Як зробити вивіз на стихійні звалища – безглуздим? Еко-стратегія Присиваської ТГ

Типові для сільських громад екологічні виклики останніх років – сміттєвий та лісорубний, - значно ускладненні для Присиваської громади: особливості клімату та землекористування, а також унікальна ...

Еко-стратегія
Як зробити вивіз на стихійні звалища – безглуздим? Еко-стратегія Присиваської ТГ

Типові для сільських громад екологічні виклики останніх років – сміттєвий та лісорубний, – значно ускладненні для Присиваської громади: особливості клімату та землекористування, а також унікальна загроза зниження Західного Сиваша, що в перспективі може перетворити його на вкриту товстим шаром солі пустелю. Обговоренню цих стратегічних питань було присвячено робочу зустріч експертів Причорноморського центру політичних і соціальних досліджень з активом Присиваської громади.

В розробленій у 2018 році Стратегії, екологічним питанням відведено доволі скромне місце кількох завдань в складі однієї операційної цілі: ліквідувати стихійні сміттєзвалища, створити в кожному селі центри збирання сміття, проводити роз’яснювальну роботу з метою підвищення екологічної свідомості.  Інші теми, хоча і згадувались при розробці Стратегії, проте тоді не знайшли підтримки більшості аудиторії. Тому їх обговоримо в наших наступних матеріалах, а поки про цю єдину прописану в документі тему – сміття.

Влітку 2020 радою прийнято звіт з поточної реалізації Стратегії. В ньому ліквідація стихійних звалищ визнана формально виконаною частково: кілька звалищ було вичищено, та в примітках про перешкоди справедливо зазначено, що низька екологічна свідомість громадян робить очищення безглуздим – стихійні звалища швидко відновлюють.

Центри збирання ТПВ створено в адміністративному центрі і в усіх старостинських округах. Фактично – це майданчики на території населених пунктів, що виконують роль міні-полігонів. Туди комунальні підприємства звозять відходи усіх бажаючих за помірну плату в 6 грн, туди ж потрапляє сміття з вичищених стихійних звалищ. Та попри свою демократичність, система є недосконалою: маючи практичний вибір, багато хто  викидає безкоштовно на стихійне звалище.

Разом з тим, класичний варіант збирання з централізованим вивезенням на один полігон зіткнеться з певними труднощами: всі землі громади за межами водоохоронної зони морської затоки не просто мають сільськогосподарське призначення, але й фактично використовуються під рільництво. Ні власники паїв, ні громада як розпорядник комунальних земель, не готові до виведення частини їх з використання.

Визначитися з можливістю й параметрами централізованого збирання за обов’язкову абонентську плату допоможе фокус-групове опитування та подальше експертне консультування з владою громади. Так чи інакше, лише централізоване збирання в доступних місцях і обов’язкова абонентська плата захистять землі громади від повторного утворення стихійних звалищ. Якщо контейнери ближче та зручніше за лісосмугу, край поля, чи приморський солончак; якщо так чи інакше треба платити – везти своє сміття на стихійні звалища стає безглуздим.

Контакти ГО «Причорноморський центр політичних і соціальних досліджень»:  

Херсон, Придніпровський узвіз, 1 оф. 8, тел. +38 0552 34442, факс +38 0552 34442 

За постійними оновленнями роботи організації можна слідкувати за посиланням:

На веб-платформі www.pcpsd.org.ua

В соціальній мережі www.facebook.com/pcpsd.org.ua

 

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety .

Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».


Тематика публікації:        

Останні публікації цього розділу:

ГО «Інтерньюз-Україна» створила the Ukrainian Media and Society Fund

Остання березнева добірка вакансій тижня

«Вікно Відновлення» запустило сервіс безплатної взаємодопомоги «Один Одному»

Завершилась серія публічних консультацій щодо Стратегії розвитку Калинівської громади через нові цифрові методики

Як об’єднуватись для вирішення проблем? Волинський Інститут Права провів тренінг для активних жителів

Одеса приєдналася до європейської культурної мережі Culture Next