Досвід працевлаштування людей з інвалідністю в Данії: практики та ефективність

«…нерівне ставлення визначається як будь-яка пряма чи непряма дискримінація за ознакою раси, кольору шкіри, релігії, політичних поглядів, сексуальної орієнтації, віку, інвалідності, національного, ...

Додано:
Vitaliy Drobotun

Даныя головна
Досвід працевлаштування людей з інвалідністю в Данії: практики та ефективність

«…нерівне ставлення визначається як будь-яка пряма чи непряма дискримінація за ознакою раси, кольору шкіри, релігії, політичних поглядів, сексуальної орієнтації, віку, інвалідності, національного, соціального або етнічного походження» - так розпочинається закон Королівства Данія про рівне ставлення на ринку праці.

Модель працевлаштування громадян з інвалідністю в Данії дає можливість людям з особливими потребами використовувати систему пошуку роботи на рівні з іншими шукачами в повному обсязі. За необхідності їм надається додаткова підтримка. Та особливість, яка відрізняє датський досвід працевлаштування людей з інвалідністю від інших європейських країн, полягає в створенні системи гнучких робочих місць. Вони регулюються законом про активні заходи щодо працевлаштування, відповідно до якого від 50 до 65% заробітної плати виплачується за рахунок державного бюджету.

Датське законодавство не передбачає систему квот для роботодавців, щоб працевлаштувати людей з інвалідністю. Але роботодавців зобов’язують при прийнятті на роботу на вакантну посаду надавати перевагу людям з інвалідністю, які мають такий же рівень кваліфікації, як інші шукачі.

Послуги для людей, які мають інвалідність, частково фінансуються з державного та муніципальних бюджетів. Держава зобов’язується сплачувати:

  • Пенсію з інвалідності – 35%

  • Соціальну допомогу та лікарняні виплати – 50%

  • Зарплатню для працівників, які мають гнучке робочу місце – 65%

З 2014 року підтримкою працевлаштування людей з інвалідністю в Данії займається Агентство ринку праці та працевлаштування (Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering har fire kerneopgaver, STARS), яке діє при Міністерстві зайнятості. Агентство має 8 регіональних відділень, а його структурні підрозділи тісно співпрацюють з 93 центрами зайнятості в муніципалітетах.

Отримати послугу підтримки в процесі працевлаштування на муніципальному рівні має право кожен громадянин з інвалідністю. В подальшому Муніципальний підрозділ Агентства ринку праці та працевлаштування Данії проводить оцінку його працездатності. Якщо вона є суттєво зниженою, то така особа має право на «гнучкий сертифікат» від центру зайнятості, який дозволяє їй звертатися до роботодавців щодо отримання гнучкого робочого місця.

В Данії немає загальнонаціональних критеріїв для відбору клієнтів для програм супроводу на робочому місці. Послуги з підтримки зайнятості, супроводу на робочому місці та особисті помічники доступні в державних центрах зайнятості та НУО, таких як NextJob.

NextJob проводить програму підготовки до виходу на ринок праці, участь в якій можуть брати люди віком від 18 років з різними видами інвалідності.

В Данії діє також центр Work4You, який надає індивідуальну підтримку людям з інвалідністю. Зокрема, її можуть отримати інші представники соціально незахищених категорій, які мають проблеми із виходом на відкритий ринок праці.

Данія

Використовуючи вказані інструменти працевлаштування громадян з інвалідністю, Данія досягла показника зайнятості людей з інвалідністю в 54%, безробіття – 15%, рівня економічної активності – 63%. У 2000 р. загальна кількість отримувачів пенсії з інвалідності або виплат на гнучких робочих місцях в Данії склала 270 тис. осіб. Зараз цей показник виріс приблизно на 25%. Працівники на гнучких робочих місцях рахуються як зайняті на повний день. Вони складають 2,3% загальної робочої сили (особи віком 16-66 років), а отримувачів пенсії з інвалідності – 8,9%.

Стаття була підготовлена за сприяння Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Громадська синергія» під егідою Української сторони Платформи громадянського суспільства Україна-ЄС. Зміст цієї статті є виключною відповідальністю ГПО «Права людини» і не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження».


Тематика публікації:              

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я