Волиняни продовжують переймати досвід садівництва у експертів з Польщі
Вже більше місяця на Волині реалізовують проект «Підтримка україно-польських ініціатив щодо розвитку садівництва та ягідництва у Волинській області».Проект покликаний сприяти започаткуванню розвитку ...
Додано:
Ella Yatsuta
Вже більше місяця на Волині реалізовують проект «Підтримка україно-польських ініціатив щодо розвитку садівництва та ягідництва у Волинській області».
Проект покликаний сприяти започаткуванню розвитку аграрної справи (ягідництво, садівництво) у сільській місцевості області шляхом започаткування жителями власної справи. Перевагою проекту є залучення партнерів з Польщі, які готові ділитися досвідом та презентувати українцям впроваджені інноваційні підходи у вищеназваній галузі.
Впродовж серпня тривав відбір учасників, в якому взяли участь мешканці сільської місцевості, в тому числі учасники АТО та внутрішньо переміщені особи (68 осіб).
15-17 вересня стартували перші заплановані у рамках проекту тренінги. Заходи відбулися у приміщенні Волинської обласної бібліотеки для юнацтва.
Тематика перших навчань передбачала ознайомлення учасників із досвідом Польщі у сфері ягідництва та садівництва. Зокрема було представлено завдання та подальшй план реалізації проекту та проведено практичний семінар щодо захисту садових рослин від хвороб та шкідників.
Експертами/тренерами були:
Адам Фура – професор-агроном, який має сімнадцятирічний досвід співпраці з українськими аграріями з Криму Херсонської, Чернівецької, Тернопільської, Рівненської, Київської областей.
Яцек Яхимек, власник «Jachymek gospodarstwo», який працює на ринку з 1993 року та спеціалізується на вирощуванні овочів (морква, цибуля, шпинат) та фруктів і ягід (малина, яблука). Його господарство також спеціалізується на вирощуванні саджанців та намагаєтся використовувати у своєму бізнесі інструменти розвитку екологічного рослинництва. Співпрацює із замовниками з Європи та Японії.
Марек Люба – хімік, випускник Падуанського університету (Італія), який має досвід співпраці з аграріями Італії, Швейцарії, Південної Африки, Польщі та України.
Протягом трьох днів тренінги відвідали більше 50 учасників з 15 районів Волинської області. Серед них були і досвідчені садівники, і початківці, які шукають способів покращення свого господарювання, а тому нові знання, технології та підходи стануть їм у нагоді.
Учасники тренінгів прокоментували навчання.
Подружжя Глущенко Сергій та Ховбоша Тетяна, переселенці з Луганської області: «Перше, що хочемо відмітити, це увага, проявлена до нас – переселенців. А друге, це підхід організаторів до втілення проекту. Роблять «не для галочки», продумали і розробили комплекс, який включає виступи тренерів-фахівців, що приїхали здалеку. Про одного з цих тренерів ми раніше читали в газеті, знаємо, що він солідний підприємець. Вони не просто нам показали, як працюють, а намагались навчити. Ми з дружиною раніше думали про роботу у сфері ягідництва, але не знали, з чого почати. Організатори підготували цікаві, зрозумілі, корисні матеріали, і за це ми їм вдячні. Думаємо, що вийдемо на хороший результат».
Дрелюк Ігор: «Я і раніше цікавився цією темою, шукав серед поляків фахівців. Відчув, що формат цього навчання мені підходить. Лектори не просто відчитали, вони пообіцяли контролювати, допомагати, давати поради. Підказали, як брати зразки грунту і як передавати їх на аналіз в лабораторії, як згідно з отриманими данними визначити систему живлення. Подібних практичних порад ніде не знайдеш, а тут ми це дізналися. Якби п’ять років тому я мав цю інформацію, у нас в країні було б на одне невелике підприємство більше».
Прокоментував подію і Марек Запур, віце-консул Генерального Консульства Республіки Польща у Луцьку: «Даний проект є дуже цікавим, не типовим, спрямованим на результат. Більше того, він враховує специфіку розвитку аграрного сектору на Волині. Польські партнери, які мають напрацювання та досвід в сфері ягідництва та садівництва, як добрі сусіди, готові поділитися своїми знаннями. Цей проект є цікавим для Консульства, бо сприяє налагодженню транскордонних контактів і матиме реальний ефект для пересічних жителів Волинської області».
Наступними заходами проекту є поїздки на агропідприємство «Кліома Сервіс» (Україна Волинська область м. Ківерці). Також на жовтень перебачено ще один цикл тренінгів.
Проект реалізовується громадською організацією «Фонд місцевого розвитку» (Україна), благодійним фондом «Вектор соціальної ініціативи» (Україна), Товариством Інтеграція Європа-Схід (Польща), Фундацією Європейська Академія Самоврядування (Польща) за сприяння Генерального Консульства Республіки Польща в Луцьку в рамках фінансування Міністерства закордонних справ РП («Польська допомога»).