Заступник голови одеського Комітету виборців: «Для вирішення проблем переселенців потрібні стратегічні рішення»

Україна вперше в своїй історії опинилася в ситуації внутрішнього переміщення і наявності такої категорії осіб, як внутрішньо переміщені особи (ВПО). Надання оперативної безоплатної правової допомоги ...

^3D391DEE14AF7B0DEAEB0BDB4F3F522C52860AC978FFE68A6E^pimgpsh_fullsize_distr
Заступник голови одеського Комітету виборців: «Для вирішення проблем переселенців потрібні стратегічні рішення»

Україна вперше в своїй історії опинилася в ситуації внутрішнього переміщення і наявності такої категорії осіб, як внутрішньо переміщені особи (ВПО). Надання оперативної безоплатної правової допомоги допомагає вирішити багато питань переселенців. Про це в інтерв’ю ИзбирКому розповів заступник голови Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» Ігор Бринош.

- Ігоре Васильовичу, з якими проблемами зараз зіштовхуються внутрішньо переміщені особи, які приїхали в Одеську область? Чи знаходять вони підтримку з боку влади?

– Державні органи України вперше зіткнулися з проблемою вимушених переселенців всередині країни. За останніми даними УВКБ ООН, станом на 14 серпня 2015 року кількість вимушених переселенців на території Одеської області перевищила 30 тисяч чоловік. Природньо, відразу налагодити ефективну роботу з внутрішньо переміщеними особами виявилося непросто, і в цьому питанні надзвичайно важливою залишається допомога і підтримка неурядових організацій, активістів. Дуже багато питань матеріальної, соціальної і медичної підтримки взяли на себе волонтери.

Однак, крім цього, вимушені переселенці потребують безоплатної правової допомоги – з питань оформлення (відновлення) документів, реєстрації, довгострокового житла, працевлаштування, отримання соціальних і пенсійних виплат та інше. Саме тому одним з пріоритетів роботи Одеської обласної організації Комітету виборців України стала правова підтримка внутрішньо переміщених осіб.

На базі нашої організації в трьох приймальнях (в Одесі, Котовську та Татарбунарах) для ВПО і з питань ВПО надаються безоплатні правові консультації. Така діяльність здійснюється з жовтня 2015 року за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні та Уряду Японії. За чотири місяці роботи надано понад 300 правових консультацій щодо питань внутрішньо переміщених осіб.

- З яким проблемами частіше звертаються переселенці?

– За кожним зверненням криються важливі проблеми, з якими зустрічаються переміщені особи. Наприклад, до приймальні в Котовську звернулася жінка, яка покинула територію Донецької області. Її хвилювало питання про визнання права власності на спадкове майно – отримання сум недоотриманої пенсії її покійної матері. Нотаріус відмовився видати свідоцтво про право на спадщину у зв’язку з відсутністю певних довідок, витребувати які виявилося неможливо через проведення на цій території АТО. Юристами приймальні підготовлено і направлено позовну заяву про визнання права власності на спадкове майно, а саме суми недоотриманої пенсії. Управління Пенсійного фонду України в Котовську і Котовському районі Одеської області заперечувало проти позову, оскільки вважало, що у позивача відсутні докази проживання з померлою матір’ю. Завдяки професійним діям працівників приймальні під час судового розгляду справи Котовським міським судом було ухвалено рішення на користь переселенки – за нею визнали право власності на спадкове майно, а саме на недоотриману пенсію в сумі 8840,41 грн.

- Коли бойові дії тільки починалися, багато жителів Донецької і Луганської областей приїжджали до Одеської області тимчасово – перечекати бої. Але потім виявилося, що їм потрібно починати нове життя – на новому місці проживання, тому що бойові дії тривають. З яким проблемами ці люди частіше стикаються, коли намагаються інтегруватися в нові громади?

– Поступово змінюється характер правових потреб ВПО – на перший план виходить вирішення довгострокових правових проблем і інтеграція в місцеві громади.

Якщо раніше переселенців переважно хвилювали аспекти тимчасової реєстрації, відновлення загублених під час переїзду документів, працевлаштування та інші короткострокові проблеми, то зараз вони стикаються з дещо іншими проблемами.

Адаптувавшись у нових умовах, внутрішньо переміщені особи все частіше звертаються з питаннями вирішення довгострокових правових проблем та інтеграції в місцеві громади.

Наприклад, це питання отримання соціальних і пенсійних виплат, встановлення факту народження або смерті в зоні АТО. У зв’язку з численними порушеннями права власності в районі проведення АТО, а саме ушкодженнями, руйнуванням або знищенням об’єктів нерухомості (будівель і квартир) у результаті військових дій, також виникла необхідність відшкодування відповідної шкоди. Також одним з найчастіших питань, з якими звертаються клієнти приймальні, була реалізація примусового виконання судових рішень, винесених в мирний час на території Донецької та Луганської областей.

- Як відомо, законодавство досить часто змінюється. Чи проводиться роз’яснювальна робота для ВПО з актуальних проблем законодавства?

– Постійну актуальність зберігає необхідність роз’яснення для ВПО прав і процедур, що пов’язано як з великим комплексом правових питань, так і постійними змінами в законодавстві.

Наприклад, 13 січня 2016 року набрав чинності Закон України №2166 «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», який приніс багато нововведень для переселенців.

Відтепер статус внутрішньо переміщеної особи поширюється не тільки на громадян України, а й на іноземців або осіб без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах і мають право на постійне проживання в Україні.

Гарантії прав ВПО тепер мають навіть ті громадяни, які жили на тимчасово окупованих територіях без відмітки в паспорті про реєстрацію місця проживання. Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи, яка тепер діє безстроково (раніше було 6 місяців).

Подібна ситуація вимагає підготовки для ВПО простих і зрозумілих правових роз’яснень. Саме такий підхід і реалізований нашою організацією при підготовці правової пам’ятки з питань ВПО – юристи відповіли на 20 найбільш поширених запитань щодо внутрішньо переміщених осіб. Така пам’ятка буде поширена як в друкованому варіанті через органи державної влади, так і в електронному варіанті через соціальні мережі.

- Чи допомагає організація вирішувати питання ВПО на міжнародному рівні?

– Для системного вирішення проблем переселенців необхідно просувати стратегічні справи для вдосконалення законодавства і правозастосовчої практики.

Стосовно звернень за правовою допомогою, які ідентифіковані як стратегічні, експертами організації надається вторинна правова допомога і юридичний супровід на національному та міжнародному рівні (зокрема в Європейському суді з прав людини, через Спеціальні процедури ООН, Управління Верховного комісара з прав людини). На даний момент ідентифіковано і просувається 10 стратегічних справ, які піднімають важливі для переселенців питання. Такі питання за чинного законодавства і юридичної практики не вирішуються або вирішуються з чималим клопотом. Наприклад, це процедура розлучення, коли один з подружжя залишився на тимчасово неконтрольованій території України; виконання судових рішень щодо державних органів, що діяли на тимчасово неконтрольованій території України.

- А як йдуть справи на місцях? Чи не виникає конфліктів у ВПО з місцевою владою?

– Органи державної влади та місцевого самоврядування не завжди ефективно справляються зі своїми обов’язками щодо забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб.

У першу чергу необхідно відзначити, що багато чиновників не до кінця розуміють сам статус ВПО і навіть плутаються в термінології. Як і на побутовому рівні, у висловлюваннях представників влади часто до внутрішньо переміщеним особам (ВПО) застосовується термін «біженці», що цілком невірно і не відповідає дійсності. ВПО, на відміну від біженців, не перетинали міжнародно-визнаний державний кордон країни і знаходяться всередині країни.

Наприклад, 3 лютого 2016 року, в ході сесії Одеської міської ради був підтриманий «Меморандум про позицію депутатів Одеської міськради щодо окупації Криму, бойових дій на сході України та інших посягань на територіальну цілісність України». Так ось, в тексті Меморандуму вказується, що Одеса дала притулок більш ніж 20 тисячам біженців. Очевидно, все-таки йшлося про внутрішньо переміщених осіб…

Наочним прикладом нездатності органів влади допомогти ВПО (зокрема, організувати дієвий механізм розселення) і відсутності реального механізму захисту прав ВПО може послужити історія сім’ї з передмістя Горлівки.

В кінці липня 2014 року через масовані артилерійські обстріли сім’я в складі 5 чоловік (дружина, чоловік і три неповнолітніх дитини) була змушені залишити свій приватний будинок і переїхати в безпечне місце. Спочатку сім’я переїхала до родичів у Одеську область, розраховуючи перечекати активну фазу збройного конфлікту і незабаром повернутися додому. Однак, з урахуванням посилення конфлікту і продовження активних бойових дій, переселенцям довелося залишитися і шукати власне житло. У зв’язку з відсутністю фінансових можливостей, що дозволяють взяти в оренду житло і паралельно забезпечити гідний рівень життя сім’ї, переселенці звернулися за допомогою до сільської ради з проханням про допомогу в розселенні. На сесії депутати вирішили надати родині занедбане нежитлове приміщення у будівлі сільської ради. Своїми силами сім’я переселенців змогла привести його до ладу (провели опалення, світло, «залатали» дірки і відновили стелю), зробивши придатним для проживання. Однак, у вересні 2015 року, коли приміщення було приведено до ладу, несподівано знайшовся власник – співробітник сільської ради, який попросив звільнити приміщення. Як виявилося, рішення сільської ради не було оформлено, а приміщення дійсно мало законного власника. У зв’язку з такими обставинами, 26 жовтня 2015 року сім’я була змушена повернутися назад до Горлівки, на непідконтрольну Україні територію, в район постійних бойових дій.

- Можливо, чиновники просто не знають, як правильно чинити в подібних ситуаціях…

– Так, взаємодія між різними органами влади та неурядовими організаціями розвиненя недостатньо, а це, в освою чергу, не дає можливості зробити безкоштовну правову допомогу ВПО більш ефективною. В цьому напрямку необхідно розвиватися, і одним з перших кроків стало проведення спільних навчальних заходів.

Так, у січні 2015 року Одеською обласною організацією Комітету виборців України, спільно з Всеукраїнським об’єднанням адвокатів, які надають безоплатну правову допомогу, було проведено 7 семінарів на тему «Особливості надання безоплатної правової допомоги внутрішньо переміщеним особам».

Учасниками навчання стали 143 фахівця як з середовища органів влади, так і неурядових організацій та адвокатів.

В ході спілкування, а також при заповненні фінальних оціночних анкет семінарів учасники виділили слабке інформування ВПО про їхні права та можливості отримання правової допомоги; неефективне використання державними органами баз даних і не завжди досконале знання законодавства і правильне його розуміння; відсутність комунікації між суб’єктами, які надають правову та іншу допомогу внутрішньо переміщеним особам.

Ініціатива «Безоплатна правова допомога внутрішньо переміщеним особам – запорука рівних можливостей» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України», за підтримки Програми Розвитку ООН в Україні (в рамках Проекту «Швидке реагування на соціальні та економічні проблеми внутрішньо переміщених осіб в Україні») і Уряду Японії.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

«Говорити чесно і правдиво». У Рожищенській громаді працюють над покращенням владно-громадського діалогу

Опитування громадських та благодійних організацій спрямоване на глибше розуміння поточного стану громадянського суспільства в Україні

Нова програма від U-LEAD: підтримка сільського розвитку за стандартами ЄС

Запущено другий сезон подкасту RIGHTS NOW!: розмови про уроки історії, світову безпеку та українську ідентичність

«Навчання і працевлаштування». Для українських ветеранів та ветеранок запустили програму адаптації до цивільного життя

Програма підтримки волонтерських центрів запрацює у 5 центральних регіонах України