Право на пенсії для ВПО хочуть закріпити законодавчо

У Верховній Раді зареєстрували законопроект № 6692 «Про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремими категоріями громадян». Проект закону покликаний врегулювати ...

Додано:
civicportal

ВПО
Право на пенсії для ВПО хочуть закріпити законодавчо

У Верховній Раді зареєстрували законопроект № 6692 «Про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремими категоріями громадян». Проект закону покликаний врегулювати ситуацію в сфері виплат пенсій внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та громадянам, які проживають на непідконтрольних територіях.

Серед запропонованих змін – скасування обов’язкового надання паперових документів людьми, які були змушені покинути своє місце проживання через обставини непереборної сили чи порушення прав людини. Документ також передбачає відміну обмеження в три роки щодо можливості отримати незатребувану пенсію та визначає особливий порядок отримання пенсій для тих, хто залишився на непідконтрольній території.

“Проблеми, які зараз виникли у мешканців непідконтрольних територій, можуть бути у будь-якого громадянина України у випадку надзвичайної ситуації. Тому ми зафіксували норму про те, що Пенсійний фонд зобов’язаний нараховувати та виплачувати пенсії за відсутності паперових документів, незалежно від строку звернення. Ми також зафіксували механізм виплати пенсій громадянам з непідконтрольних українській владі територій Донецької і Луганської областей, з метою забезпечення реалізації їх права на пенсії”, – розповіла Ірина Лоюк, експерт з соціальних питань Програми “Радник з питань ВПО”, яка входила до складу робочої групи.

За цим законопроектом громадянам України, які мешкають в ОРДЛО, не потрібно оформлювати статус переселенця, щоб отримувати пенсію. Достатньо лише оформити картку Ощадбанку та проходити періодичну верифікацію у відділенні банку на підконтрольній території. Для осіб, які не можуть пересуватись, передбачається можливість верифікації та доставка коштів за допомогою міжнародних організацій.

“Законопроект розроблений робочою групою при Комітеті соціальної політики з питань зайнятості та пенсійного забезпечення за участю громадських організацій. Пенсійний фонд не повинен позбавляти українських громадян пенсій, якщо вони не можуть надати паперових документів. Зараз дуже важливо, щоб усі фракції підтримали цей законопроект”, – заявила ініціатор законопроекту, народний депутат України Людмила Денисова.

Ухвалення цього проекту закону має створити рівні умови доступу до пенсійного забезпечення усіх громадян України, незалежно від місця проживання та факту внутрішнього переміщення.

“На раді реформ Президент зробив серйозні зауваження запропонованій урядом пенсійній реформі та закликав розробити механізм отримання пенсій як для ВПО, так і для тих громадян, які знаходяться на непідконтрольній території”, – повідомила співавтор законопроекту, народний депутат Ірина Луценко.

Активісти також закликали народних депутатів та громадян України не культивувати міфи навколо теми виплат пенсій мешканцям непідконтрольних територій. “Механізм [виплат пенсій – ред.], який ми пропонуємо – це баланс між питанням безпеки та забезпеченням прав громадян України”, – зауважила Ольга Гвоздьова, представник ГО “Донбас СОС”.

Робота над законопроектом розпочалася більше року тому. Активну участь в його розробці брали представники Програми «Радник з питань ВПО» Міністерства соціальної політики України спільно з Громадською організацією «Донбас СОС», Представництва Норвезької ради у справах біженців в Україні та Агентством ООН у справах біженців.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я