Журналісти Півдня України націлені захищати свої права і протидіяти інформаційній війні

18 грудня 2015 у м. Херсон відбувся регіональний круглий стіл на тему: «Виклики для журналістів та ЗМІ в контексті проведення місцевих виборів 2015 року та інформаційної війни». Представники ...

5(2) (1)
Журналісти Півдня України націлені захищати свої права і протидіяти інформаційній війні

18 грудня 2015 у м. Херсон відбувся регіональний круглий стіл на тему: «Виклики для журналістів та ЗМІ в контексті проведення місцевих виборів 2015 року та інформаційної війни». Представники Херсонської та Одеської обласних організацій Комітету виборців України, а також Аналітичного центру “Перспектива” (Миколаїв) розповіли про порушення прав журналістів на Півдні України під час місцевих виборів 2015 року. Також журналісти та експерти обговорили ефективні механізми протидії інформаційним провокаціям і порушенням прав журналістів у міжвиборчий період.

У день місцевих виборів 25 жовтня 2015 року Інститут масової інформації зафіксував у всіх регіонах України всього 5 порушень свободи слова, що стосуються виборчого процесу. На Півдні України подібних порушень зареєстровано не було. Можливо, відсутність порушень прав журналістів в день голосування пов’язано з тим, що в цей день журналісти в основному знаходилися в прес-центрах і черпали інформацію з брифінгів експертів-спостерігачів, а не їздили самі по проблемних ділянках. Однак, хоча в Одесі, Херсоні та Миколаєві в день голосування було без ексцесів, зате журналістам “пошарпали нерви” під час самої виборчої кампанії.

Як розповів керівник юридичного відділу Одеської організації Комітету виборців України Ігор Бринош, в Одеській області за період виборчої кампанії зафіксовано 5 фактів порушень прав журналістів. Виборчі комісії особливо на початку кампанії “недостатньо розуміють” статус представників ЗМІ, результатом чого стали факти недопуску або видалення журналістів з засідань. Так, з першого засідання Ренійської міської виборчої комісії, яке відбулось 13 вересня, видалили журналіста видання «ІзбірКом». Комісія не встигла отримати журнал реєстрації, і пославшись на цей факт, відмовилася реєструвати представника ЗМІ. Далі було запропоновано видалити журналіста із засідання комісії на тій підставі, що він не зареєструвався перед початком засідання. Пропозиція була поставлена на голосування, і 13 з 16 присутніх членів комісії проголосували «за». Журналісту довелося залишити приміщення. Також були спроби вплинути на діяльність ЗМІ – наприклад, інтернет-видання “Думская.нет”, яке активно висвітлювало результати виборів, було піддано DOS-атакам (редакція пов’язує відбувається з місцевими виборами).

Однак, найбільш серйозні порушення були пов’язані з самими кандидатами і представниками партій і полягали в нападі і погрози на адресу журналістів. Так, невідомі хулігани атакували журналіста Олександра Назарова, коли він попросив агітаторів від «Опозиційного блоку» зібрати намет, оскільки офіційна виборча кампанія ще не почалася. Статус журналіста нападники проігнорували і продовжували його бити, в результаті чого кореспондент опинився в одеській лікарні №11. У «Опозиційному блоці» напад на журналіста назвали провокацією. При цьому факт нападу на журналіста в політичній силі не заперечують, але називають цей напад захистом літніх жінок.

Один з кандидатів у депутати Одеської міськради погрожував журналісту під час проведення ярмарку. Продовольчий ярмарок, організований від імені кандидата в депутати Одеської міськради від партії «Опозиційний блок» Ольгою Головченко відбулася 14 жовтня. Співробітники охоронного агентства «Гепард», сама кандидат, а також її помічник перешкоджали журналістській діяльності, а саме: погрожували і намагалися заборонити ведення відео та фото фіксації подій.

Для Південного регіону, як і для України в цілому, характерні випадки “острах” політиків до фото і відео зйомок, так як вони розуміють, що часто це стає доказом їх незаконних дій і могутньою зброєю, тому й реагують іноді агресивно. Що стосується використання методу “інформаційної війни”, в Одеській області періодично з’являлися “інформаційні вкидання” про мобілізацію, конфлікті в прикордонному Придністров’ї, і багато ЗМІ підхоплювали цю “качку”.

Керівник миколаївської громадської організації «Центр соціально-економічних і політичних досліджень і технологій «Перспектива» Михайло Антоненко розповів, що Миколаївська область продемонструвала на минулих місцевих виборах поліпшення – порушень професійних прав журналістів було менше, і всі порушення були зафіксовані до дня виборів. З найбільш резонансних випадків потрібно відзначити, насамперед, недопуск журналістів до публічних заходів, пов’язаних з виборчим процесом.

Це допустили дві політичні сили, які вважаються основними «гравцями» на цих виборах в Миколаївській області – «Опозиційний блок» і «Наш край». При проведенні міської партійної конференції партії «Опозиційний блок» в місті Миколаєв, журналістів тримали під дверима, не даючи їм можливості зайти – охорона силою закривала їх, коли представники ЗМІ намагалися потрапити до кабінету, де проходила конференція. Однак, побачивши, що журналісти не збираються йти, керівник міської парторганізації Ігор Дятлов все-таки дав розпорядження їх впустити. Конференція партії «Наш край» у Миколаєві теж проходила в закритому режимі – на території заводу «Екватор», і на неї пропускали тільки журналістів певних видань. Журналіста газети «Точка Опори» не пропустили, пояснивши, що його видання не має акредитації. Організатори також намагалися не пропустити на захід і журналістів ІА «Українська медіа група» та видання «Інше.ТВ». Однак, побачивши що назріває скандал, журналістів все-таки пропустили.

Також протягом виборчої кампанії зафіксовані порушення прав журналістів безперешкодно присутніми на засіданнях виборчих комісій. Так, у м. Новий Буг, міська виборча комісія, за заявою представника Радикальної партії Олега Ляшка, проголосувала за видалення зі свого засідання журналіста ІА «ТУТ.інфо». При цьому, журналіст наполягав на своєму праві бути присутніми, цитуючи норми закону «Про місцеві вибори». Проте комісія і насамперед її голова, свідомо пішла на це порушення. А у м. Первомайськ, міська виборча комісія взагалі проголосувала за видалення із засідання не тільки журналістів, але й офіційних спостерігачів і кандидатів. Це вони мотивували своїм бажанням «побути наодинці з собою»!

Ну і як завжди на останніх виборах, в ході місцевих виборів 2015 року в Миколаєві не обійшлося без фейкових випусків газет. Першою постраждало видання «Ваша газета». По місту масово поширювали фальшивий випуск, що повторює її дизайн і оформлення, в якому були розміщені матеріали, що ганьблять одного з кандидатів у мери міста. Другий газетою, що зіткнулася з такою ж проблемою, став «Вечірній Миколаїв». Фальшивий випуск був зовні дуже схожий на оригінал з деякими змінами і також містив матеріали, що ганьблять іншу політичну силу і одного з кандидатів у мери. Що стосується “мови ворожнечі”, він проявлявся в основному в соціальних мережах. В одній з миколаївських груп активно використовувався мову ворожнечі, зокрема поділ громадян на “наших” і “не наших”.

Про ситуацію в Херсоні розповів голова Херсонської обласної організації КВУ Дементій Білий. Моніторинг дотримання прав журналістів на Херсонщині показує, що на виборах 2014-2015 рр. кількість порушень прав журналістів зведено до мінімуму. Як розповів експерт, найбільш грубим порушенням права журналіста в Херсоні було, коли в день голосування оператора одного з телеканалів під час виконання своїх обов’язків члени ДВК спробували виштовхнути, але далі погроз справа не пішла. Однією з проблем, залишається доступ до інформації в територіальних виборчих комісій – громадські спостерігачі фіксували окремі випадки, коли члени цих комісій відмовляли журналістам у праві на отримання інформації. Ми вважаємо, що позитивними чинниками цих тенденцій є по-перше, відсутність жорсткого політичного протистояння в Херсонській області, по-друге, зменшення впливу адміністративного ресурсу, третє, постійне навчання членів виборчих комісій, на яких ретельно роз’яснюються права журналістів. Поступово суб’єкти виборчого процесу починають розуміти і поважати права журналістів. Важливим фактором у поліпшенні ситуації є і систематичні навчання працівників ЗМІ – щоб журналісти могли твердо пояснювати представниками комісій, спостерігачам і кандидатам, що акредитація журналісту на виборчій дільниці не потрібна, що фотографувати і збирати інформацію він має право.

Необхідно відзначити, що на нашу думку, у разі погіршення політичної ситуації можливі рецидиви з порушеннями журналістських прав. Наші монітори фіксували ситуації, коли журналістам вдавалося уникати порушень тільки після роз’яснень своїх прав. Проблемою є і спроби мімікрії під журналістів учасників виборчого процесу. Так, під час другого туру виборів Херсонського міського голови на більшості дільниць знаходилися люди із журналістськими посвідченнями, які навіть не знали правильного назви своєї газети. Представники КВУ, які запитували назва друкованого видання чули кілька варіантів назви цієї газети («Херсонці», «Ми херсонці», «Херсон»). Подібні факти можуть провокувати порушення прав справжніх журналістів. Подолання негативних тенденцій дотримання журналістських прав відкриває інші проблеми вже в самій роботі журналістів і засобів масової інформації – об’єктивне і незаангажоване висвітлення передвиборчої кампанії, надання повної інформації.

На завершення дискусії, голова Одеської обласної організації «Комітету виборців України» Анатолій Бойко підкреслив, що вже п’ять років проводиться подібна робота із захисту прав журналістів Півдня України та організація готує спеціальне видання “Українські журналісти у виборчому процесі: тенденції порушень під час виборів 2010-2015 років “(українською та англійською мовою).

Проект “Зниження громадянського конфлікту і боротьба проти інформаційної війни під час місцевих виборів на Півдні України” виконується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» за фінансової підтримки Посольства Великобританії в Україні.

Прес-служба

Одеської обласної організації

ВГО “Комітет виборців України”

 


Тематика публікації:      

Останні публікації цього розділу:

Конкурси малюнків, квести й уроки фінансової грамотності: як залучати молодь до бюджетного процесу

Посилюємо голос ЛГБТ під час війни: реєстровані партнерства як запит спільнот на рівність перед законом

Фортеця Тягинь – форпост європейської історії українського півдня

Участь жінок у місцевому економічному розвитку, заснованому на спадщині. В Івано-Франківську відбулась майстерня-практикум Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»

Молодь з 30 громад напрацювала стратегії розвитку молодіжних рад під час літнього табору в Карпатах

Дуже просторова добірка вакансій в громадському секторі