Суддя з Вінниччини не знає Закон України про Омбудсмана
Громадську організацію "Україна без тортур" і моніторингову групу у складі працівників Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, регіонального координатора взаємодії з ...
Додано:
Ukraine without Torture
Громадську організацію “Україна без тортур” і моніторингову групу у складі працівників Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого у Вінницькій області та громадських моніторів НПМ 7 лютого 2018 року не впустили із моніторигом до Тиврівського районного суду у Вінницькій області.
Аргументи для таких противоправних дій надав Голова суду, який зазначив що не знає про мандат НПМ в Україні. Через це було викликано «102» і зафіксовані порушення, яке передбачає сувору відповідальність. Як розповіли учасники групи, на вході до суду закрили турнікет. Через це люди, які прийшли на засідання, мусили перелазити через загорожу, коли їх викликали.
Паралельно до цього в одній судові залі знайшли залізну клітку, тримання у якій в Європейському суді з прав людини визнають порушенням права на гідність. Також потрапили в приміщенні для тримання підсудних, де замість обладнаної конвойної кімнати склад архівних матеріалів.
Представниця Секретаріату Уповноваженого Верховної ради України з прав людини Олена Темченко назвала недопуск моніторингової групи величезним скандалом:
«Це другий випадок за шість років діяльності Національного превентивного механізму в Україні. Один раз нас не пустив медик у хоспіс. Закінчилося це судом і штрафом за перешкоджання діяльності Уповноваженого. Головний лікар закладу заплатив особисто, але то була людина не юрист. А тут – голова суду, який знає законодавство! Без слів. Ми виконуємо роботу згідно Закону, але справа не в нас. Справа в тих людях, які беруть участь в судових засіданнях в цьому суді. Це скандал величезний.»
Заступник начальника управління судової адміністрації у Вінницькій області Олег Кислиця прокоментував цю ситуацію:
«Нелюдську поведінку бачимо – не нормально. Реагувати – будемо. Ще вчора я мав розмову з заступником, яка виконує обв’язки керівника апарату Тиврівського суду, і дав доручення готувати письмове пояснення на начальника, щоб цивілізовано розібратися з ситуацією. А впливати на голову суду можете ви, монітори, через Вищу кваліфікаційну комісію та Вищу раду правосуддя.»
Національний превентивний механізм, передбачений Факультативним протоколом до Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання, який було прийнято 18 грудня 2002 року. Головна ідея національного превентивного механізму полягає у запровадженні системи регулярних, незалежних відвідувань будь-якого місця, що перебуває під юрисдикцією та контролем держави, де утримуються чи можуть утримуватися особи, позбавлені волі, за розпорядженням державного органу чи за його вказівкою, або з його відома чи мовчазної згоди.
З 2012 року НПМ почав працювати в Україні, де на Уповноваженого покладається ця функція.