Звернення ГО щодо перепрофілювання інституту фтизіатрії і пульмонології для лікування COVID-19

Неурядові організації, які працюють у сфері протидії туберкульозу в Україні, написали звернення щодо свого ставлення відносно перепрофілювання ДУ «Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ...

institute_5
Звернення ГО щодо перепрофілювання інституту фтизіатрії і пульмонології для лікування COVID-19

Неурядові організації, які працюють у сфері протидії туберкульозу в Україні, написали звернення щодо свого ставлення відносно перепрофілювання ДУ «Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМНУ» для лікування хворих на COVID-19. Текст звернення нижче:

Президенту України В. Зеленському

Прем’єр-міністру України Д. Шмигалю

Міністру охорони здоров’я України  М. Степанову

Президенту Національної академії медичних наук України  В. Цимбалюку

Надзвичайному і Повноважному Послу Литовської Республіки в Україні його високоповажності Вальдемарасу Сарапінасу

Надзвичайному і Повноважному Послу Латвійської Республіки в Україні його високоповажності Юрісу Пойкансу

Надзвичайному і Повноважному Послу Республіки Польща в Україні його високоповажності Бартошу Ціхоцкі

Надзвичайному і Повноважному Послу Угорщини в Україні його високоповажності Іштвану Ійдярто

Надзвичайному і Повноважному Послу Чеської Республіки в Україні його високоповажності Радеку Матула

Надзвичайному і Повноважному Послу Словацької Республіки в Україні його високоповажності Мареку Шафіну

Надзвичайному і Повноважному Послу Румунії в Україні його високоповажності Крістіан-Леону Цуркану

Надзвичайному і Повноважному Послу Республіки Болгарія в Україні його високоповажності Костадіну Коджабашеву

Надзвичайному і Повноважному Послу Турецької Республіки в Україні його високоповажності Ягмур Ахмет Гюльдере

Надзвичайному і Повноважному Послу Молдови в Україні його високоповажності Руслану Сергійовичу Болбочану

Послу Європейського Союзу, голові Представництва Європейського Союзу в Україні його високоповажності Матті Маасікас

Українські та міжнародні партнерські організації

Українські та міжнародні ЗМІ 

Шановні панове!

 Неурядові організації, що вже більше десяти років працюють у сфері протидії туберкульозу в Україні, ВВАЖАЮТЬ ЗЛОЧИНОМ НАМАГАННЯ МАСШТАБНОГО ПЕРЕПРОФІЛЮВАННЯ ДУ «Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМНУ» для лікування хворих на COVID-19, навіть як тимчасовий захід.

Констатуємо, що ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г. Яновського НАМНУ» разом із країною професійно готується до роботи по подоланню COVID-19, незважаючи на те, що специфічна небезпека резистентного до ліків туберкульозу є смертельною для хворих із іншими складними патологіями.

Чи розуміють це ті, хто має приймати рішення про масштабне перепрофілювання потужностей інституту під COVID-19, зважаючи на факт, що приміщення Інституту багато десятиріч розраховані на перебування хворих на хронічну туберкульозну інфекцію?

А чи не є такі намагання авантюрним і дуже небезпечним бажанням поповнити ліжковий фонд протидії COVID-19, попри 100% можливість масово піддати захворівших на COVID-19 небезпеці зараження тяжкими формами туберкульозу?

А також зважаючи на те, що на теперішній час в клініці Інституту знаходиться 497  ДУЖЕ ТЯЖКИХ ІНФЕКЦІЙНИХ ХВОРИХ?

Що вже зроблено:

силами Інституту та із залученням благодійників підготовлені приміщення та відповідно оснащені для прийому і лікування 35 хворих на коронавірусну інфекцію із супутньою легеневою патологією. Усвідомлюючи сучасну епідемічну ситуацію з коронавірусною інфекцією, Інститут виділив 100 ліжок для прийому цих хворих із супутньою легеневою патологією у хірургічному корпусі. Також виділене окреме приміщення для персоналу (переодягання, вживання їжі та для гігієнічних потреб).

По можливості приміщення поверхів розділені на «чисту» і «забруднену» зони з допомогою тимчасових клейончастих перегородок. Розроблені маршрути пацієнтів, визначені потоки хворих, частина хворих з хірургічного корпусу переведена в інші корпуси. До централізованого кисневого забезпечення додатково під’єднано 15 точок для подання кисню. Усього в Інституті діє 25 точок. Створення більшої кількості неможливе через неспроможність кисневої станції. На 1-му поверсі передбачене приймальне відділення, створені шлюзи для приймання пацієнтів. Для забезпечення належного лікувального процесу хворих на коронавірусну інфекцію із супутньою легеневою патологією є можливість лише для 35–40 пацієнтів.

Проте, для забезпечення лікувального процесу на належному рівні у кількості 100 пацієнтів вкрай необхідно забезпечити Інститут:

  • кисневими концентраторами 10 л/хв. у кількості – 60 шт. (оскільки виконати роботи по переоснащенню центральної розводки кисню по палатах неможливо через малу потужність кисневої станції);
  • моніторами стеження з обов’язковим показником насичення крові киснем – 60 шт.;
  • пересувними рентгенапаратами – 3 шт.;
  • засобами індивідуального захисту персоналу – 30 000 комплектів для роботи з особливо небезпечними інфекціями;
  • електровідсмоктувачами продуктивністю 60 літрів в хвилину у кількості 40 шт.;
  • масками з резервуарами – 1000 шт.;
  • функціональними ліжками – 100 шт.

І яка державна структура, що має приймати рішення,  готова зараз  це зробити, зважаючи на загальновідомий факт перепрофілювання коштів на COVID-19 у обсязі 35 млрд. грн. на інші потреби?

Заради життя співвітчизників не можна допустити, щоб пандемія COVID-19 виявилася вирішальним фактором подальшого розповсюдження резистентного туберкульозу в Україні і Європі.

Спроби масштабного перепрофілювання ДУ «Національний інститут фтизіатрії і пульмонології ім. Ф.Г.Яновського Національної академії медичних наук України» переважно на лікування коронавірусної інфекції загрожують зруйнуванню усієї української фтизіатричної  галузі, оскільки виведе з неї науковий центр та центр високотехнологічного та висококваліфікованого лікування.

ОСКІЛЬКИ УКРАЇНСЬКА МЕДИЦИНА ВЖЕ ПОНЕСЛА ОЧЕВИДНУ ШКОДУ ВІД ДІЯЛЬНОСТІ ПОПЕРЕДНІХ ОЧІЛЬНИКІВ,  ЗВЕРТАЄМОСЯ ДО ДЕРЖАВНИХ ОРГАНІВ ТА ОСІБ, ЯКІ МАЮТЬ ПРИЙМАТИ РІШЕННЯ:  ЯК ВІДОМО, ГОЛОВНИЙ ПРИНЦИП В МЕДИЦИНІ – «НЕ НАШКОДЬ».

Залишаємо за собою право, у зв’язку із прогнозованим неконтрольованим розповсюдженням туберкульозу за кордони України на звернення до міжнародних структур, світової ЗМІ, урядів суміжних країн, Євросоюзу, а також на  проведення акцій прямої дії.

З повагою,

Голова правління БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» ВІТАЛІЙ РУДЕНКО

Голова правління ГО «Всеукраїнська асоціація людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» ВІКТОР ПИЛИПЕНКО

Голова правління Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» ІГОР ГОРБАСЕНКО

Заступник директора Громадської організації «Експертна спільнота пацієнтів України» АНДРІЙ БУЛИЩЕНКО

Співголова Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом» доктор медичних наук, професор ЛЮДМИЛА ПОРОХНЯК-ГАНОВСЬКА

Р.S.

  1. Інститут є єдиною в Україні структурою, яка упродовж 98 років надає високоспеціалізовану, високотехнологічну медичну допомогу хворим на туберкульоз і неспецифічні захворювання легень, які до цього раніше неефективно лікувалися в областях України. На теперішній час в клініці Інституту знаходиться 497 хворих, причому:

180 дорослих хворих на активний мультирезистентний туберкульоз, туберкульоз із пре- та розширеною резистентністю та із тотальною резистентністю (ефективність лікування таких пацієнтів у Інституті 96 % при середньо українському показнику – 60 %);

35 дітей на мультирезистентний фіброзно-кавернозний туберкульоз, які раніше неефективно лікувалися в областях України;

30 хворих на туберкульоз, абсцеси і гангрени легень із септичним перебігом.

В Інституті також лікуються хворі на тяжку бронхіальну астму, прогресуючі хронічні обструктивні захворювання легень, негоспітальні бактеріальні пневмонії з ускладненим перебігом, хворі на саркоїдоз, що потребують тривалої кортикостероїдної терапії, а також пацієнти на тяжкі форми муковісцидозу, альвеоліту, протеїнозу, злоякісних новоутворень, лімфом, вроджених та набутих захворювань органів середостіння та інша патологія, що важко діагностується та лікується на ІІ–ІІІ рівнях медичної допомоги.

Хворі, які перебувають на лікуванні в Інституті з певних об’єктивних (кадрових і матеріально-технічних) причин не можуть отримувати медичну допомогу поза межами інституту, навіть на обласних рівнях.

  1. Мультирезистентний туберкульоз серед дітей набирає обертів.

В той же час дитяче відділення Національного інституту є унікальним єдиним в Україні відділенням, в якому лікуються діти з найтяжчими формами туберкульозу, зокрема мультирезистентними.

Інститут є єдиним в Україні закладом, у якому надається хірургічна допомога дітям на туберкульоз у створеному на базі Інституту Центрі дитячої фтизіохірургії.

В жодному місці в Україні, окрім Інституту, не оперують дітей, хворих на туберкульоз. У дитячому лікуванні лікують до операції, після операції.

Мають місце запущені випадки, які консервативно вилікувати вже неможливо.

Діти йдуть на тяжкі операції, на тяжке лікування мультирезистентного туберкульозу, яке продовжується від 12 до 20 місяців. Дуже важкими препаратами, щоденно. Тільки в унікальному відділенні можливе ефективне лікування і контроль за цим лікуванням.

Якщо закриють відділення, у ньому знаходяться  16 дітей, у яких встановлено порт, через який вводяться важкі ліки. Порт необхідно оглядати щоденно. У дітей дуже важкі супутні патології. Діти, яких нікуди дівати. Взагалі немає куди виписувати.

  1. У травні 2020 року міжнародна організація Партнерство «Зупинити туберкульоз» опублікувала результати моделювання впливу заходів протидії пандемії COVID-19 на протитуберкульозні заходи в 20 країнах з високим тягарем туберкульозу.

Згідно з результатами дослідження, сувора тримісячна ізоляція і тривалий 10-місячний період відновлення роботи протитуберкульозних служб призведе до збільшення глобальної захворюваності та смертності від туберкульозу в 2021 році до рівнів, які в останній раз спостерігалися в 2013 і 2016 роках відповідно, що означає регрес в боротьбі з туберкульозом принаймні на п’ять-вісім років.

Голова правління БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» ВІТАЛІЙ РУДЕНКО

Голова правління ГО «Всеукраїнська асоціація людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ» ВІКТОР ПИЛИПЕНКО

Голова правління Міжнародної журналістської асоціації «Здоров’я без кордонів» ІГОР ГОРБАСЕНКО

Заступник директора Громадської організації «Експертна спільнота пацієнтів України» АНДРІЙ БУЛИЩЕНКО

Співголова Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом» доктор медичних наук, професор ЛЮДМИЛА ПОРОХНЯК-ГАНОВСЬКА


Тематика публікації:            

Останні публікації цього розділу:

Мистецтво без бар'єрів: у Тернополі людей з інвалідністю залучатимуть до громадських активностей

Її перспектива: погляд жінок на війну та участь у відбудові

Понад тисяча мешканців Бучанського району отримали правову допомогу від Громадського центру сприяння доступу до правосуддя

Як Шацька громада розвиває туризм спільно з місцевим бізнесом та громадським сектором

Роль Street Child в підтримці локалізації гуманітарної допомоги в Україні

Десять проєктних ідей з відновлення та розвитку Шевченківської громади