Подорож Донбасом через особисті історії

Вчора, 13 вересня, у Сквері Сагайдачного відбулося відкриття проекту «Одіссея Донбас». Як пояснюють ініціатори події, «Одіссея Донбас» – це мистецький проект, що розповідає історії міст і містечок ...

Одіссея Донбас

Любов Єремічева

Вчора, 13 вересня, у Сквері Сагайдачного відбулося відкриття проекту «Одіссея Донбас». Як пояснюють ініціатори події, «Одіссея Донбас» – це мистецький проект, що розповідає історії міст і містечок Донбасу. Автор(к)и проекту: Дар’я Цимбалюк, Юлія Філіп’єва і Віктор Засипкін – провели глибинні інтерв’ю з вимушеними переселенцями зі Сходу України. Під час інтерв’ю колишні мешканці й мешканки Донбасу власноруч створили ментальні мапи місць, які їм довелося залишити. Ці мапи фіксують міста й містечка Сходу країни такими, якими вони були до початку бойових дій і якими збереглися в пам’яті людей. Цей проект – своєрідна подорож Донбасом, що відкриється через особисті історії.

Одіссея Донбас

Попри дощ, на відкриття “Одіссеї…” зібралися журналісти, небайдужі кияни, герої історій, зображених на мапах, та самі автори.

Одіссея Донбас

“Ідея проекту в тому, що кожен киянин може взяти із собою невеличкий шматочок карти, яку малювали переселенці. Ми хотіли б цим проектом встановити більше діалогу між людьми, які приїхали і часто не мають розуміння з боку приймаючої спільноти, які відчувають себе одинокими, для яких це переміщення було великим емоційним вантажем, яким не можна ні з ким поділитися. Власне, малюючи ці карти, вони одночасно розкривали свої емоції. Ми сподіваємося, що через історію окремих людей ми зможемо озвучити проблему, яку переживають переселенці тут, починаючи своє нове життя. І цей проект, який буде діяти на вулицях Києва, дозволить киянам більше дізнатися про те, як люди привезли із собою образ свого дому і спосіб свого мислення, в якому вони жили багато-багато років. Зараз є тридцять героїв і автори хотіли, щоб більше переселенців самі малювали карти і ділилися в рамках проекту з ними. І наразі ті мапи, які ми випустили сьогодні, там є близько тридцяти історій. Кожна історія – це розмова, коли дівчата спілкувалися з переселенцями, розпитуючи їх про те, що вони пам’ятають, якою в пам’яті залишилася їхня оселя, їхня вулиця, якісь емоційні речі, які вони згадують, малюючи карту…. Хотіли би, щоб проект став вірусним, і більше таких карт з’являлося, показуючи нове обличчя Донецьку, нове обличчя Донбасу, яким воно є в пам’яті людей, які звідти виїхали“, – говорить Ніна Сорокопуд, регіональний радник з питань громадської інформації Управління Верховного комісара ООН у справах біженців.

Ми познайомилися з чудовими дівчатами-художниками, які робили проект. Вони проводили глибинні інтерв’ю з людьми зі Сходу. Під час цих інтерв’ю люди малювали свої будинки. Оскільки у нас зараз йде грантова програма для таких цікавих проектів, які пов’язані з переселенням, переселенцями, покращенням їхньої нинішньої ситуації, ми вирішили підтримати дівчат саме цим грантом. В результаті вийшли такі чудові карти, з якими можуть ознайомитися всі жителі Києва“, – розповіла Ірина Даценко, координаторка “КримSOS” в Києві.

Мета проекту в налагодженні діалогу між вимушеними переселенцями і мешканцями Києва, і виведення цього діалогу з політичного дискурсу на більш особистісний рівень, і реалізація за допомогою таких ментальних емоційних мап, які зображають рідні місця переселенців і зображають їх дуже особистісними – показують їх улюблені кінотеатри, дитячі майданчики, парки… Коли ти дивишся на ці мапи, то на багатьох з них пізнаєш себе  – і ти розумієш, що люди, які приїхали з Донбасу, не так вже від тебе й відрізняються… Більше побачити того, що між нами спільного, схожого. Якщо б там може не було написано “Макіївка” чи “Донецьк”, то можна було б подумати, що це твоє рідне місто, бо ти теж любиш ходити на морозиво, в кінотеатри, в тебе є улюблений фонтан чи улюблена річка і ти міг би опинитися на місці цих людей. Ти починаєш їх не сприймати  як якогось іншого, чужого, хто приїхав, а розуміти, що ми всі різні“, – ділиться авторка проекту Дар’я Цимбалюк.

Одіссея Донбас

Це дуже щира карта, – розповідає Олександр з Алчевська, показуючи на свій малюнок, – я у ній показав своє життя і чим було для мене місто“.  “Я жодного разу не зіштовхувався з поганим ставленням, про яке говорять“, – додає Олександр про те, як його прийняв Київ.

Ініціатори проекту поділилися окремими фрагментами спілкування з тими, кого зараз називають вимушеними переселенцями, а поміж тими – такими ж людьми, як і кожен з нас:  

«Когда приезжаешь… приезжала на Саур-Могилу… Я не могу без Саур-Могилы. Это природный курган, и там очень красиво. Там растут воронцы. Воронцы – это дикие пионы. Воронец – плоский, у него четыре-пять лепестков и в середине желтый. Такой незаполненный пион, пустой. В ясную-ясную погоду с горы можно было видеть Азовское море. Там растет ковыль, дикий ковыль. А ночью ты выходишь на эту гору, и одновременно и чувство тревоги – степь, курган, здоровый солдат черный, а с другой стороны – какая-то сказочность, таинственность».  Светлана, 39 лет, г. Снежное

«Я когда приехала в Киев и поняла, что, Боже, насколько можно жить без всего-всего, что там осталось, и быть нормальной, счастливой, потому что главное, что ты взяла – это своих детей… Мама передала вещи, я с воодушевлением развернула, понюхала, а оно никак не пахнет. Как не свое. Я так даже больше расстроилась. Расстроилась, что жила  без этих вещей и запаха, и еще буду жить, расстроилась, что не нашлось тех воспоминаний».  Анна, 34 года, г. Луганск

«Не хватает магнитиков на холодильнике, которые мы с мужем привезли из путешествий. Париж, Прибалтика. Холодильники мы еще купим, а магнитики уже нет». Ирина, 49 лет, г. Горловка

«Тяжело было то, что ты не можешь вернуться домой, просто не можешь вернуться домой.(…) Единственное, чего мне не хватает – это детских книг. Внук мне говорит: «Бабушка, а ты помнишь, у тебя такая книга, я хотел бы ее почитать». Я говорю: «Иди, внучек, в библиотеку». Ирина Николаевна, 56 лет, г. Донецк.

 

Одіссея Донбас

???????????????????????????????

???????????????????????????????

Починаючи із 14 вересня, мапи проекту будуть виникати в різних районах Києва, знайомлячи столичних жителів із емоційною стороною людей, які змушені були залишити звичне і рідне. Про це можна буде дізнатися зі сторінки проекту.

Проект «Одіссея Донбас» отримав фінансування від Агентства ООН у справах біженців у рамках Програми малих грантів з підтримки ініціатив переселенців, яка впроваджується КримSOS.

«Одіссея Донбас» є частиною проекту «Мозаїка міста», спрямованого на розвиток партисипативних стратегій мистецької взаємодії з містом. Це освітня і практична програма, що складається з низки воркшопів у Києві, літньої академії в Рурському регіоні (Німеччина) та етапу реалізації проектів учасниць і учасників у Києві. «Мозаїка міста» здійснюється CSM / Фундацією Центр Сучасного Мистецтва у партнерстві з Goethe-Institut Ukraine та за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини.


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Культурна євроінтеграція та опір стиранню: про що говорили на Шостому Міжнародному Ярмарку Грантів у Сфері Культури

Безоплатна правова допомога для військових: контакти та ресурси

Як «Молода Просвіта» підтримує громади та переселенців на Івано-Франківщині

Діалог та підтримка: як ГЦ "Нова генерація" зміцнює громади Херсонщини

Євген Глібовицький: ми з вами не в кінці великих потрясінь, а на початку великих відкриттів

Юрій Антощук: працюємо над створенням рекомендацій херсонським громадам та відновленням соціальних зв'язків