Законодавчі зміни: комунальні заклади громад відтепер можуть отримувати гуманітарну допомогу
Відтепер комунальні підприємства та оператори критичної інфраструктури можуть стати отримувачами гуманітарної допомоги завдяки законодавчим змінам. Такі новації мають забезпечити стабільне надання ...
Додано:
Oksana Stelmakh
Відтепер комунальні підприємства та оператори критичної інфраструктури можуть стати отримувачами гуманітарної допомоги завдяки законодавчим змінам. Такі новації мають забезпечити стабільне надання комунальних послуг і відновлення об’єктів критичної інфраструктури, що є важливими для національної безпеки та добробуту мешканців громад.
Комунальні підприємства та оператори критичної інфраструктури можуть стати отримувачами гуманітарної допомоги. Відповідні зміни стали можливими після набуття чинності змін (від 18 грудня 2024 року) до ст.15 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гуманітарну допомогу» №1192 від 22.10.1999 року, згідно яких розширено перелік отримувачів та/або набувачів гуманітарної допомоги. Про це розповіла Вікторія Копчак, радниця з питань децентралізації та місцевого самоврядування Херсонського регіонального офісу U-LEAD та представниця робочої групи U-LEAD з питань управління комунальним майном.
«Відтепер отримувачами гуманітарної допомоги можуть бути також суб’єкти господарювання незалежно від форми власності, які надають комунальні послуги та є операторами об’єктів критичної інфраструктури, що потребують невідкладного відновлення функціонування та/або забезпечення стабільного надання споживачам комунальних послуг», – зазначила радниця.
За її словами, таких отримувачів та/або набувачів не будуть застосовуватися обмеження абз. 3 ч.2 ст.12 означеного ЗУ – тобто їм дозволено використання гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку.
Про які саме йде мова комуніальні послуги? Комунальні послуги – це послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами. Такий перелік визначено у ст. 5 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» № 2198 від 09.11.2017 року. На цьому наголосила Наталя Любченко, радниця з муніципальних фінансів та управління Хмельницького регіонального офісу U-LEAD та представниця робочої групи U-LEAD з питань управління комунальним майном.
Хто такі оператори об’єктів критичної інфраструктури? Змінами визначено дозвіл на отримання гуманітарної допомоги й для операторів об’єктів критичної інфраструктури. Наталя Любченко пояснила, що оператором критичної інфраструктури є юридична особа будь-якої форми власності та/або фізична особа – підприємець, що на правах власності, оренди або на інших законних підставах здійснює управління об’єктом критичної інфраструктури та відповідає за його поточне функціонування.
«А об’єкти критичної інфраструктури – мова саме про об’єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам (ЗУ «Про критичну інфрастуктуру» №1882 від 16.11.2021 року)», – підкреслила радниця.
Що ж означають нові законодавчі зміни для ОМС? Отримувати гуманітарну допомогу та отримувати прибуток від неї зможуть лише ті суб’єкти господарювання, що надають комунальні послуги населенню, та є операторами об’єктів критичної інфраструктури, – підсумувала Вікторія Копчак.