Посилився тиск на громадянське суспільство України – нова доповідь Freedom House

Країни перехідного періоду 2018: Протистояння антилібералізму Напади на опозиційні партії, пресу та громадянське суспільство стають звичайним явищем у Центральній та Східній Європі, у той час як ...

1610854_182823168715726_2761980005145537046_n
Посилився тиск на громадянське суспільство України – нова доповідь Freedom House

Країни перехідного періоду 2018: Протистояння антилібералізму 

Напади на опозиційні партії, пресу та громадянське суспільство стають звичайним явищем у Центральній та Східній Європі, у той час як поширення антиліберальної політики підриває основи та перспективи розвитку демократії. Такий висновок звіту «Країни перехідного періоду 2018», 23 випуску щорічної доповіді від Freedom House про оцінку демократії в країнах Центральної та Східної Європи, Балкан та Євразії. 

Оцінка демократії в Україні знизилася вперше з часів революції у 2014 році. Зважаючи на конфлікт, що точиться на сході України під егідою Росії, українські політики маніпулюють почуттям патріотизму для цькування неурядових організацій та журналістів, звинувачуючи їх у тому, що вони підривають військові зусилля держави. 

«Напади на громадянське суспільство та політичних опонентів відвернули фокус від процесу проведення інституційних реформ в Україні», – зазначив Нейт Шенккан, директор проекту «Країни перехідного періоду». «Незважаючи на те, що реформа децентралізації ще триває, прогрес в інших ключових сферах, включно з боротьбою проти корупції, уповільнився. І хоча вікно можливостей для України не зачинилося повністю, воно значно звузилося. Звинувачуючи неурядові організації та журналістів у антидержавних переконаннях, політики  намагаються витіснити законні голоси з публічних дебатів лише з тієї причини, що вони критикують владу».

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ ПРО УКРАЇНУ

  • Варто відзначити два важливі досягнення у відносинах між Україною та Європейським Союзом у 2017 році: у червні запрацював безвізовий режим із країнами ЄС, який дозволив мільйонам українців вільно подорожувати країнами сусідньої Шенгенської зони для короткострокового перебування. Також нарешті повністю увійшла в силу Угода про Асоціацію між Україною та ЄС, що свого часу стала основним чинником для початку Євромайдану, яка окреслює план дій для великих трансформацій у сфері української демократії, прав людини, верховенства права, ефективного управління, торгівлі та стійкого розвитку.
  • Одним із найбільших досягнень в українському державному управлінні у 2017 році стала медична реформа, яка після прийняття Верховною Радою України закону про фінансування медичної галузі у жовтні, об’єднає всю систему відповідно до принципу «гроші ходять за пацієнтом». 
  • Також продовжилася реформа децентралізації: результатом адміністративної територіальної реформи стало створення близько 700 об’єднаних територіальних громад, а завдяки впровадженню фіскальної децентралізації вперше за 23 роки підвищилися доходи та інвестиції в місцеву інфраструктуру. 
  • Конфлікт на сході країни здебільшого залишився замороженим впродовж року. Соціальні та економічні умови на окупованих територіях, а також поблизу контактної лінії, не покращилися. Озброєні групи сепаратистів розвинули свої інститути контролю, які уможливлюють на постійній основі порушення основоположних прав людини, а журналістів та блогерів, які пишуть про конфлікт, продовжують арештовувати та затримувати.
  • Посилився тиск на громадянське суспільство. У березні влада зобов’язала громадян, які залучені до боротьби з корупцією, публічно декларувати свої доходи і статки. До того ж законодавча ініціатива замінити неоднозначні вимоги іншими обмежувальними заходами стосовно неурядових організацій із загрозою надмірних обмежень, у разі відмови слідувати запропонованим правилам, не стала успішною. Оцінка громадянського суспільства знизилася через дискредитаційні кампанії проти неурядових організацій та активістів. 
  • Проти провідних організацій громадянського суспільства та їх членів були розпочаті кримінальні провадження, а на відомих активістів були скоєні фізичні напади. 
  • Оцінка незалежних ЗМІ також була знижена через блокування сайтів соціальних мереж, а також ряд фізичних нападів на журналістів та відсутність прогресу у розслідуванні вбивства журналіста Павла Шеремета.
  • Прогрес у судовій та антикорупційній реформах був неоднозначний. Хоча НАБУ активно розслідувало випадки корупції на високому рівні, результати роботи були незначними. Президент так і не створив антикорупційний суд, не зважаючи на обіцянки. Перевірка призначень до Верховного Суду забуксувала, коли 25 кандидатів, які не пройшли перевірку доброчесності, були все ж призначені у якості офіційних кандидатів. 

“Антиліберальна політика стає новою нормою в Європі», – зазначив Майкл Абрамовіц, президент Freedom House. “Дискредитаційні кампанії, які влада проводить проти груп громадянського суспільства, журналістів і політичної опозиції, були вперше застосовані у Росії та Центральній Азії, але стають все більш поширеними у регіоні».

ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ ПРО СУСІДНІ КРАЇНИ

  • Польща зазнала другого найбільшого в історії доповіді падіння оцінки демократії. Поворотні зміни, які запровадила партія влади «Право і справедливість» у судовій системі, явище політизації ЗМІ, дискредитаційна кампанія проти неурядових організацій та порушення звичайної парламентської процедури спричинили два найбільші падіння оцінок в окремих категоріях в історії звіту «Країни перехідного періоду»: у категоріях «Національне демократичне управління» та «Судова система і Незалежність».

«Радикальні зміни в судовій системі Польщі прибирають будь-які дієві перевірки дій партії більшості у парламенті», – зазначив Нейт Шенккан, директор проекту «Країни перехідного періоду». «Те, що відбулося у Польщі протягом останніх двох років, має бути сигналом тривоги для будь-кого, хто вважає, що в Європі більше ніколи знову не буде правління однієї партії».

“ЄС має відстоювати свої зобов’язання у сфері верховенства права за допомогою впровадження санкцій проти Польщі та Угорщини відповідно до Статті 7», – зазначив Шенккан, маючи на увазі право ЄС призупинити право голосу країни-члена. «ЄС має обумовити доступ до європейського фінансування у залежності від дотримання критеріїв верховенства права. Це єдиний спосіб переконати ці країни, а також кандидатів на вступ у ЄС, що Європейський Союз твердо дотримується демократичних принципів».

  • Угорщина засвідчила найбільший загальний спад в історії доповіді «Країни перехідного періоду». Оцінка за демократію послідовно знижувалася протягом останніх 10 років, змінюючи статус від «Лідер серед демократій» у часи приєднання до ЄС у 2004 до рівня «Перехідний/Гібридний режим» у 2018.

“Уряд Угорського громадянського союзу Віктора Орбана проклав шлях для антиліберальних сил у Центральній Європі, демонструючи, що існувала можливість захопити державу всередині ЄС за допомогою методу «джеррімендеринг», маніпуляцій із закупівлями та контролю ЗМІ», – зазначив Шенккан. «Той факт, що Угорський громадянський союз залишається активним членом в Європейській Народній Партії Європейського Парламенту, показує, наскільки ефективним був підхід Орбана».

  • Естонія здобула найбільше покращення у цьому випуску доповіді, хоча вона й так мала найліпші показники. На диво легкий перший рік при владі для партії, яка довгий час була в опозиції, продемонстрував стійкість та незалежність національних інституцій. Антикорупційні механізми Естонії працюють над проблемою корупції у містах, яка вже довгий час шкодила великим містам.

«В той час, коли більшість новин про демократію виявляються сумними, Естонія нагадує нам, що ліберальна демократія може досягати успіху і досягає його», – зазначає Шенкан. «Навіть у країні з минулою іноземною окупацією та чутливими етнічними та релігійними відмінностями демократичні національні інституції можуть виробити краще управління для кожного».

Прочитати доповідь можна за посиланням: 

https://freedomhouse.org/report/nations-transit/2018/ukraine 


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

Місцевий розвиток, орієнтований на громаду: дороговкази комплексного дослідження у громадах Івано-Франківщини

Під час презентації книги «Примарна ясність» обговорили актуальні проблеми колишніх цивільних полонених та стереотипи щодо компенсацій

11 молодіжних центрів приєдналися до проєкту #МолодьТуТ програми USAID «Мріємо та діємо»

Безоплатна правова та психологічна допомога для мешканців у Широківській громаді

На Київщині Калинівська громада долучилась до роботи над Статутом громади

Табір підприємництва для креативної молоді: у Чернівцях визначили найкращі бізнес-ідеї