Звіт та фільм «Ті, що пережили пекло» обговорили у Бахмуті
11 лютого відбулася презентація звіту «Ті, що пережили пекло» та однойменного фільму в Артемівському державному краєзнавчому музеї. Ілюстроване видання сукупності фактів про злочини, скоєні ...
Додано:
Громадський Простір
11 лютого відбулася презентація звіту «Ті, що пережили пекло» та однойменного фільму в Артемівському державному краєзнавчому музеї. Ілюстроване видання сукупності фактів про злочини, скоєні бойовиками так званих «ДНР» та «ЛНР» проти українських полонених, є результатом діяльності коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» за 2015 рік.
«Були випадки, коли людину утримували у зачиненому вольєрі, до неї заходили лише раз на два-три дні, аби запитати, чи жива. На голову надягали мішок, на руки – кайдани. Людей не годували по кілька діб, не дозволяли виходити в туалет. Ми не чули жодного випадку, щоб із полоненими поводилися відповідно до міжнародних вимог», – розповів Валерій Новиков, голова Луганського обласного правозахисного центру «Альтернатива», який входить до складу коаліції.
За словами правозахисника, у місцях незаконного позбавлення волі перебували спеціально відібрані бойовики, які проводили фізичну та психічну наругу над полоненими. «Важко усвідомити, що серед нас жило стільки людей, які могли не просто вбивати, але й жорстоко знущатися над людьми, отримуючи від цього задоволення», – зауважив Валерій Новиков.
В ході презентації виступив Олексій Демко, затриманий бойовиками через партійну приналежність до однієї з націоналістичних політсил. Полоненого поранили вогнепальною зброєю, а кулю витягли лише через 30 днів, вже після звільнення, у Києві.
«Мене не катували фізично, але в бойовиків було бажання зламати мене морально. До мене прийшли вночі, засунули кляп у рота, надягли мішок на голову, зв’язали руки. Таке робили двічі», – розповів Олексій Демко.
На думку колишнього в’язня сепаратистів, публічність у випадку кожного полоненого – тільки їм на краще. Що більше розголосу набуде кожне конкретне затримання, то більше шансів, що людину швидше відпустять на волю.
Учасники презентації дійшли згоди щодо того, що не можна допустити амністії для тих бойовиків, що скоювали злочини. Організатори презентації також закликали жителів Бахмута долучатися до збору інформації щодо злочинів проти людяності, оскільки від цього залежить, чи будуть у майбутньому покарані ці злочинці.
Презентація в Бахмуті – шоста на Донбасі. Раніше звіт «Ті, що пережили пекло» презентували у п’яти інших містах Луганщини та Донеччини: Сєвєродонецьку, Лисичанську, Старобільську та Добропіллі. Подія викликала значний суспільний резонанс: серед учасників презентацій були десятки місцевих жителів, військових та колишніх полонених.
Презентація звіту стала можливою завдяки посольству Великої Британії в Україні в рамках реалізації проекту «Українська миротворча школа».