа-центру Тетяна Колосова.

«Для нас перш за все йдеться не про самі факти, які прописані в підручниках. Йдеться про те, що їх незнання, маніпулювання ними або спотворення їх якраз руйнує нашу українську ідентичність, здатність протистояти зовнішньому, а іноді і внутрішньому ворогу. Команда УКМЦ впевнена в тому, що українці сильні саме завдяки тому, що свою ідентичність здебільшого ми здобуваємо, встановлюємо, захищаємо. Саме така усвідомлена, здобута ідентичність, на наш погляд, є найбільш важливою для того, щоб йти цим шляхом, ніж та, що просто дається за замовчуванням при народженні», – впевнена вона.

Багато організацій і держава дуже багато роблять для того, щоб відновити якісь факти, спростувати міфи, побороти ворожу пропаганду та наративи. Тим не менше, на її думку, це все виглядає розрізненим, немає того мультидисциплінарного комплексного підходу, який застосували в УКМЦ.

«Ми зверталися до людей, які мають стосунок до бібліотек, до архівів, до історії як науки, до журналістів, представників громадських організацій з тим, щоб вони відповіли на кілька питань, але основне було про те, які саме міфи російської пропаганди зараз існують на території областей, визначених для дослідження», – продовжила Тетяна Колосова, знайомлячи з підходом в організації цієї роботи.

В останні місяці із загостренням ситуації на фронті російська ворожа пропаганда лише посилюється. Журналістка видання “Бахмут.in.ua” Тетяна Семаковська розказала, що на російських каналах все більше говориться про те, що Донеччина взагалі – це російська земля і всі населенні пункти вони не окуповують, а повертають.

«Якщо говорити про козацьке минуле, то тут намагаються навіть спотворювати його. У Бахмуті чудом вцілів пам’ятник Кондрату Булавіну. Росіяни спочатку намагалися просто його присвоїти собі. Ніби він зробив все як найкраще для Росії. Зараз з’явилися зовсім інші тези. За прикладом Маріуполя окупанти хочуть повністю знести все, що вціліло, включно з усіма важливими історичними будівлями. Їм потрібно місто знищити під нуль і побудувати там заново, щоб не було ніяких згадок про історію Бахмуту і його козацьке минуле», – зазначила Тетяна Семаковська.

«Як потрібно працювати зі студентами чи, можливо, з учнями, щоби вони знаєте взагалі мали щось таке превентивне проти московської пропаганди?» – з таким питанням модератор заходу Ігор Стамбол звернувся до професора кафедри світової історії нового і новітнього часу Українського католицького університету Вадима Задунайського.

Той порадив починати з того, щоби ширити базисні знання минулого в українському суспільстві, і для цього очевидно розпочинати з середньої школи, бо якщо вести мову про студентство, воно вже значною мірою сформовано.

«Я думаю, що в шкільній програмі треба якісно переробити і сформувати відповідні знання. Ну і в публічному просторі, в публічних вимірах історичного знання теж треба акцентувати увагу навіть на українських міфах. Нагадаю, що завдяки українській козацькій міфологемі було сформовано потужний національно-визвольний рух на теренах Східної Галичини. У шкільній освіті, в публічному просторі більше ширити інформації про наші здобутки і досягнення. Але одночасно не забувати про помилки і прикрі поразки. Тоді ми будемо перегравати російську пропаганду, контрударами своєї пропаганди завдавати поразки противнику на ідеологічному фронті», – заявив науковець.

Ще на один аспект роботи з виховування української ідентичності вказала провідний консультант мультимедійних проєктів Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Донецької ОВА Людмила Загайнова.

«Ворог хитрий, підступний, і, на жаль, дієвий. Нам потрібно більше використовувати можливості свого українського кінематографа, робити такі фільми, як «Довбуш», «Конотопська відьма», яка завоювала глядацькі симпатії. Подивіться російський кінематограф. Вони як почали ідеалізовувати своїх там руських солдатів, то на цьому виросло покоління. І нам потрібно більше вкладати в такі контексти», – закликала вона.

 

 

Джерело: УКМЦ


Тематика публікації:       

Останні публікації цього розділу:

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я

Результати опитування: як в Україні змінюється споживання тютюнових та нікотинових виробів

Результати дослідження держзакупівель при будівництві укриттів на базі освітніх закладів Херсона

Волонтери допомагають дітям із Солоницівської громади