З якими проблемами зіткнулися переселенці і хто відповідальний за їхнє вирішення
10 вересня в інформаційному агентстві «Голос UA» відбулася прес-конференція «Чому влада забула про вимушених переселенців напередодні зими». На зустрічі представники громадських організацій ...
Додано:
Громадський Простір
10 вересня в інформаційному агентстві «Голос UA» відбулася прес-конференція «Чому влада забула про вимушених переселенців напередодні зими». На зустрічі представники громадських організацій представили ряд соціально-економічних проблем, з якими сьогодні стикаються внутрішньо переміщені особи.
Житло, працевлаштування, відсутність адекватної нормативно-правової бази, яка б регулювала права і свободи внутрішньо переміщених осіб в Україні залишаються ключовими моментами, з якими стикаються переселенці. На жаль, донині держава не має комплексної програми виходу з соціально-економічної кризи, а ряд проблем залишаються невирішеними вже більше 1,5 років.
Юлія Галаган, координатор Ресурсного центру допомоги вимушеним переселенцям підкреслила той факт, що більшість проблем, які виникли з початком збройного конфлікту в Україні, і до цього дня є невирішеними. Ряд нормативно-правових актів не мають механізму реалізації та джерел фінансування.
Проблеми переселенців з Криму і сходу України в основному схожі, і в роботі громадські діячі не розділяють їх, заявив Денис Савченко, юрист громадської організації «КримSOS». У першу чергу це такі питання:
– Відсутність актуальної нормативно-правової бази, яка має механізми реалізації та джерела фінансування
– Гостра нестача місць для розселення внутрішньо переміщених осіб, яких на сьогоднішній момент практично 1 500 000 в Україні. Місця компактного поселення та мобільні містечка мають ряд недоліків (висока вартість, незручне розташування і т.д.), які вимагають оперативного вирішення;
– Неможливість у багатьох випадках реалізувати право на безкоштовне навчання та проживання в гуртожитках студентам-переселенцям;
– Невизначеність в нормативно-правових актах прав і свобод переселенців, які відносяться до пільгових і вразливих категорій.
Валентина Потапова, координатор освітніх програм Центру громадянської освіти «Альменда» розповіла про проблеми, з якими стикаються студенти-переселенці. Вони почали активно покидати Крим і Донбас у квітні минулого року. Держава оперативно відреагувала на події і спробувала забезпечити безперешкодне переведення в українські ВНЗ, навчання на бюджетній основі та проживання в гуртожитках. Більш успішно це було реалізовано в Києві, менш – у Харкові, Львові, Одесі, Дніпропетровську та інших населених пунктах. Валентина Потапова також розповіла про те, що сьогодні багато студентів борються за право безкоштовного проживання в адекватних умовах студентських гуртожитків, що передбачено нормативно-правовою базою України, а також за право навчання на бюджетній основі.
Про велику кількість звернень за гуманітарною допомогою від жителів населених пунктів, куди вона не доходить з тих чи інших причин, розповіла Ольга Донебіна, фахівець правозахисного центру «Ла Страда-Україна». Сьогодні із запитами переселенців про гуманітарну допомогу працюють фахівці 2-х гарячих ліній організації. Так, з січня по липень 2015 року було року прийнято близько 2000 дзвінків, з них близько 3% припадало на дзвінки про зниклих дітей, долі багатьох з них залишаються невідомими. Великою проблемою також є надання професійної психологічної допомоги переселенцям, особливо дітям. В Україні дуже мало фахівців, готових надавати якісну психологічну допомогу по всіх регіонах України.
Джерело: Крим SOS