«Вишуканий труп» та інші методики, що змусять ваш мозок творити
Нас не вчать мислити творчо. «Творчі люди – вони десь там, це точно не про мене», - думаєте ви і помиляєтесь. Адже мозок потрібно стимулювати і вимагати від нього якщо не геніальних, то цікавих ідей. ...
Додано:
Dinarko
Нас не вчать мислити творчо. «Творчі люди – вони десь там, це точно не про мене», – думаєте ви і помиляєтесь. Адже мозок потрібно стимулювати і вимагати від нього якщо не геніальних, то цікавих ідей. І ви на це здатні. В рамках Школи ефективних комунікацій для правозахисників різноманітними способами «вийти за рамки» ділилася Марина Говорухіна.
Отже, уявіть, що ваша організація хоче придумати цікаву ідею для проекту. Наприклад для подолання дискримінації. Ви передивилися безліч чужих роликів та книжок, і здається, що все вже було вигадано до вас. Мозок працювати відмовляється. Тоді спробуйте таке.
Візміть та поєднайте зі словом «дискримінація» декілька абсолютно не пов’язаних слів.
Наприклад, що спільного між дискримінацією і балеруном? Або між дискримінацією і сосискою? Або між дискримінацією і групою «Брати Гадюкіни»? Знайдіть 10 спільних рис, і подивіться на проблему з іншого боку.
Все ще не придумали ідею? Тоді чому б не пробувати вправу «вишуканий труп»? (цю назву вигадали художники-абстракціоністи).
Кожен з членів команди пише на папірці слово. Потім з цих слів (усіх-усіх) складається речення. Потім ви починаєте думати, як за допомогою цього речення вирішити проблему дискримінації. Здається щось ідіотське? А ви спробуйте, і потім розкажете що вийшло.
А якщо спробувати уявити себе мрійником з чарівною паличкою? Якби ви могли зробити «вжух!» та здійснити низку цікавеньких дій, аби позбавитись від дискримінації, щоб ви наворожили? Є кілька ідей? А тепер ваша команда перетворюється на реалістів. Вони дивляться на ідеї мрійників та визначають, які з них реально втілити в життя і що для цього потрібно зробити. Ну, а тепер найулюбленіше. Ви перетворюєтесь на критиків. І починаєте критикувати ідеї, які залишилось. Але робити це не просто через любов сказати щось погане на ідеї колег (чи власні), а щоб знайти та знешкодити слабкі сторони.
Чудовим способом покопирсатися у власних мізках та знайти відповідь на безліч запитань є фрірайтинг. Це коли ви берете чистий лист бумаги, ставите таймер (наприклад на 5 хвилин), і пишете усе, що спадає вам на думку. Головне, протягом часу, виставленого на таймері не зупинятися і не думати. Якщо нічого не приходить у голову – так і пишіть «бла-бла-бла нічого не приходить до моєї голови». Пишіть так, як хочеться – з матюками, сленгом, скороченнями. А потім, після сигналу таймера, подивіться що у вас вийшло. Зазвичай, найцікавіші ідеї будуть написані найнерозбірливішим почерком. Саме цю методику використовував Чак Паланик, коли писав легендарний «Бійцівський клуб». А чим ви гішрі?
І це лише чотири базові методики, використавши які ви відразу отримаєте несподівані результати. А взагалі їх безліч.
То що почитати, аби розвивати здатність мозку до творчого мислення? Рекомендую
- «Стань розумнішим» (розвиток мозку на практиці), Ден Хьорлі
- «Гнучкий розум», Естаніслао Барах
- «Думай як фрік», Стівен Левіті, Стівен Дабнер
- «Нонсенс», Джеймі Голмз
Авторка Марина Говорухіна, Центр інформації про права людини