Запущено краудфандингову кампанію: піар і реклама
Краудфандинг – це збирання грошей на бізнес-ідеї способом толоки. Його ще називають громадським фінансуванням, адже люди добровільно дають свої кошти на реалізацію чийогось проекту; це альтернатива ...
Додано:
Molodiya Festival
Краудфандинг – це збирання грошей на бізнес-ідеї способом толоки. Його ще називають громадським фінансуванням, адже люди добровільно дають свої кошти на реалізацію чийогось проекту; це альтернатива кредитам, позикам, пошуку інвесторів. Та насправді краудфандинг – це не лише гроші, це тест продукту, піар, потенційні покупці або партнери. Як створити ефективне відео для запуску кампанії ми вже розповідали тут. Тепер разом із комунікаційницею та співзасновницею платформи соцкампаній SAAD – Наталею Шевчук – та іншими експертами розкажемо про піар краудфандингової кампанії.
“Перш за все, слід розуміти, що є українські та міжнародні краудфандингові платформи – і між ними є вагома різниця. Закордонні – це переважно про технології та інновації, а український краудфандинг – більше про соціальні та культурні проєкти”, – каже Наталя.
Також у вас має бути грамотна заявка. Текст вашої краудфандингової розповіді має бути, як кіноекшен: вмикаєш кіно, а там одразу погоня. Драматургія розповіді відразу має захоплювати. Форма заявки у кожної платформи різна, але для цілісного тексту підійде така структура:
- Проблема, яку вирішуєте. Описуємо простою мовою. Розказуємо історію, даючи конкретику замість узагальнень. Наприклад, розповідаємо не абстрактно про те, що у вашому місті мало можливостей для розвитку, а конкретно – у місті всього одна школа англійської і та заповнена вщент.
- Ваше вирішення проблеми. Можна перелічити варіанти рішень і пояснити, чому ваш – найоптимальніший.
- Механіка. Пояснюємо заплановані кроки щодо вирішення проблеми та очікувані результати.
- Команда. Детально розповідаємо та візуалізуємо, хто саме робитиме озвучені кроки. У цьому пункті також важливо вказати досвід вашої команди: що вже зробили у цій сфері загалом і для цього проекту зокрема (наприклад, розробили прототип чи виграли грант), ваш суміжний досвід (скажімо, пройшли курси чи стажування), наявність додаткових ресурсів для реалізації проекту. Можна розписати місію вашої команди.
- Бюджет.
- План Б: як завершити кампанію успішно, якщо щось піде не так. Продумати кризові ситуації та реакцію на них.
- Таймінг реалізації проекту.
- Нагороди для доброчинців (майбутній продукт, сувенірна продукція, сертифікати на послуги тощо).
“Плануючи краудфандингову кампанію, ви маєте заздалегідь продумати комунікації для трьох кіл доброчинців. Перше коло – 10-20 найближчих друзів (так-так, у перший тиждень ви бігаєте не по ефірах та інтерв’ю, а збираєте 10-20% суми у колег, френдів та приятелів, яким цікавий ваш проект). Друге коло – лідери думок. Третє – онлайн-ЗМІ”, – пояснює Денис Бортніков, експерт з краудфандингу.
“Від запрошень на телеефіри, звичайно, не варто відмовлятися, однак треба розуміти: безпосередньо виступ на телеканалі, ймовірно, не принесе вам жодного внеску, бо лінк у телевізор не зашиєш. Але сюжет чи інтерв’ю – це хороший контент для комунікацій у соцмережах”, – додає Наталя.
У своїй краудфандинговій заявці та подальших комунікаціях потрібно не тільки докладно пояснити суть вашого продукту чи послуги, а й розповісти його історію. Причому почати цю історію потрібно не з розповіді про бізнес, а з розповіді про себе. Про те, що передувало вашій ідеї, яка була проблема, і як ви шукали шляхи її рішення. Історія працює, коли вона про вас, а не про ваш бізнес. А ще історія працює, коли показує шляхи вирішення проблеми: нікому не цікаво, як вам погано, але всім цікаво, що ви зробили, щоб вам не було погано. У соцмережах теж розповідайте історії, а не просто говоріть про те, який класний ваш проект.
“Не будьте хаотичними, складіть комунікаційний план на увесь період кампанії – це орієнтовно 2 місяці, – наголошує Наталя. – А ще – ставте амбітні цілі, надихайтеся тими, кому вдалося”.
Серед таких вдалих кейсів – краудфандингова кампанія Ugears. Це бренд дерев’яних конструкторів, з яких можна збирати об’ємні функціональні 3D-моделі: трамваї, музичні інструменти, годинники тощо. І всі вони будуть працювати: годинник – показувати час, трамвай – їздити по рейках, а музичний інструмент – грати.
Уперше проект з’явився на Kickstarter у 2015 році, і зібрав тоді у 20 разів більше, ніж було потрібно для запуску: $400 тисяч замість заявлених 20. Після цього була ще одна успішна краудфандингова кампанія, яка принесла ще $290 тисяч і продажі по всьому світу.
Олександр Кравчук, директор з маркетингу Ugears, розповідає:
“Краудфандинг – це чемпіонат світу з маркетингу. Запускаючи кампанію на міжнародній платформі, потрібно вкласти не менше 15-30% від бажаної суми внесків у медіа: тематичні рейтингові видання, промоція у соціальних мережах. Втім, якщо у вас інноваційний продукт, є велика ймовірність, що ЗМІ підхопить вас органічно. Під час кожної з наших кампаній кілька профільних видань із власної ініціативи написали про нас. Будь-яке видання постійно шукає якісний релевантний контент для своїх читачів, тож вартісний свіжий проект зазвичай не залишається без уваги медійників”.
Більше корисних порад щодо комунікації соціальних, культурних та соціально-бізнесових проектів – у безкоштовних лекціях платформи SAAD, дивіться записи на YouTube.