Рабство нового покоління: чи стосується це мене?
Минулого року на 36% зросла кількість випадків торгівлі людьми в Україні, а переважна більшість населення все ж не бажає співвідносити себе з цією проблемою. Громадський простір поспілкувався із ...
Додано:
Слава Сергійчук
Минулого року на 36% зросла кількість випадків торгівлі людьми в Україні, а переважна більшість населення все ж не бажає співвідносити себе з цією проблемою.
Громадський простір поспілкувався із представницями ГО “Альянс за громадянські права” Світланою Закревською та Наталею Семиволос, щоб дізнатись, на скільки ж насправді кожен з нас ризикує сьогодні бути проданим у рабство і яким чином.
“Альянс за громадянські права” – це організація, що займається захистом юридичних, соціальних та економічних прав населення. Існує з 1998 року та реалізовує освітні, просвітницькі, інформаційні програми.
20 – 22 червня організація “Альянс за громадянські права” провела міжнародну конференцію «Креативні методи профілактики торгівлі людьми». Основною метою заходу було створення міжнародного майданчика для обміну досвідом та поширення кращих практик, напрацьованих громадськими організаціями України, Молдови, Румунії та Німеччини з профілактики торгівлі людьми, а також визначення шляхів міжнародної співпраці між організаціями України, Молдови та Румунії, та внутрішньої української співпраці між учасниками конференції – шляхом розробки сумісних активностей.
Як зазначила Світлана Закревська, президентка ДГМО “Альянс”, учасники події констатували невідкладність в проведенні інфокампанії з метою запобігання торгівлі людьми. На сьогодні українські ЗМІ не інформують про наявну загрозу, адже більший інтерес викликають безпосередньо випадки, в які потрапили люди через свою недбалість. А отже й через те, що не проінформовані.
Тож інфокампанія з метою запобігання торгівлі людьми має стати питанням державного значення, адже “попередити хворобу завжди краще, ніж боротися з її наслідками” – висловилася пані Світлана.
З’ясувалося, що таке негативне суспільне явище, як торгівля людьми асоціюється в населення здебільшого з маргінальними групами та соціально незахищеними верствами. Як наслідок – більшість не враховує ймовірного ризику зіштовхнутись з такою проблемою (“це мене не стосується”, “зі мною цього не трапиться” і т.д.), а потрапити в таку халепу насправді може кожен.
Насправді, питання торгівлі людьми на сьогодні дуже актуальне та потребує більшої уваги як з боку держави, ЗМІ, так і самих людей. За даними Представництва Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні кількість жертв за минулий рік зросла на 36%. Якщо точніше, то в січні – червні 2016 р. МОМ виявила 491 особу, яка постраждала від торгівлі людьми з метою трудової та сексуальної експлуатації у 13 країнах, у т.ч. в Україні. Безумовно, тут відзначився і вплив ситуації на Сході. Адже про особи, які зникли в період розгорання конфлікту (2014 – 2015 рр.) стало відомо зараз, що і відобразилось на статистиці зростання негативного явища торгівлі людьми. Тож на сьогодні до одних з найбільш соціально незахищених категорій належать внутрішньо переміщені особи (ВПО). Переселенці стали мішенню для шахрайських схем, їх вербують через соціальні мережі, місцеві газети – хлопців та дівчат, а також і дітей.
Найрозповсюдженішими формами експлуатації є трудова та сексуальна. Під час конференції згадали також про новий вид – перевезення наркотичних речовин, де постраждалі разом з тим ризикують бути затриманими та притягненими до відповідальності (як відомо, в деяких країнах – це засудження до смертної кари).
“Джерелами”, через які можна опинитися в неприємній ситуації є:
– Оголошення (інтернет/поліграфія тощо);
– Туристичні агенства;
– Шлюбні агентства;
– Сторінки в соціальних мережах незрозумілих осіб;
– Тощо.
Оголошення можуть містити різну інформацію: про високооплачувану роботу, як в Україні, так і за кордоном, про знайомство, та навіть про “безкоштовне” навчання в країнах Європи, про що самі ж заклади не мають поняття в процесі з’ясування. Вражає той факт, що така газета, як “Робота”, яка офіційно розповсюджується в державних центрах зайнятості, містить безліч оголошень, де в тексті завуальовано йдеться про можливість бути завербованим шахраями тим чи іншим чином. Тож потрібно бути уважним та завжди ретельно перевіряти інформацію.
Світлана Закревська застерігає бути обачними з такими структурами, як туристичні агентства, які працюють цілком офіційно, але самі ж працівники доволі часто можуть бути пов’язані з кримінальними групами. В першу чергу (!), запам’ятайте, що туристичні агентства не мають права працевлаштовувати. Зараз можна побачити надзвичайно велику кількість плакатів та оголошень: “Працевлаштування за кордоном”, серед яких великий відсоток означає небезпеку для тебе та твоїх близьких.
Туристичні агентства діють кількома способами:
– Ошукати, забравши ваші гроші, які, відповідно до оголошення, потрібно сплатити “посередникам” на певні витрати. Таке завершення історії може виявитись для вас майже “хеппі ендом”, враховуючи всі можливі ситуації в порівнянні зі щойно згаданою.
– Забравши гроші, залучити до примусової праці. В першу чергу, у вас відберуть документи, що засвідчують вашу особу. Пояснення зазвичай зводиться до “на реєстрацію, щоб швидше”. Після цього вас скоріш за все посадять в автобус та доставлять до таких місць роботи, перебування на яких переважно шкодить здоров’ю: заводи хімічного виробництва, закриті ферми, а також виробництво наркотичних речовин. Територія охороняється, тому втекти майже неможиво: вас будуть бити або позбавляти їжі.
Варто зазначити, що трудова експлуатація з кожним роком зростає, тому вірогідність опинитися в такій ситуації є як в жінок, так і в чоловіків.
Поширеними сьогодні є шлюбні агентства, через які саме жінки потрапляють в сексуальне рабство. Справа в тому, що більшість таких “агентств” навіть не володіє інформацією про те, що вони сприяють випадкам торгівлі людьми. Адже їхня роль в цьому – влаштувати зустріч двох людей, після чого місія закінчена. Тому закликаємо вас остерігатися таких інституцій.
Останнім часом також можна зустріти в соцмережах оголошення від незрозумілих осіб про різного типу роботу. Зазвичай профіль таких сторінок незаповнений, імена вигадані, фотографії не є справжні та без будь-яких посилань на “друзів” цієї мережі.
Будьте пильними! Надто лаконічні оголошення можуть нести ризик. Звертайте увагу на зміст, під ним може бути прихована небезпека для вас (“пройди практику та отримай безкоштовну освіту”, “високооплачувана робота для дівчат, не інтим” тощо).
Перевіряйте дуже ретельно будь-яку інформацію. Звертайте увагу на сторінки в соціальних мережах: вони мають бути активними та заповненими. Це стосується як вашого потенційного “роботодавця”, так і чоловіка, з яким маєте намір зустрітися. В спільнотах повинна бути розміщена інформація з контактами та адресою.
Якщо ви наважитесь на сумнівну мандрівку, (!) обов’язково повідомте про це когось зі своїх рідних чи друзів. Скажіть про заплановане місце вашої подорожі з детальною адресою, телефоном людини, до якої прямуєте.
Подорожуючи, будьте на зв’язку зі своїми близькими, щоб вони знали про останнє місце вашого перебування в разі будь-чого.
У випадку підписання контракту, (!) вимагайте варіант тексту рідною мовою.
Також, ви можете звертатись до різних організацій, що займаються моніторингом даної проблеми, або телефонувати на гарячу лінію.
“Альянс за громадянські права” разом з “Українською мережею освіти та розвитку інновацій” розробили освітній курс, що спрямований на інформування людей з приводу ціє тематики. Це інтерактивний курс “Маршрут безпеки” у вигляді шести станцій, де навчальна група мандрує від станції до станції та дізнається безліч корисної інформації.
Зокрема програма націлена на східні області, але має попит і на заході України, у зв’язку з великою кількістю заробітчан. “Український Жіночий Фонд” підтримав проект, в рамках якого в Донецькій області буде розроблено план сумісних заходів між обласною державною адміністрацією та громадськими організаціями щодо інформування населення ( в першу чергу переселенців, молоді, молодих жінок) про загрози, пов’язані з торгівлею людьми. Тож навчальний курс “Маршрут безпеки” стане складовою цього інформування.
Ситуація з випадками торгівлі людьми набула великого розмаху. З 2000 року відомо про більше ніж 12 тисяч людей, які стали жертвами різних форм експлуатації (це лише за даними МОМ, куди звернулися постраждалі). Рабство 21 століття може спіткати кожного. Будьте проінформавані та не чекайте, доки вас спіткає лихо.