У Києві представили сценарії просторового розвитку “Мистецького Арсеналу”

“Прийде час, і Ви побачите, що я збудував цю споруду не для фортеці, а для людей”. лейтенант-генерал, інженер Іван Мелер Яким має бути національний культурно-мистецький та музейний комплекс ...

34559979194_097eee678e_z
У Києві представили сценарії просторового розвитку “Мистецького Арсеналу”

Прийде час, і Ви побачите, що я збудував цю споруду не для фортеці,
а для людей”.
лейтенант-генерал, інженер Іван Мелер

Яким має бути національний культурно-мистецький та музейний комплекс “Мистецький Арсенал” через 20 років? Яку стратегію розвитку обрати, щоб досягнути амбітних цілей? Саме на ці питання шукали відповідь учасники міжнародного воркшопу “Мистецький Арсенал: стратегії просторового розвитку”, що відбувся з 29 травня по 3 червня 2017 року у Києві у рамках 10-го Міжнародного архітектурного фестивалю CANactions “Місто. Цінності”.

Що таке мистецтво 21 сторіччя? Насамперед, це люди, митці, творці. Куди рухається культура і якими стають музеї? Людяними, відкритими. Культурні заклади все менше говорять про об’єкти та картини, а все більше – про людей, як створюють мистецтво, та про людей, які отримують досвід через взаємодію з об’єктами мистецтва у культурно-музейному просторі.

Який досвід взаємодії люди отримують у “Мистецькому Арсеналі” і яким потенційно може бути цей досвід? Протягом шести днів учасники воркшопу аналізували власний досвід взаємодії з простором “Арсеналу”, спілкувалися з художниками та учасниками фестивалю, досліджували територію. У результаті, розробили кілька сценаріїв розвитку комплексу, які об’єднані ключовим меседжем – наблизити “Мистецький Арсенал” до громади, людей, митців – задля сприяння реалізації творчого потенціалу та посилення людської взаємодії.

Мультидисциплінарна команда фахівців з 13 країн світу, а саме 21 учасник та учасниця з Іспанії, Франції, Німеччини, Італії, Туреччини, Нідерландів, Румунії, Грузії та України, кожен з яких є спеціалістом у своїй галузі –  урбаністиці, плануванні міст, архітектурі, економіці, політиці, культурі, журналістиці, соціології, географії, маркетингу та інших дотичних сферах діяльності – працювали під керівництвом досвідчених т’юторів – Віктора Кано Кіборро (Іспанія), Фані Костроу (Велика Британія), Адріани Паблос (Іспанія) і кураторки проекту Мерійєм Нійемер (Швейцарія).

“Національний культурно-мистецький та музейний комплекс “Мистецький Арсенал” є унікальним архітектурним об’єктом та публічним простором Києва, потужним культурним осередком всеукраїнського та міжнародного значення. Збудований наприкінці 18 сторіччя як підприємство для ремонту, виготовлення та зберігання зброї та перетворений в 2005 році на культурну та мистецьку інституцію, “Мистецький Арсенал” покликаний створити та постійно розширювати атмосферу свободи та креативної взаємодії, що засновується на повазі до людської гідності, солідарності та критичному й відповідальному мисленні. Наша мета – стати потужним міжнародним мистецько-культурним закладом, яка представить світу сформовану протягом 50 років колекцію сучасного українського мистецтва. Внесення просторових змін має сприяти створенню середовища, яке близьке сучасній людині, відповідає її способу життя, горизонтальній комунікації, рівності, вимогам безбар’єрності та універсального дизайну”, – зазначила Соломія Боршош, заступник генерального директора національного культурно-мистецького та музейного комплексу “Мистецький Арсенал”.

Будівля “Мистецького Арсеналу” має площу понад 60 000 м², а територія довкола складає близько 10 га. На даний момент використовується 12 000 м² будівлі, де проходять мистецькі заходи, та 1/3 від усієї ділянки, а саме площа з фонтаном. Щороку заклад відвідує 250 000 осіб з усієї України. Заклад є у державній власності й підпорядковується Державному управлінню справами Президента. Враховуючи потенціал закладу, перед командою було поставлено завдання розробити пропозиції щодо нової концепції розвитку та просторових трансформацій території “Мистецького Арсеналу”.

Інтелектуальні пошуки було проведено в двох напрямах:

– “hard transformations” / просторовий розвиток передбачав розробку проектно-планувальних пропозицій, що повинні призвести до довготривалих та покрокових трансформацій визначених будівель та “Арсеналу” з урахуванням актуальних викликів і можливостей.

– “soft transformations” / розвиток досвіду мав за мету висунути пропозиції щодо створення й використання просторів та будівель “Арсеналу”, стратегічно націлених на створення нового досвіду та взаємодії з простором “Мистецького Арсеналу”.

35235910482_0e698c04ef_z

“Задля максимального залучення творчих можливостей учасників в ході воркшопу було місце як для командної, так й індивідуальної форми роботи. Для знайомства з локацією в перший день співробітником Арсеналу Анною Погрібною було проведено екскурсію для учасників та т’юторів воркшопу. Окрім цього, учасники поспілкувались про сьогоднішню роботу та плани Арсеналу із частиною його управлінської команди – Юлією Вагановою та Юлією Коломак. Отримавши змогу побачити, почути та відчути внутрішній та зовнішній простір локації, кожен з учасників поділився з іншими своєю рефлексією щодо теперішнього та майбутнього Арсеналу. Наступні дні були присвячені командній роботі – варто відзначити надзвичайно творчу, дружню та інтернаціональну атмосферу, що склалася на воркшопі та надихала створювати щось корисне та справжнє”, – відмітила Марія Растворова, учасниця воркшопу.

Адріана Паблос, координатор та т’ютор воркшопу, виділила ключові цінності, з якими працювала команда і які лягли в основу пропозицій, – доступність, інклюзивність, публічність, сталість, відкритість, прибутковість, винахідливість.

Як зазначила Адріана: “Завдяки консолідації інтелектуальних та творчих зусиль учасників та кураторів проекту, використанню міждисциплінарного підходу, було розроблено та запропоновано на розгляд журі три стратегічні бачення розвитку простору Мистецького Арсеналу  та художню інсталяцію. Спільними аспектами бачення майбутнього “Арсеналу” різними командами учасників були:

  1. Для подальшого розвитку “Мистецького Арсеналу” як потужного мистецького центру та креативних індустрій необхідно якомога раніше почати активну взаємодію з громадою.
  2. Найпотужніший актив “Мистецького Арсеналу” – це його простір і розташування в місті. Зв’язок з громадянами через простір спонукатиме “Арсенал” стати місцем, рекомендованим людьми, і цього легко досягти через відкриття вхідного простору.
  3. Початкове перетворення “Арсеналу” не потребує інвестицій.
  4. “Мистецький Арсенал” має потенціал зміцнення мистецької індустрії країни шляхом впровадження програм обміну серед художників.
  5. Розмежування власності і щоденного управління “Арсеналом” може надати установі більшу свободу дій”.

“Важко переоцінити значення проведеного заходу в справі формування експертного потенціалу та створення професійної спільноти людей, небайдужих до “Мистецького Арсеналу”. Воркшоп завершено, але робота з перетворення Мистецького Арсеналу на простір для людей триває. Створено ініціативну групу, що працюватиме над втіленням стратегії в життя”, – підсумувала Марія Растворова, учасниця воркшопу, менеджер з управління знаннями та тренінговими програмами ГО “Товариство дослідників Україні”.

“Ми в “Мистецькому Арсеналі” дуже раді, що наш заклад став ключовою темою воркшопу, проведеного в рамках 10-го фестивалю  CANactions. Ідеї учасників воркшопу, які ми почули, були дуже  надихаючими. Крім того, це підтверджує напрям розвитку, вибраний “Мистецьким Арсеналом”: стати місцем, створеним людьми для людей; бути установою, де створено середовище для діалогу, взаємодії з іншими людьми, залученню до різноманітних спільних культурних і соціальних практик, у т.ч. й активному дозвіллі. Минулого року Мистецьким Арсеналом було сформовано робочу групу, до складу якої увійшли представники менеджменту Арсеналу та запрошені візіонери, фахівці з планування музеїв й архітектори (включаючи фахівців із-за кордону). Механізми залучення є різноманітними, однак те, що об’єднує усіх нас — це інтерес і прагнення ефективно розвивати “Мистецький Арсенал”, це також стосується і команди CANactions, і учасників воркшопу. Я ще раз дякую учасникам воркшопу за всі яскраві ідеї, а також за інтерес і готовність розвивати “Мистецький Арсенал” надалі”, — додала Соломія Боршош, заступник директора з розвитку НКММК “Мистецький Арсенал”.

 

За додатковою інформацією, будь ласка, звертайтеся:

 

*****************

Для довідки:

Воркшоп

Міжнародний воркшоп “Мистецький Арсенал: стратегії просторового розвитку” відбувся з 29 травня по 3 червня 2017 року у Києві у рамках 10-го Міжнародного архітектурного фестивалю CANactions “Місто. Цінності”.

Учасники воркшопу: Оділь Компаньон (Чикаго), Наталі Елдан (Париж), Клер Лоде (Берлін), Сімон Кімель (Берлін), Сімоне Лерарді (Женова), Роб Брінк (Асен), Олександра Халепа (Київ), Раду Віт (Тімісоара), Вікторія Гонзалез-Аллер (Мадрід), Юлія Буря (Ужгород), Самуель Лурі (Трієсте), Генрієтта Гменя (Тімісоара), Марія Растворова (Київ), Церен Текін (Стамбул), Євгенія Ліхачова (Одеса), Олександра Давиденко (Львів), Ана Гріголя (Тбілісі), Дмитро Терещенко (Дніпро), Аліна Самко (Київ), Данило Олховик (Харків).

Тьютори: Віктор Кано Чиборро (Мадрид), Фані Костуру (Лондон), Адріана Паблос (Мадрид)

Куратор воркшопу: Мір’ям Нємеєр (Цюріх)

Міжнародний архітектурний фестиваль CANactions

Hайбільша архітектурна подія в Україні, створена 2008 року. За десять років роботи учасниками стали 120 спікерів та понад 36 000 відвідувачів з усього світу. Метою ювілейного 10-го фестивалю стало обговорення цінностей в площині архітектури, урбанізму, а також життя загалом. Команда CANactions прагне створити умови для обміну ідеями та діалогу в площині сучасної архітектури. www.festival.canactions.com.

CANactions

Перша урбаністична школа в Україні. Cоціально-орієнтований міждисциплінарний освітній проект, спрямований на вивчення сучасних міст України і розробку концепцій для їх стратегічного розвитку на основі досліджень. Освітня платформа, яка сприяє створенню в Україні місць та спільнот, де люди будуть задоволено жити та працювати. www.canactions.com

Національний культурно-мистецький та музейний комплекс “Мистецький Арсенал”

“Мистецький Арсенал” сьогодні є одним з найбільш перспективних проектів у галузі культури України, а у майбутньому має стати одним із найпотужніших світових музейно-виставкових комплексів. Архітектурною та змістовною домінантою комплексу «Мистецький Арсенал» є будівля Старого Арсеналу, пам’ятка архітектури національного значення, яку було зведено у 1783-1801 рр. за проектом генерала-поручика Івана Меллера для потреб Київського гарнізону на місці Вознесенського дівочого монастиря. Стратегія комплексу «Мистецький Арсенал» (коротка версія).

Підготувала: Аліна Самко
Фото: УКМЦ


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я