Заява Євромайдан SOS щодо підвищеного інтересу правоохоронців до волонтерських спільнот

Протягом останніх двох тижнів правоохоронні відомства виявили активну «зацікавленість» низкою ініціатив, які допомагають армії. Спершу під пильний нагляд ГПУ, СБУ та МВС потрапили волонтерські групи ...

volonter-1
Заява Євромайдан SOS щодо підвищеного інтересу правоохоронців до волонтерських спільнот

Протягом останніх двох тижнів правоохоронні відомства виявили активну «зацікавленість» низкою ініціатив, які допомагають армії. Спершу під пильний нагляд ГПУ, СБУ та МВС потрапили волонтерські групи «Народний проект», Армія SOS та ArmyHelp. А днями, синхронно із затриманнями в Дніпропетровську, відбулися обшуки та виїмки у благодійної організації «Фонд оборони країни».

Ми свідомі того, що волонтерська діяльність не повинна стати прикриттям для «відмивання» коштів та тіньових схем, а звання «волонтер» не є індульгенцією для порушників закону. Але давайте будемо чесними. «Закошмарювання» волонтерських спільнот – це не спосіб зберегти країну. Це спосіб зберегти систему. Адже слідчі дії щодо згаданих вище ініціатив проводяться із порушенням законної процедури (як у випадку із недопуском адвокатів під час обшуків у «Фонді оборони країни») та супроводжуються психологічним пресингом та погрозами в гебістському стилі (із таким, за повідомленням колег, довелося стикнутися волонтерці Армія SOS).

Усі дії правоохоронних відомств мають здійснюватися виключно у правовому полі та мати під собою публічне правове обґрунтування. В іншому випадку, вони можуть бути потрактовані як цілеспрямована та спланована кампанія тиску на волонтерську спільноту. Дуже не хотілося б думати, що такі дії правоохоронців пояснюються висловом одного з волонтерів: “они решили, что война закончилась и мы больше не нужны”.

Волонтерська ініціатива Євромайдан SOS була однією з перших із ініціатив нової хвилі, яка виникла у відповідь на брутальні дії влади по жорстокому розгону мирної студентської демонстрації. Протягом всього періоду протестів ми надавали правову допомогу переслідуваним людям у різних регіонах. Після падіння режиму Януковича наші волонтери почали документувати воєнні злочини на Донбасі та порушення прав людини в окупованому Криму. Ми записуємо свідчення колишніх заручників, формуємо бази даних та відеоархіви, проводимо власні розслідування, звітуємо на усіх можливих міжнародних площадках тощо.

У цей час ми стали свідками як тисячі людей самостійно об’єднуються у різного роду горизонтальні ініціативи та самовіддано працюють для своєї країни. Вони забезпечують армію, влаштовують переселенців, лікують поранених, по-суті – виконують державні функції. І це, без будь-якої підтримки держави.

Аби знову не повернутися до часів, коли активна громадська діяльність може становити загрозу, Євромайдан SOS змушений буде «вилізти» із теми Криму, Донбасу та Росії та «переключитися» на допомогу колегам по волонтерській спільноті, чесність яких не викликає в нас сумнівів.

Із огляду на це, ми публічно звертаємося до керівників Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ, Генеральної та Військової прокуратури із вимогами надати роз’яснення ситуації тиску на волонтерську спільноту та публічно представити правове обґрунтування цих дій, а також дотримуватися встановленої законом процедури при проведенні слідчих дій, припинити практику застосування сумнівних методів, погроз та залякування.


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я