Зміцнення соціальних прав українців – стартував новий проєкт Ради Європи
23 березня 2023 р. відбулось офіційне відкриття проєкту Ради Європи «Посилення соціального захисту в Україні», а також перше засідання керівного комітету проєкту.Крістоф Пуарель, Директор з прав ...
Додано:
oksana
23 березня 2023 р. відбулось офіційне відкриття проєкту Ради Європи «Посилення соціального захисту в Україні», а також перше засідання керівного комітету проєкту.
Крістоф Пуарель, Директор з прав людини Генерального директорату прав людини та верховенства права Ради Європи, зазначив: «Проєкт розроблено в тісній співпраці з українською владою, після оцінки потреб і ключових питань у сфері соціальних прав під час війни, з урахуванням пріоритетів, окреслених для соціальної реконструкції в Декларації Лугано, створеній за підсумками Конференції відновлення України».
Учасники та учасниці обговорили питання та виклики дотримання соціальних прав в Україні під час війни, а також виконання положень Європейської соціальної хартії. Під час засідання керівного комітету відбулась презентація та затвердження робочого плану проєкту на 2023-2024 рр.
«В межах проєкту запланована ціла низка заходів: експертна і правова допомога, навчання і тренінги. І звісно, проєкт слугуватиме і надалі як майданчик для поширення досвіду, стандартів, які наразі формуються в Україні у сфері соціальних прав», – зазначила Олена Литвиненко, т.в.о. Голови Офісу Ради Європи в Україні.
Соціальні права є основними європейськими цінностями. Повага та просування соціальних прав є важливими для досягнення сталої демократії в Україні.
Повномасштабна війна, розпочата проти України Російською Федерацією у лютому 2022 року, вплинула на життя мільйонів українців. Криза, викликана війною проти України, не повинна мати наслідком зменшення обсягу захисту прав, визнаних Європейською соціальною хартією (Україна ратифікувала 2006 р.), як всередині України, так і за її межами. Держави-учасниці Хартії зобов’язані вживати всіх необхідних заходів для забезпечення того, щоб права, передбачені Хартією, ефективно гарантувалися в будь-який час. Саме тому надзвичайно важливим є надання підтримки зусиллям уряду України щодо забезпечення прав на захист від бідності (стаття 30 Хартії) та права на житло (стаття 31 Хартії).
«Євроінтеграційний курс України зумовлює нас постійно звертати увагу на Європейську соціальну хартію, ставити її в пріоритет своїх цілей. Тому синхронізація зусиль, долучення найкращих практик, залучення міжнародних і українських фахівців в рамках проєктів Ради Європи є серйозним посиленням міністерства у формуванні тих чи інших напрямків», – зазначила Оксана Жолнович, Міністерка соціальної політики України
Зважаючи на це, проєкт спрямований на те, щоб люди з уразливих груп, у тому числі населення, що постраждало від війни в Україні, користувалися підвищеним рівнем соціальних прав та соціального захисту. Він сприятиме ефективній реалізації реформ у сферах соціального захисту та соціальних послуг, трудових прав, зайнятості, прав людей з інвалідністю, реінтеграції ветеранів у мирне життя тощо.
Для досягнення головної мети передбачено впровадження низки заходів у двох напрямах. По-перше, приведення у відповідність політик та законодавчої бази щодо соціальних прав до європейських стандартів, зокрема Європейської соціальної хартії та практики Європейського комітету соціальних прав. По-друге, надання сприяння та підвищення спроможностей національних та місцевих органів влади просувати соціальні права людей з уразливих груп та широкої громадськості, зокрема вирішуючи питання невикористання соціальних прав.
Галина Третьякова, Голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, подякувала Раді Європи за допомогу у запровадженні на законодавчому рівні в Україні принципів та підходів до забезпечення соціальних прав людей, особливо тих, які потрапили в складні життєві обставини, відповідно до Європейської соціальної хартії і додала: «Це надзвичайно важлива робота – не втратити той соціальний захист, який сьогодні є для малозабезпечених верств населення, для багатодітних сімей, для внутрішньо переміщених осіб, яких у нас наразі стало набагато більше».
Проєкт спрямований надалі підтримувати українські органи державної влади у вирішенні поточних викликів, спричинених війною, у сфері соціальних прав, реалізації вже розпочатих реформ у вищезгаданих сферах відповідно до вимог Європейської соціальної хартії та відповідних європейських стандартів, і забезпечення того, щоб етап післявоєнного відновлення був якомога коротшим і ефективнішим. Проєкт буде впроваджуватись з 01 січня 2023 року до 31 грудня 2024 року в межах Плану дій Ради Європи для України «Стійкість, відновлення та відбудова» на 2023-2026 роки.
«Роботи у нас дуже багато, але я переконаний, що з вашою підтримкою, шановні партнери, колеги, ми вийдемо на новий рівень, напевно, моніторингу, оцінки соціального захисту прав громадян України на території нашої держави та за кордоном», – підкреслив Дмитро Лубінець, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини.
До дискусії також долучился представниці та представники міністерства соціальної політики України, Секретаріту Уповноваженого ВРУ з прав людини, Верховного Суду, Секретаріату Конституційного Суду України, Фонду соціального захисту людей з інвалідністю, Національної школи суддів України, Національної служби посередництва і примирення, Координаційного центру з надання правової допомоги, Української Гельсінської спілки з прав людини, Асоціації правників України, Вищої школи адвокатури Національної асоціації адвокатів України, постiйного представництва України при Раді Європи, а також Уповноважена у справах Європейського суду з прав людини та радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності, міжнародні та національні експерти.
Учасники та учасниці погодились, що Україні необхідно зосередитися на наданні соціальних послуг на основі принципів гендерної рівності, прозорості та сталості для всіх категорій постраждалого від війни населення, включно зі внутрішньо переміщеними особами, ветеранами, людьми з інвалідністю, дітьми, а також представниками інших уразливих груп.