Екологи протестують проти будівництва малих ГЕС в Карпатах

Сьогодні під Київським представництвом Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) відбулась акція протесту проти проекту будівництва малих ГЕС, що має намір фінансувати дана установа. 14 ...

Екологи протестують проти малих ГЕС
Екологи протестують проти будівництва малих ГЕС в Карпатах

Сьогодні під Київським представництвом Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) відбулась акція протесту проти проекту будівництва малих ГЕС, що має намір фінансувати дана установа.

14 березня, у Всесвітній день захисту річок, захисники природи протестували проти будівництва малих ГЕС в Карпатах. Як запевняють організатрои, подібні акції одночасно відбувались також у Верховині, Івано-Франківську, Львові, Чорткові та Чернівцях.

Екологи та екоактивісти стверджують: малі ГЕС на гірських річках не такі безпечні для довкілля, як запевняють. Натомість потреба у електроенергії не настільки велика, щоб виправдати ризик, адже Україна і так є експортером електроенергії. Натомість на таких проектах часто “відмиваються” гроші.

Один з варіантів – використовувати так званий “Зелений тариф”, коли держава гарантовано і за високою ціною купує енергію, здобуту з альтернативних джерел. Це мало би стати стимулом для розвитку “зеленої” енергетики, натомість сьогодні в Україні це часто є зароблянням легких грошей. Охороною довкілля при цьому часто відверто нехтують, впевнені екологи.

– Ми переконані, що банк повинен відмовитися від фінансування малих ГЕС в Україні. Називаючи малі ГЕС альтернативною енергетикою, банк не підозрює, що фінансує знищення природи” – говорить учасник акції, Петро Тєстов.

Активісти влаштували перфоманс, щоб показати, що гроші, виділені на даний проект, підуть не на користь. За задумкаю авторів, вистава демострувала, як гроші “вилітають в трубу”, а туристи, які приїхали до Карпат, не можуть більше насолоджуватися природою. Гурт “Фолькнери” також прийшов підтримати акцію своїм виступом.

Натомість у самому ЄБРР позицію екологів не розуміють. Наразі прийнято рішення про фінансування будівництва лише одної ГЕС, про більшу кількість поки що не йдеться. Разом з тим громадські консультації були проведені згідно вимог чинного законодавства.

Разом з тим, спеціалісти ЄБРР можуть переглянути рішення щодо фінансування проекту, якщо виявиться, що його будівництво дійсно виявиться загрозливим для екології.

Активісти передали представникові Звернення, яке в банку обіцяли розглянути і надати відповідь. 

Для довідки: мала ГЕС, яку планується спорудити, працюватиме за таким принципом: вода з річки перенаправляється в трубу, якою транспортується на відстань до кількох кілометрів і подається на турбіну. При цьому русло залишається практично сухим, що, крім іншого, має негативні наслідки для ландшафту в цілому і дуже ускладнює риборозведення. Кредитний договір між ЄБР і ТОВ “Гідропауер” передбачає будівництво такої ГЕС на р. Білий Черемош в с. Голошине Верховинського району Івано-Франківської області.

Більше про проблему можна дізнатися на сайті активістів. Проти будівництва малих ГЕС в Карпатах також збирають підписи під онлайн-петицією.

Організаторами акції виступали: дружина охорони природи м. Києва “Зелене Майбутнє”, Національний екологічний центр України, туристичний клуб “Kievkayaks”.

Фото: “Громадський Простір“, pryroda.in.ua


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я