Заміряно Індекс Результативності Російської Пропаганди
Вести контрпропаганду неможливо без оцінки її ефективності. Можна визначити ефективність контрпропаганди, як зниження результативності російської пропаганди на одиницю витрачених ресурсів. Тому ...
Додано:
Громадський Простір
Вести контрпропаганду неможливо без оцінки її ефективності. Можна визначити ефективність контрпропаганди, як зниження результативності російської пропаганди на одиницю витрачених ресурсів. Тому потрібен показник результативності російської пропаганди – вважають експерти Київського міжнародного інституту соціології (КМІС)
Під результативністю російської пропаганди на території України розуміється поширеність підтримки головних тез російської пропаганди населенням України в цілому або тієї чи іншої території України.
Ідея полягає в тому, щоб вибрати такі тези офіційної російської пропаганди, в які вірить більше 80% російського населення, тобто тих тез, які показали свою ефективність в Росії і на окупованій території.
Ядром пропаганди є квазілогічний ланцюжок:
Майдан був організований американцями разом з націоналістами → в результаті майдану до влади прийшли націоналісти, які загрожують російськомовному населенню України → Крим і Схід України були в небезпеці → Крим вдалося захистити, включивши його до складу Росії, а Схід повстав і хоче незалежності і гарантій безпеки → націоналісти, що незаконно прийшли до влади, почали війну зі своїм народом.
Тому були сформульовані судження, що покривають головні тези цього квазілогічного ланцюжка – судження про Майдан, оцінка США, підтримка анексії Криму, засудження АТО, довіра до російських ЗМІ, недовіра до українських ЗМІ.
Результати
Індекс РРП може використовуватися для оцінки динаміки процесів і для порівняння шкоди, завданої російською пропагандою, різним територіальним та соціально-демографічним групам.
Середнє значення індексу РРП для населення України в цілому дорівнює 26, динаміку визначити неможливо, тому що це перший вимір.
За статтю та віком:
Суттєвих відмінностей за статтю та віком немає (див. таблиці в додатку); жінки (РРП = 28) трохи більше схильні до впливу російської пропаганди, ніж чоловіки (РРП = 25),
Люди старше 70 років (РРП = 29) дещо більше схильні до впливу ніж у середньому по Україні (РРП=26).
За рівнем освіти:
Освіта тут теж не має суттєвого впливу – особи з вищою освітою (РРП=24) трохи менше схильні до впливу пропаганди, ніж у середньому по Україні.
За регіонами:
Найбільш суттєві відмінності в нараженості російській пропаганді пов’язані з регіоном проживання респондентів. Найбільш низький рівень нараженості російській пропаганді в Західному регіоні (індекс РРП = 12) та в Центральному регіоні (РРП = 19)
Набагато вище значення індексу в Південному регіоні (РРП = 32)
У Східному регіоні значення індексу в 4 рази вище, ніж у Західному (РРП = 48). Ми бачимо, що Східний регіон являє собою велику проблему і вимагає серйозних зусиль у боротьбі проти російської пропаганди. Не дуже благополучна ситуація і в Південному регіоні.
КМІС зазначає, що обсяг вибірки в 2000 респондентів недостатній для отримання репрезентативних даних по кожній області України. При накопиченні даних ще одного-двох опитувань дані по областях України стануть репрезентативними. Тому дані, які ми навели по окремих областях, є лише індикативними.
Не зважаючи на це, уже серйозна контрпропагандистська робота повинна бути зосереджена у Харківській та Одеській областях.
Методом особистого інтерв’ю опитано 2013 респондентів, що мешкають в 108 населених пунктах усіх областей України (крім АР Крим) за стохастичною вибіркою, репрезентативною для населення України старше 18 років. У Донецькій і Луганській областях дослідження проводилося як на територіях, підконтрольних Україні, так і на територіях, непідконтрольних.
Статистична похибка вибірки (з ймовірністю 0.95 і за дизайн-ефекту 1.5) не перевищує: 3.3% для показників близьких до 50%, 2.8% – для показників близьких до 25%, 2.0% – для показників близьких до 10%, 1.4% – для показників близьких до 5%.