Здійснення судочинства в сучасних умовах: українські реалії на прикладі Білої Церкви

31 липня 2020 року у м. Біла Церква відбулося експертне обговорення «Практичні кроки покращення доступу до правосуддя: актуальні питання та сучасні виклики». Ця зустріч відбулася за ініціативи ...

Додано:
legal_dev_network

Експертне обговоренння_сайт
Здійснення судочинства в сучасних умовах: українські реалії на прикладі Білої Церкви

31 липня 2020 року у м. Біла Церква відбулося експертне обговорення «Практичні кроки покращення доступу до правосуддя: актуальні питання та сучасні виклики». Ця зустріч відбулася за ініціативи місцевого Громадського центру правосуддя (ГЦП), який діє на базі членської організації Мережі правового розвитку «Правова єдність». 

ГЦП у м. Біла Церква створений за підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя» в рамках проєкту «Пілотування мережевої моделі розвитку громадських центрів правосуддя в Україні». 

Експертне обговоренння_сайт

На фото: учасники експертного обговорення «Практичні кроки покращення доступу до правосуддя: актуальні питання та сучасні виклики»


Учасниками заходу стали представники та представниці: 

- Білоцерківського міськрайонного суду
- Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Київській області
- Білоцерківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
- Білоцерківської міської ради
- Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області
- Білоцерківського міськрайонного відділу з питань пробації
- Громадської спілки «Мережа правового розвитку»
- Громадської правозахисної організації «Фундація змін»
- Юридичної клініки «Право і практика» 
- Білоцерківського національного аграрного університету
- місцеві ЗМІ

На фото: Ольга Настіна, директорка Громадського центру правосуддя у м. Біла Церква

Ольга Настіна, ініціаторка зустрічі, директорка Громадського центру правосуддя у м. Біла Церква розповіла про основні питання, які розглядалися під час обговорення: 

«Ми говорили про «фундаментальну» та вже перманенту судову реформу, виклики та труднощі у роботі судді та суду, вплив карантину на здійснення судочинства та права учасників судового процесу. Дискутували про електронний суд, можливості здійснення правосуддя у режимі онлайн в теперішніх умовах недофінансування, перенавантаження, «недоукомплектації» кадрами та, що найприкріше, культивування суспільної думки про тотальну недовіру до суду. Так, видається очевидною комунікаційна прірва між судами та громадою. Саме тому Громадський центр правосуддя, який діє на базі ГО «Правова єдність», долатиме цю «соціальну дистанцію» своєю подальшою активною роботою у громаді м. Біла Церква.» 

На фото: Владислав Цукуров, суддя-спікер Білоцерківського міськрайонного суду

Владислав Цукуров, суддя-спікер Білоцерківського міськрайонного суду поділився своїми враженнями від зустрічі: 

«Я вдячний організаторам за запрошення. Більшість зустрічей, які зараз відбуваються стосуються тем: ліквідації, закриття чи скорочення судів. Тема, яка була обрана організаторами, кардинально відрізняється від попередніх, це «Практичні кроки покращення доступу до правосуддя: актуальні питання та сучасні виклики». З одного боку ми почули думки громадських активістів, адвокатів, правозахисників, а з іншого боку мені була надана можливість показати та розказати про роботу суддів. 

Фактична чисельність суддів Білоцерківського міськрайсуду складає 50% від штатної. Але при цьому II кварталі 2020 року (під час карантину) ми розглянули 3200 справ. За штатом у місцевому суді має бути 26 суддів, зараз – 15. Щодня суддя розглядає 7-8 справ. Є випадки, коли кримінальні справи передаються на розгляд суддям-цивілістам. 

У 2019 році надходження на одного суддю становило 1412 справ і матеріалів. У першому півріччі 2020 року – 615. Кадровий голод. 

На цей час в Україні за штатом 7295 суддів. Фактична кількість суддів – 5488. Але здійснювати правосуддя мають повноваження лише 4864 судді. Брак суддівських кадрів сягає 33%. Близько 1500, тобто 30% суддів вже мають право на відставку. 23% судів в Україні працюють в умовах, коли фактична чисельність суддів складає лише 50% від штатної та менше. Через припинення у листопаді 2019 повноважень ВККСУ, процедури нового добору суддів та кваліфікаційного оцінювання суддів заблоковані.

Але попри всі ці перепони, я хочу звернути увагу, що навіть під час карантину суди не зупиняли свою роботу і кількість справ, що були розглянуті майже не зменшилась. Президентом Комітету Ради Європи з питань запобігання катуванню Миколою Гнатовським повідомлено, що доступ до правосуддя під час пандемії серед Європейських країн найменше обмежено саме в Україні».

На фото: Євген Полтенко, виконавчий директор ГС “Мережа правового розвитку”

Євген Полтенко, виконавчий директор ГС “Мережа правового розвитку” резюмував виступи спікерів, виділивши основні моменти впливу карантину на судову систему України: 

«Частка справ, які розглядаються дистанційно (засобами відеоконференції) дуже незначна. Попри суттєві кошти, які суди скеровують до держбюджету, рівень матеріально-технічного забезпечення судів залишає бути кращим. Так, у місцевому суді певний час був відсутній доступ до мережі Інтернет через несплату рахунків.

Також є об’єктивні обмеження, які потребують вирішення:

- можливість порушення права на захист особи;
- не всі учасники можуть адекватно брати участь у таких процесах в силу своїх психологічних та фізичних особливостей;
- обмеження можливості реалізації частини процесуальних прав;
- можливі технічні збої, внаслідок яких особа може некоректно сприйняти інформацію та потім закласти це в основу своєї апеляційної/касаційної скарги;
- складності розгляду справ за участі присяжних (під час карантину або іншої особливої ситуації);
- складність дотримання принципу гласності.

Електронний суд впроваджуватися почав у пілотному режимі з минулого року. Але наразі суди розглядають систему більше як додаткове навантаження, ніж полегшення. Основний тягар із «оцифровування» справ лягає на плечі працівників апарату суду».

На фото: Олена Сінчук, керівниця проєкту Мережі правового розвитку «Пілотування мережевої моделі розвитку ГЦП  в Україні»

Олена Сінчук, керівниця проєкту Мережі правового розвитку «Пілотування мережевої моделі розвитку ГЦП  в Україні» наголосила на необхідності налагодження співпраці між ГЦП у м. Біла Церква та судовою владою: 

«Ми розуміємо та поділяємо з представниками суддівського корпусу складність всіх викликів та перепон, які постали перед суддями у зв’язку з анонсованою судовою реформою. Саме тому головна мета нашого центру — сприяти у їх подоланні, шляхом налагодження партнерських стосунків та визначення спільних напрямків діяльності та формування дієвих рішень.»

На фото: Віктор Кіккас, директор Регіонального центру з надання БВПД в Київській області

Віктор Кіккас, директор Регіонального центру з надання БВПД в Київській області, поділився переживаннями, щодо реформи судової системи: 

“Перед судовою системою постає багато викликів, вони зумовлені багатьма факторами, включаючи й останні реформи. У цих непростих реаліях я бачу один вихід — це об’єднання зусиль. 

Вважаю, що для якісного доступу до правосуддя ми маємо максимально тісно налагодити співпрацю між усіма ланками, котрі проходить людина у пошуку справедливості.  Маємо зробити так, щоб це був максимально простий і доступний шлях, для того щоб повернути людям віру у правосуддя і довіру до судів”.

За результатами обговорень був складений план спільних дій та підписаний меморандум про співпрацю між Громадським центром правосуддя м. Біла Церква та Білоцерківським міським  центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД). Відтепер підписанти об’єднають свої зусилля для надання допомоги в забезпеченні доступу вразливим групам населення до медіації та розвитку культури застосування альтернативних способів вирішення спорів, у тому числі з сімейних та спадкових питань. Медіація є ефективним способом позасудового вирішення правових проблем та задоволення інтересів та потреб всіх учасників спорів.

На фото: Оксана Сірик, директорка Білоцерківського місцевого центру з надання БВПД

Оксана Сірик, директорка Білоцерківського місцевого центру з надання БВПД 

«Правової допомоги забагато не буває, тому коли говорять про те, що хтось обмежує діяльність системи безоплатної правової допомоги (БПД), то це для мене нісенітниця, тому що саме громадські організації — це фундамент громадянського суспільства. Держава виконує свої функції, громада — свої. І чим більше можливостей у громадянина звернутись до громадської організації захистити свої права, тим швидше ми скажемо, що у нас правова держава».

Громадський центр правосуддя у м. Біла Церква працює і буде продовжувати працювати для того, щоб права місцевих мешканців завжди були захищені та постійно здійснювалась правопросвітницька діяльність. 

Контакти Громадського центру правосуддя у м. Біла Церква:

Телефони:+380996040650, +380683329421
Ел. пошта: [email protected]
Онлайн-чат на сайті: www.ldn.org.ua
Фізична адреса Центру: Київська область, м. Біла Церква, вул. Леваневського, 55
Графік роботи: пн.-пт., 10.00-17.00.
(УВАГА! Зараз Центр працює ТІЛЬКИ ДИСТАНЦІЙНО).

*Діяльність центру стала можливою за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя».


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я