Як змінилися трудові відносини в умовах війни

Призупинення трудових відносин та воєнний станПризупинення дії трудового договору можливе лише у період дії воєнного стану, тобто з 24 лютого 2022 року, але не пізніше дня припинення або скасування ...

Додано:
tetyanavechirko

офіс тренінг семінар онлайн вебінар
Як змінилися трудові відносини в умовах війни

Призупинення трудових відносин та воєнний стан

Призупинення дії трудового договору можливе лише у період дії воєнного стану, тобто з 24 лютого 2022 року, але не пізніше дня припинення або скасування воєнного стану. Процедура призупинення відсутня в КЗпП. Її введено спеціально під воєнний стан Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136 (далі ― Закон № 2136). Після того, як війна закінчиться, призупиняти дію трудових договорів уже не вийде. Це трудове законодавство суто для даного воєнного часу.

Що значить призупинити дію трудового договору

Призупинення ― це зупинка трудових відносин, але без звільнення. Так можна передати смисл даної процедури. У ч. 1 ст. 13 Закону № 2136 призупинення дії трудового договору  розглядається як тимчасове припинення за укладеним трудовим договором: з боку роботодавця ― забезпечувати працівника роботою; з боку працівника ― виконувати роботи. При цьому у ч. 1 ст. 13 Закону № 2136 прямо сказано, що призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Також призупинення ≠ відпустка без збереження. Увага: призупинення трудового договору — немає звільнення, але немає й зарплати.

Різниця між простоєм та призупиненням дії трудового договору.

ВІДМІННОСТІ ПРОСТОЮ ТА ПРИЗУПИНЕННЯ

281895

ВІДМІННОСТІ ПРОСТОЮ ТА ПРИЗУПИНЕННЯ

Критерії порівняння Простій Призупинення дії трудового договору підстава для запровадження будь-які обставини, які призвели до призупинення роботи підприємства лише відсутність роботи або відсутність її виконання працівником під час воєнного стану видача наказу та ознайомлення з ним обов’язковий, ознайомлення під розпис обов’язковий, інформування один одного роботодавцем і працівником відбувається у доступний спосіб хто має ініціювати запровадження роботодавець роботодавець або працівник масштаби запровадження по всьому підприємству, по відділу, для окремого працівника індивідуально, тобто для кожного працівника окремо* період, на який запроваджується необмежений період дії воєнного стану наявність оплати так, мінімум 2/3 посадового окладу, але якщо простій з вини працівника – не оплачується не оплачується страховий стаж період зараховується, якщо є оплата мінімум 2/3 посадового окладу не зараховується, так як немає сплати ЄСВ існування процедури після закінчення воєнного стану так, це стандартна процедура за ч. 1 ст. 34 КЗпП ні * можна всіх працівників об’єднати в один перелік та подати його як додаток до наказу.

У цілому виходить, що призупинення дії трудового договору більш вигідне роботодавцю, ніж простій ― немає обов’язку нараховувати зарплату. Однак шанс отримати втрачену зарплату все ж таки законодавець працівнику залишає. Щоправда, у досить цікавій спосіб: відшкодування «у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України» (ч. 3 ст. 13 Закону № 2136). Мається на увазі не тільки зарплата, але й гарантійній та компенсаційні виплати працівникам, до яких можна віднести й ЄСВ. Механізму такого відшкодування, зрозуміло, на сьогодні не існує. Серед інших недоліків для працівника, окрім відсутності будь-яких виплат, ― відсутність страхового стажу за такі місяці, так як відсутній ЄСВ. Чим призупинення відрізняється від відпустки без збереження Досить цікаве питання. За основними практичними наслідками – нічим. І там, і там зарплати немає. І там, і там є збереження трудових відносин. Страхового стажу не буде в обох випадках, так як немає ЄСВ, якщо немає доходу за повний місяць. Однак відмінності деякі є: по-перше, в оформленні. Призупинення має простішу процедуру. Можна обмінятися повідомленнями будь-якого типу з роботодавцем (див. нижче ― як оформити призупинення); по-друге, в можливостях роботи в іншій місцевості. Призупинивши трудові відносини працівник може в іншій місцевості, куди він евакуювався, працювати на умовах повного робочого дня як сумісник; по-третє, у заповненні звітності. Наприклад, для відпустки без збереження у Додатку Д1 треба вказувати спеціально кількість днів (графа 13), чого немає при призупиненні; по-четверте, призупинення дає певний шанс отримати компенсацію в майбутньому після перемоги над агресором (див. ч. 3 ст. 13 Закону № 2136).

Щодо періоду відпустки без збереження, то вона також може бути на весь період дії воєнного стану, що дає можливість ч. 3 ст. 12 Закону № 2136. Податкові пільги на час воєнного стану У консультації з’ясуємо, чи потрапив ваш дохід під 2% податку з обороту, які види перевірок дозволив законодавець, чи платити ПДВ за товари, знищені під час війни та кому дозволили не платити ЄСВ та РРО-штрафи.

ЯК ДЕРЖАВА ПІДТРИМАЛА БІЗНЕС.

Чи можна призупиняти трудовий договір всім без винятку працівникам. Можна. Категорій працівників, яким призупиняти трудовий договір не можна, законодавством не встановлено. Це значить, що це можна робити й пільговим, захищеним категоріям працівників, наприклад особам з інвалідністю, одиноким матерям, вагітним, жінкам з дітьми віком до 14 років.

На жаль, режим воєнного стану обмежує права громадян.  Чи можна призупинити трудовий договір суміснику Так, можна. Обмежень тут немає. Статус працівника при цьому не змінюється, штатний працівник залишається штатним працівником, а сумісник ― сумісником. Як бути з лікарняними та декретними, коли трудовий договір призупинили Рішення таке: лікарняні ― оплачувати не треба, так як немає втрати заробітку працівником, адже він у такому місяці не отримує зарплату взагалі; декретні (допомога по вагітності й пологам) ― так, слід оплатити, так як іншої можливості їх отримати у працівниці немає, адже вона не має статусу безробітної. Однак дана ситуація лікарняних і декретних потребує роз’яснення з боку Мінсоцполітики або ФСС. З якого часу можна оформляти призупинення трудового договору Оформляти призупинення можна з 24.03.2022 року, тобто з дати набуття чинності Законом № 2136.

Отже, дата видачі наказу має бути не раніше зазначеної дати. Як оформити призупинення трудових відносин на час воєнного стану Шукаючи спосіб оформити призупинення дії трудового договору, слід зважати на конкретну ситуацію. Одна справа, коли підприємство все ж таки якось працює, а інша – постійно знаходиться під обстрілами, а працівників там уже давно немає, всі або виїхали або ж ховаються по підвалам. Законодавство воєнного стану підходить до вирішення даної проблеми досить вільно: «роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб» (ч. 2 ст. 13 Закону № 2136).

 Таким доступним способом можуть бути: у «дуже терплячій ситуації» ― заява від працівника, наказ від роботодавця у паперовій формі, тобто звичайна «кадрова бюрократія»; у «терплячій ситуації» ― заява та наказ, але надіслані засобами зв’язку, наприклад на електронну пошту; у ситуації «під постійними обстрілами» ― це може бути повідомлення будь-якого типу, наприклад звичайне смс-повідомлення від працівника з проханням відповідальної особи роботодавця призупинити дію трудового договору, повідомлення на Viber, Telegram або інші месенджери довільного змісту.

Таке повідомлення можна зберегти хоча б у вигляді скріншоту з телефону чи комп’ютера. Можливі варіанти заяви від працівника та наказу від роботодавця наведені нижче. В смс-повідомленні можна просто вказати «Прошу призупинити дію трудового договору до закінчення воєнного стану, так як бойові дії не дозволяють виконувати роботу» або «… так як евакуювався в іншу місцевість через активні бойові дії» тощо.

Чи буде мінімальна база ЄСВ у разі призупинення Єдиного соціального внеску на зарплату (ЄСВ) при призупиненні трудового договору.

 Не буде, якщо не було якихось інших виплат за місяць. Якщо призупинення повний місяць, то база нарахування ЄСВ нульова, а отже, й ЄСВ немає. Однак, якщо кілька днів у такому місяці працівник виконував роботу й йому нарахували, наприклад, всього 2000 грн за ці дні, то доведеться сплатити ЄСВ з мінімальної зарплати (6500 грн). Чи треба нараховувати зарплату та вести облік у разі призупинення трудового договору Не потрібно. Нараховування зарплати немає, тому й немає бухгалтерського обліку.

Щодо ймовірних компенсацій у майбутньому, то коли буде механізм таких компенсацій, тоді й усе можна буде порахувати.

 

Безоплатна правова допомога


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я