Як попередити заробітки на війні?

5 мільйонів доларів щоденно витрачає Україна на війну на Донбасі. Таку цифру назвав Петро Порошенко на Генасамблеї ООН. Тобто, за 500 днів АТО держава мала витратити на війну як мінімум 2,5 млрд ...

1363933719_highres_00000499484254.jpg.1000x297x11
Як попередити заробітки на війні?

5 мільйонів доларів щоденно витрачає Україна на війну на Донбасі. Таку цифру назвав Петро Порошенко на Генасамблеї ООН. Тобто, за 500 днів АТО держава мала витратити на війну як мінімум 2,5 млрд доларів. Керівник ГО «Публічний аудит» Максим Гольдарб прокоментував, як попередити можливі збитки для армії.

За його словами, цифра в 5 млн справедлива, бо в неї потрібно включати не тільки пряме забезпечення військ на лінії фронту боєприпасами, амуніцією та їжею, а й ті непрямі витрати, які несе країна щодня на утримання більш 1,5 млн біженців, вимушених переселенців, інші непрямі розходи, пов’язані зі збитковими діями, непідконтрольністю окремої території тощо. Справді країна витрачає величезні гроші на війну – на сьогодні 2,5 млрд доларів втрат за найскромнішими підрахунками. Проте питання в іншому – наскільки прозоро ці 5 млн у день витрачаються, наскільки це йде саме на державу, а не в кишеню новоявлених військових стратегів.

«Саме для того, щоб не закладалася корупційна маржа, у 2013 році ми впровадили в Міноборони операційний аудит, так званий аудит «До» – робили аудит найбільш ризикових операцій до того, як вони відбувалися. Перш ніж купити або продати щось аудитори обов’язково оцінювали можливі від таких дій і рішень ризики, ставлячи перед собою завдання запобігати «схемам», а не лише виявляти їх. І це дало хороші плоди, адже за рік роботи ми не дали вивести з армії 300 млн грн, у мирний час», – говорить він.

Нескладно уявити, якщо 300 млн грн хотіли вкрасти в мирний час, то про які суми може йтися тепер, під час війни, коли бюджет для міністерства втричі більший, а основним видом держзакупівель для армії є закупівлі шляхом проведення переговорів, тобто без відкритого конкурсу.

«Після Революції Гідності нові керманичі міністерства, зіткнувшись з тим, що військовий аудит не пропускає в ході операційного аналізу їх брудні оборудки та не дає отримати бажане, вкрасти армійські кошти, скасували й операційний аудит, і участь аудиторів у перевірці тендерної документації, повернувши аудит фактично до контрольно-ревізійної постфактумної роботи, яка була за радянських часів», – зазначає фахівець.

Причому, за його словами, раптове бажання знищити попередній аудит виникло саме тоді, коли на армію звалився величезний бюджет. А останньою краплею стала відмова аудиторів візувати договори на купівлю технічних масел, де з 40 млн гривень ціни договору завищення становило 11 млн, тобто третину. Після блокування аудиторами цієї угоди в травні 2014 участь аудиторів у процесах контролю закупки взагалі була скасована, так само, як і попередня перевірка первинної документації і платіжних документів, тим самим операційний аудит повністю згорнули.

«З цього періоду армійськими грошима можна було простіше розпоряджатися, запевняючи людей, що потрібно негайно закуповувати все, що можна, за шаленими цінами на непрозорій і неконкурсній основі. Прикладів за 2014 рік чимало – це й масла, й амуніція, і вугілля. А для того, щоб відволікти увагу від промислів на армії, створили з головного аудитора та його підлеглих такий собі образ «агентури Кремля». Це стара й апробована схема відвертання уваги від справжніх злодіїв і ворогів шляхом створення ворога уявного», – говорить Максим Гольдарб.

Він додає, що ефективність та доцільність попереднього аудиту підтвердив міністр Полторак, який в минулому році відновив скасовану його попередниками повноцінну систему військового аудиту.


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

LAB: DOCU/СИНТЕЗ х Архів Війни. Зустрічайте проєкти-переможці

У Колочавській громаді розпочалася робота над cтратегією розвитку

Психічне здоров’я медиків під час війни: результати дослідження IRC за участю ZDOROVI

Впливайте на процес відбудови: опитування

На шляху до ЄС: стартував масштабний піврічний безкоштовний курс проектного менеджменту на Житомирщині

Фонд «Український Дім» у Варшаві вручив нагороди молодим талантам на честь свого 15-річчя

  • Gektor89

    “Справедливість ” витрат 5 млн. дол. США є сумнівною. Чому? Тому що й на даний час не покараний жодний казнокрад, в тому числі і з військового відомства. Тому що й надалі офіцерам та бійцям Нацгвардії видають одяг, що пошитий із штучного сукна, такого, в якому згорів військовослужбовець під час навчань на полігоні в Яворові. Єдиний висновок, який зробили владці… поміняли дизайн одягу! При такому процвітаючому невігластві та цинічному казнокрадстві нашому гаранту незабаром потрібно буде озвучувати “справедливі витрати” у ще декілька мільйонів доларів щоденно. Якби ці кошти йшли із кишень наших олігархів, – витрати були б в рази менші і жодної копійки не було б вкрадено.

  • Gektor89

    Согласно распоряжению Кабмина № 1009-р от 30 сентября 2015 года, которое было обнародовано на официальном сайте правительства в пятницу, П. Мехед уволен в связи с сокращением штата работников (пункт 1 части первой статьи 40 Кодекса законов о труде Украины) с учетом указа Президента Украины № 39от 28 января 2015 года. Як вам таке рішення, панове? Це від січня “шукали” цапа-відбувайла. Скоротили в жовтні. Нагадує випадок із дрогобицьким чиновником, екс-керівником апарату управління міськради добродієм Євгеном Шильником, впійманому на хабарі у 13 тисяч дол. США. І що, звільнили з посади за власним бажанням! Через пару років знову “випливе”, бо воно, як відомо, – не тоне.Допоки ТАКЕ чинитиметься, – не буде в державі жодного порядку, якою б гарною англійською не звітували наші високопосадовці про “успіхи та реформи”. Ганьба!