Study visit білоруських активістів до України

У червні-липні в Україні відбувся навчальний візит активістів з Білорусі, організований Інформаційно-аналітичним центром «Громадський Простір» (Україна) разом з партнерами з Польщі, Фонд Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne (Варшава) та Фонд С.Баторого, з метою   ознайомити з трансформаціями, які відбуваються в Україні після Революції Гідності – у сфері громадської участі, в контексті реформи децентралізації. Учасники відвідали Київ, Богуслав, Івано-Франківськ та Старобогородчанску об’єднану територіальну громаду.


Під час низки зустрічей учасники візиту мали можливість дізнаватись та обговорювати з громадськими ініціативами, активістами реформи, локальні зміни, проекти, спрямовані на активізацію і співпрацю з громадою, місцевою владою –  а також весь цікавий бекграунд, що і як відбувається за нової реальності в Україні.

Агнешка Коморовська, Алла Прунь та Наталія Чаплинська, зустріч в обласній раді Івано-Франківська

Агнешка Коморовська, Алла Прунь та Наталія Чаплинська, зустріч в обласній раді Івано-Франківська

Цікавим моментом програми було показати і порівняти – які трансформації відбуваються в Україні після Майдану, в контексті реформи децентралізації (до і після об`єднання), не лише в Києві та великих містах, а й у невеличких громадах: ми поїхали на розмову до Богуслава, який  ще не відчув об’єднання, а також для порівняння ми завітали в одну з перших об’єднаних територіальних громад Івано-Франківщини – в Старі Богородчани.

Під час зустрічей з активіст(к)ами та представниками місцевої влади ми, в першу чергу, говорили про практичні результати українських перетворень останніх років,  які аспекти українського досвіду можуть бути використані в Білорусі, наприклад.

ЯК це було – міста, локації, активні люди – у ВІДЕО :

Візит почався із потужного експертного дня, протягом якого експерти та експертки розповідали учасникам про теоретичну і законодавчу базу, про те, як побудована і просувається реформа децентралізації – глибоко із наочними прикладами – розповіла Ольга Омельчук, експертка Інституту політичної освіти, про “працюючі” інструменти громадської участі, а також кейси локальної демократії білоруським та польським колегам розповів Сергій Карелін, експерт з питань локальної демократії Центру “Ейдос”. Багато уваги та питань під час наших  бесід отримала тема громадського бюджету, як це працює, яким був перший досвід Києва у впровадженні бюджету участі –  комплексно про це розповів Артем Стельмашов, активіст та експерт з громадського бюджету/автор проекту Clever Space, який, до речі, отримав перемогу. А як в Україні розвивається тема відкритих даних – нам розповіла Василина Думан, представниця ініціативи “Дані міст”. 

19576670_10212750386413079_190285032_o

Київ

Гостинно у своїх офісах білоруських активістів прийняли Олександра Скиба, Віталій Гліжинський – Інститут «Республіка», Галина Янченко, очільниця ГО «Антикорупційний штаб Києва”, розповіли про багато цікавих і корисних практик, про інструменти інформування та активізації громадян.

У Богуславі Сашко Мельник, співголова Коаліції реформ Богуславщини, Анастасія Ращенко, координаторка проекту “Активна громада”, представники влади поділилися з учасниками візиту тим, як місцеві ГО об’єдналися в Коаліцію, чому до цих пір не відбулося об’єднання громади, але що вдається робити успішно.

DSC07836

Богуслав

Окрім Києва та громад Київщини у фокус інтересу потрапила і Івано-Франківщина, в ходу візиту учасники відвідали уже відомий поза межами України Urban Space 100, завітали на зустрічі з ГО “Ділові ініціативи”, ГО “Тепле Місто”, ГО «Д.О.М.48.24», поспілкувалися з місцевими журналістами, зокрема побували в редакції  Інтернет-видання “Курс”, а ще мали чудову зустріч в облраді з депутаткою обласної ради Наталією Чаплинською, її  колежанкою по громадській діяльності Ольгою Ткачук та іншими представниками активу Франківська – про зміни в їхній громаді.

Завдяки душевній зустрічі з Сергієм Никоноровим, одним з керівників ГО «Д.О.М.48.24», заснованій переселенцями з Донецька, білоруські активісти більше змогли дізнатись про проблематику війни, вимушеного переселення, процес руйнування стереотипів про приїжджих з Донбасу і Криму, як ці люди включилися в життя Прикарпаття, і, як показує практика, які насправді є цінним ресурсом для розвитку місцевої громади.

 

Івано-Франківськ. Urban Space 100

Івано-Франківськ. Urban Space 100

А щоб подивитися більш наочно, що відбувається на місцях після реформи в громаді, яка об`єдналася 2 роки тому, ми відвідали  Старобогордчанську громаду, що на Івано-Франківщині. Тарас Рашкевич, голова ГО “Агенція розвитку громад “Богородчанського району”, та Голова громади Ярослав Здерка, разом зі своїм заступником Юрієм Іванишиним,  розповіли про те, що ж таке децентралізація саме у їхній громаді – на практиці.

DSC08023

Старі Богородчани

 

Дякуючи Михайлу Цьомику, координатору комунікації децентралізації УКМЦ, який люб’язно долучився до цієї поїздки, учасники довідалися, як відкомуніковується тема реформи в самих громадах, про можливості донесення проблематики на місцях, у громадах до людей, як працює в цьому напрямку Український кризовий медіа-центр та програма DOBRE.

Агнешка Коморовська, керівниця  Фонду Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne (Варшава), співорганізаторка програми, зазначає:У рамках візиту нам було важливо показати білоруським активістам як органи місцевого самоврядування, локальна влада працює з громадянами.

DSC07868

Агнешка Коморовська, Ярина Мельник – презентація Теплого Міста

Наш польський досвід показує, що це дуже важливо – виходити на реальне партнерство з владою на місцевому рівні, говорити – які механізми випрацьовані, як люди, які проживають на цій території, можуть впливати на місцеві рішення, розподіляти ресурси  в своїх громадах. І це так само важливо досі і для Польщі”.

Щиро дякуємо усім колегам та колежанкам в Україні, партнерам з Польщі за можливість організації такого візиту, за цікаві розмови, теплі зустрічі, а самим учасникам з Білорусі  – за активність, за всі ті хороші слова і побажання на адресу України та українців.

 

Алла Прунь


Останні публікації цього розділу:

#РазомДіємо Фест: Алея громадських організацій «ЗГУРТОВАНІСТЬ»

Як зберігати власну ресурсність та вибудовувати психологічну стійкість команди у час війни

Україна перебуває в ейфоричній фазі (за схемою Тимчасові фази катастрофи)

Іван Науменко: сталася толока в масштабах цілої країни

Олеся Островська-Люта: головним проектом всіх українських творців культури була демократія

Ігор Бураковський: відбудова України — це безпрецедентне історичне завдання

  • Ольга Ткачук

    Дякую “Громадський Простір” за таку чудову нагоду спілкування з друзями поляками та білорусами.Це чудова нагода ще зробити один крок на зустріч один одному.Через розуміння,через переосмислення,через терпеливість та бажання робити зміни на краще -от те найцінніше що дають такі зустрічі.А ще це гарна нагода подивитися на свою Україну з іншого боку ,і зрозуміти ті цінності ,яких у вирі повсякдення не встигаєш оцінити

    • http://www.prostir.ua/ Prostir

      Повністю погоджуємося, для нас це також хороша нагода поспілкуватися з партнерами з Польщі та Білорусі, а ще – подивитися, що локально відбувається, розвіртуалізуватися з чудовими і активними людьми України. Дуже Вам дякуємо за теплу і змістовну розмову в Станіславі!