Закарпаття активно підвищує енергетичну стійкість

Рецепт енергетичної стійкості громад Закарпатської області: енергетична децентралізація, широке впровадження альтернативних джерел енергії та заходів з енергоефективності, залучення комунального ...

Енергетична стійкість
Закарпаття активно підвищує енергетичну стійкість

Рецепт енергетичної стійкості громад Закарпатської області: енергетична децентралізація, широке впровадження альтернативних джерел енергії та заходів з енергоефективності, залучення комунального сектору, заохочення бізнесу та приватних домогосподарств.

Під час діалогового заходу, організованого Регіональним офісом «U-LEAD з Європою» у Закарпатській області, голови місцевих громад обговорили шляхи та практичні можливості досягнення більшої енергетичної стійкості.

Керівник цього Офісу Павло Логвінов наголосив:

«Війна, енергетична криза, глобальні зміни клімату, потреба у розвитку «зеленої» енергетики — все це вимагає від нас нових підходів до управління енергоресурсами. Закарпаття має унікальний потенціал у сфері розвитку відновлюваної енергетики. І разом, об’єднавши зусилля, ми зможемо досягти значних результатів».

Директор департаменту економічного та регіонального розвитку Закарпатської ОВА Тарас Триндяк презентував можливості обласних та державних програм з підтримки енергоефективних заходів на рівні громад, а також інших недержавних ініціатив. На його переконання, впровадження енергоефективних технологій сьогодні не лише дає змогу економити бюджетні кошти, але й забезпечує сталий розвиток регіону та є ключем до підвищення рівня життя в громадах.

Під час заходу своїм досвідом підвищення енергетичної стійкості поділились очільники Дубівської та Драгівської громад. Вони обидві системно працюють над впровадженням альтернативних джерел енергії задля більшої енергетичної незалежності комунальної інфраструктури.

Голова Дубівської ТГ Денис Каганець презентував колегам досвід системного впровадження альтернативних джерел енергії у громаді та проєкт «Підвищення енергобезпеки Дубівської ТГ», реалізований за підтримки U-LEAD у 2023 році. В рамках проєкту на будівлі селищної ради встановили комунальну гібридну сонячну електростанцію. СЕС має тепловий накопичувач електроенергії, а акумуляторна батарея забезпечує безперебійну роботу селищної ради навіть в умовах аварійних відключень електроенергії. Вироблена електроенергія повністю забезпечує потреби будівлі селищної ради та освітлює сквер і дитячий майданчик у центрі селища в теплу пору року.

Також у Дубівській громаді розробили Програму підвищення енергонезалежності до 2030 року й впроваджують систему муніципального енергоменеджменту. У селищній раді вже працює енергоменеджер, який відповідає за моніторинг споживання енергоресурсів та впровадження енергоефективних заходів у підпорядкованих установах.

А про практичні аспекти впровадження альтернативних джерел енергії в муніципальному та приватному секторі розповів Драгівський сільський голова Михайло Довганич. На території громади вже сьогодні працюють понад сім десятків сонячних електростанцій, робота триває й далі:

«Енергетична безпека — це не тільки стратегія, але й наша щоденна відповідальність перед мешканцями, адже саме від цього залежить їхній комфорт і добробут. Ми вже маємо встановлені на території громади 71 сонячну електростанцію потужністю по 30 кВт, що в середньому генерують 21 МВт у рік. Продовжуємо активно працювати над створенням умов для залучення інвестицій у сферу відновлюваної енергетики, адже це шлях до енергетичної незалежності та стійкості громади», — зазначив він.

Також керівники закарпатських громад обговорили технічні та юридичні аспекти впровадження альтернативних джерел енергії. Адже залучити кошти і закупити обладнання — це лише перші кроки до отримання бажаних кіловатів альтернативної енергії. Експлуатація такого обладнання має свої вимоги та регулювання. Проте, попри складнощі та виклики, сьогодні саме це є шляхом до сталого розвитку.

«Енергетична стійкість є критично важливою для кожної громади. Ми всі усвідомлюємо, наскільки залежні від стабільного постачання енергії як у звичайний час, так і в кризових умовах. Від ефективного управління енергоресурсами залежить не тільки економічний розвиток, але й якість життя наших громадян, безпека та комфорт», — підсумував заступник керівника відділу регіональної діяльності U-LEAD Микола Сюсько.


Тематика публікації:    

Останні публікації цього розділу:

На Чернігівщині запрацювали «Зелені кімнати» для дітей у двох територіальних підрозділах поліції

«Огляд у гінеколога\-ині»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

“Перевідкрити Закарпаття — перевідкрити Україну”: стартував 5-й форум Re:Open Zakarpattia

Де переселенці можуть отримати безоплатну юридичну допомогу? Добірка актуальних ініціатив

Як інноваційні рішення змінюють життя в Підгородненській, Перещепинській, Новоодеській та Казанківській громадах