Найефективніші депутати Харкова

У рамках кампанії “Атестація. Депутати міських рад” Громадянська мережа ОПОРА у Харкові презентувала результати моніторингу діяльності депутатського корпусу Харківської міської ради поточного сьомого ...

Додано:
mykola_zinchenko

політики депутати дипломатія strategy
Найефективніші депутати Харкова

У рамках кампанії “Атестація. Депутати міських рад” Громадянська мережа ОПОРА у Харкові презентувала результати моніторингу діяльності депутатського корпусу Харківської міської ради поточного сьомого скликання за 2 рік роботи.

Кампанія мала на меті з’ясувати ситуацію із ставленням депутатів Харківської міської ради до свої обов’язків, виходячи з вимог, по-перше, українського законодавства, і по-друге, практик належного врядування, – розповів координатор проекту «Атестація депутатів» Микола Зінченко. – Поряд з оцінюванням діяльності кожного депутата та вибудовуванням рейтингу, що дозволяє порівнювати місцевих обранців між собою, важливим завданням було означити основні проблеми діяльності депутатського корпусу, визначити їх причини, а також розробити рекомендації для депутатів Харківської міської ради, що сприятимуть прозорості, доброчесності та підзвітності їх діяльності”.

За підсумками моніторингової кампанії жоден з депутатів Харківської міської ради не отримав відмінної оцінки. Проте майже третина депутатського корпусу (32%), а саме 27 обранців[1], отримали позитивні оцінки – 4.

Більша частина депутатів – 57, що складає 68% від загальної кількості отримали посередню оцінку «3». Така оцінка зумовлена низьким рівнем підзвітності деяких депутатів перед виборцями, відсутністю виступів та недостатнім рівнем комунікації з виборцями, що виражається в неособистих проведеннях прийомів, відсутності інформації щодо діяльності депутата в загальнодоступних місцях, у тому числі в мережі Інтернет.

Варто відзначити, що найнижчу комплексну оцінку «1» та «2» не отримав жоден депутат Харківської міської ради. За результатами моніторингу було визначено основні проблеми та найслабші сторони діяльності народних обранців, серед яких:

  • Нерегулярне здійснення особистого прийому та перекладання цієї функції на помічників;
  • Надання некоректного часу та місця здійснення прийому виборців;
  • Неоприлюднення щорічних звітів про результати депутатської діяльності;
  • Відсутність інформації щодо діяльності депутата у відкритих джерелах (місцевих газетах, фейсбук сторінках).

За результатами перевірки проведення прийомів виборців було встановлено, що 70% депутатів хоча б раз на місяць проводять особисті прийоми виборців. Проте дуже часто запис на прийом до депутата відбувається через помічників за відсутністю конкретного часу та дати проведення прийому. Так,  у випадку 17 депутатів прийом проводять здебільшого помічники[2]. Три депутати здійснюють особистий прийом нерегулярно (графік особистих прийомів на сайті ХМР не відповідає фактичному) або рідше одного разу на місяць[3]. Також у випадку 3 депутатів[4] нам не вдалось встановити факт проведення прийомів через розміщення неактуальної інформації на сайті міськради.

Не вся інформація про особисті прийоми, що оприлюднена на сайті ХМР, є актуальною. Так, 8 депутатів[5] Харківської міської ради подали інформацію, що повністю чи частково не відповідає дійсності. Вказаний хибний час та місце прийому та відсутність інформації про зміни у розкладі роботи приймальні ускладнює комунікацію  виборців з депутатами та свідчить про відсутність систематичного зв`язку.

Моніторинг показав, що однією зі слабких сторін діяльності депутатського корпусу Харківської міської ради є звітування. Звернувшись із запитом до ХМР щодо звітування депутатів за рік роботи, ми отримали відповідь, що всі 84 депутати ХМР прозвітували про результати своєї діяльності наприкінці 2017 року. Усі повідомлення про звіти та їх описову частину, які були подані депутатами до ради, ми перевірили особисто. Виходячи з аналізу фактичної частини звіту, слід зауважити, що лише 8 депутатів[6] повністю дотримались вимог Закону «Про статус депутатів місцевих рад»

під час підготовки звітів. Згідно його вимогам «звіт депутата місцевої ради повинен містити відомості про його  діяльність  у раді та в її органах,  до яких його обрано,  а також про його роботу у виборчому окрузі, про прийняті радою та її органами  рішення,  про  хід  їх виконання,  про особисту участь в обговоренні,  прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів, а також доручень виборців свого виборчого округу». У 66 депутатів[7], що становить 78% депутатського корпусу ХМР, звіти містили лише часткову інформацію про діяльність та відповідали лише 2 пунктам Закону.

Проблемою залишається помилкове трактування річного звіту фракції як особистий звіт усіх його депутатів. Так, фракції партій Об’єднання “Самопоміч”, «Наш край» та частково представники БПП-“Солідарність” організували фракційні звітування. Така практика є позитивною, проте не може підміняти собою обов’язок кожного депутата оприлюднювати звіт та публічно звітувати за свою діяльність перед виборцями.

Ніхто з депутатів не використав можливість оприлюднення особистих звітів у мережі Інтернет: на особистих сторінках фейсбук чи регіональних сайтах політичних партій. Слід відзначити загальну низьку активність депутатського корпусу у соціальних мережах. І, хоча 59 депутатів зареєстровані у мережі facebook, активну комунікацію з виборцями ведуть лише 21 депутат[8].

Найкращі показники за підсумками моніторингової кампанії “Атестація. Депутати міських рад” депутати Харківської міської ради продемонстрували за критеріями, які стосуються питань доброчесності. В цілому, простежується високий рівень дисциплінованості депутатів у компоненті відвідування пленарних засідань, декларування власних доходів та повідомлення про конфлікт інтересів.

43 депутати[9] ХМР відвідали 90% усіх пленарних засідань протягом поточної каденції і лише двоє (Станіслав Косінов та Ігор Романенко (фракція «СОЛІДАРНІСТЬ») – нижче 50%.

29 депутатів[10] відвідали 90% засідань постійних комісій і троє (Олександр Фельдман, Станіслав Косінов, Андрій Жорник) – менше 40%. Усі депутати ХМР подали декларації за 2016 рік.

Для підвищення публічності депутатського корпусу пропонуються наступні рекомендації:

  • розробити окреме положення про порядок щорічного індивідуального звітування депутатів та його публічного представлення на відкритій зустрічі;
  • депутатам дотримуватися вимоги закону про необхідність інформувати виборців про проміжні результати своєї депутатської діяльності щонайменше один раз на півріччя;
  • оприлюднювати щорічний індивідуальний звіт у відповідності до вимог українського законодавства (часу, структури і змісту) та звітувати про результати депутатської діяльності протягом року на відкритій зустрічі з виборцями, а також розмежовувати для себе різницю між фракційним та власним індивідуальним щорічним звітом;
  • гарною практикою для депутатів може стати можливість подавати текст проміжного та щорічного звітів для їх подальшого оприлюднення у профайлі депутата на Інформаційному порталі. Додатково, як приклад доброї практики, оприлюднювати звіти на сайті партії, власному сайті, у місцях здійснення прийому, у партійній газеті і сторінках у соціальних мережах;
  • використовувати можливості новітніх засобів комунікації для підтримування зворотнього зв’язку з виборцями за допомогою соціальних мереж. Незважаючи на те, що це не є обов’язком депутатської діяльності, проте буде свідченням пошуку депутатом шляхів полегшення комунікації з виборцями, відкритості та готовності робити щось більше, аніж цього вимагає законодавство.

    За коментарями звертайтеся:

    Микола Зінченко,

    099 788 36 60

    Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись на сайті організації: http://cvu.od.ua/ua/projects/attestation/

[1]    Ольга Чичина,  Максим Мусєєв, Борис Баронін, Андрій Бондаренко, Олексій Навроцький, Ігор Терехов (фракція «За Харків, за Відродження»); Тарас Сітенко, Іван Ракич, Ігор Черняк, Олена Горошко, Наталія Коваленко, Марія Мезенцева, Сергій Могила, Сергій Утєвський, Олена Ворона, Андрій Саєнко, Олексій Бабешко, Захар Мазняк (фракція «Об`єданння САМОПОМІЧ»); Віталій Резніченко, Андрій Колос, Олександр Фельдман, Віктор Ларченко, Ігор Овечкін  (фракція «НАШ КРАЙ»); Ірина Цветкова, Віталій Маляренко, Олександр Давтян, Сергій Куценко (фракція «СОЛІДАРНІСТЬ»).

[2]    Віталій Кривуля, Олег Товкун, Габріел Михайлов, Фазіль Аббасов, Володимир Котковський, Віктор Кітанін, В’ячеслав Ільєнко, Алла Бобейко, Олександр Лобановський, Надія Тимофєєва,  Володимир Чумаков (фракція «За Харків, за Відродження»); Захар Мазняк, Тарас Сітенко, Георгій Лаговський (фракція «Об’єднання “САМОПОМІЧ»); Віталій Резніченко, Олександр Худенко (фракція «Наш край»); Олександр Давтян (фракція «СОЛІДАРНІСТЬ»)

[3]Володимир Полозков,  Олександр Кочеров (фракція «За Харків, за Відродження»); Віталій Маляренко (фракція «СОЛІДАРНІСТЬ»)

[4] Костянтин Підгорний, Володимир Золотарьов, Олександр Новак (фракція «За Харків, за Відродження»).

[5] Костянтин Підгорний, Володимир Золотарьов, Олександр Новак, Володимир Тупіцин, Володимир Полозков, Олександр Кочеров,  Юрій Медвєдєв  (фракція «За Харків, за Відродження») та Олександр Худенко (фракція «Наш край»).

[6] Ольга Чичина, Алла Бобейко, Андрій Бондаренко, Андрій Руденко, Олександр Давтян, Сергій Куценко, Віталій Маляренко, Володимир Полозков.

[7] Фазіль Аббасов, Світлана Андрєєва, Олексій Артикуленко, Валерій Арутюнов, Ольга Вельможна, Олександр Василенко, Ігор Вировець, Віталій Ганжа, Олександр Гудименко, Валентина Гура,  Віталій Гагарін, Ганна Головчанська, Юрій Долинський, Сергій Дудука, Богдан Долина, Андрій Жорник, Володимир Зінченко, Володимир Золотарьов, Вячеслав Зоценко, В’ячеслав Ільєнко, Надія Ільєнко, Неллі Казанжиєва, Андрій Кудінов, Віктор Кітанін, Володимир Котковський, Олександр Кочеров, Олександр Лобановський, Юрій Медведев, Максим Мусєєв, Олександр Новак, Сергій Новіков, Роман Нехорошков, Тетяна Поздєєва, Сергій Половинко, Костянтин  Підгорний, Валерій Певнєв, Семен Сирота, Ігор Терехов, Олег Товкун,  Надія Тимофєєва, Тетяна Топчій, Володимир Тупіцин, Володимир Чумаков, Тетяна Шевченко, Олександр Фельдман, Андрій Колос, Олена Горошко, Наталія Коваленко, Марія Мезенцева, Захар Мазняк, Сергій Могила, Іван Ракич, Ігор Черняк, Сергій Утєвський, Тарас Сітенко, Станіслав Косінов, Володимир Наконечний, Олександр Худенко, Віктор Ларченко,  Віталій Резніченко, Георгій Лаговський, Ігор Романенко, Олексій Бабешко, Андрій Саєнко, Ігор Овечкін, Олена Ворона.

[8] Олександр Фельдман, Ігор Терехов, Олена Горошко, наталія Коваленко, Андрій Колос, Захар Мазняк, Марія Мезенцева, Сергій Могила, Іван Ракич, Сергій Утєвський, Ігор Черняк, Тарас Сітенко, Олексій Бабешко, Віталій Маляренко, Сергій Куценко, Олексій Навроцький, Максим Мусєєв, Габріел Михайлов, Ірина Цветкова, Ольга Чичина, Олена Гунбіна.

[9] Ольга Чичина, Олександр Новак, Ігор Терехов, Олег Товкун, Фазіль Аббасов, Ольга Вельможна, Ігор Вировець, Володимир Зінченко, Володимир Золотарьов, Вячеслав Зоценко, В’ячеслав Ільєнко, Надія Ільєнко, Олександр Лобановський, Роман Нехорошков, Сергій Новіков, Костянтин  Підгорний, Тетяна Поздєєва, Надія Тимофєєва, Тетяна Топчій, Володимир Тупіцин, Володимир Чумаков, Віталій Ганжа, Олександр Гудименко, Валентина Гура, Юрій Долинський, Сергій Дудука, Володимир Котковський, Андрій Кудінов, Юрій Медведєв, Сергій Половинко, Семен Сирота, Ігор Аріх, Олексій Навроцький, Борис Баронін, Олексій Богач, Олена Гунбіна, Віталій Кривуля, Олександр Щиров (фракція «За Харків, за Відродження»); Ігор Овечкін, Віктор Ларченко, Віталій Резніченко (фракція «Наш край»); Георгій Лаговський (фракція об’єднання «Самопоміч»); Володимир Полозков (фракція «СОЛІДАРНІСТЬ»).

[10] Олексій Артикуленко, Богдан Долина, Максим Мусєєв, Тетяна Шевченко, Габріел Михайлов, Алла Бобейко, Андрій Бондаренко, Андрій Руденко, Ольга Чичина, Віталій Ганжа, Олександр Гудименко, Валентина Гура, Юрій Долинський, Сергій Дудука, Володимир Котковський, Андрій Кудінов, Юрій Медведєв, Сергій Половинко, Семен Сирота, Борис Баронін, Олексій Богач, Олена Гунбіна, Віталій Кривуля, Олександр Щиров (фракція «За Харків, за Відродження»); Андрій Саєнко, Тарас Сітенко, Георгій Лаговський (фракція об’єднання «Самопоміч»); Ірина Цветкова, Ігор Романенко (фракція «СОЛІДАРНІСТЬ»).


Тематика публікації:  

Останні публікації цього розділу:

«Сексуальність: асексуальність, моногамія, поліаморія»: новий випуск просвітницького подкасту від «Феміністичної майстерні»

Медіаграмотність — це свобода: в Україні запустили комунікаційну кампанію з протидії дезінформації

Свобода слова і відповідальність: чи потрібні правила соцмережам?

Родичі бранців Кремля розповіли експертам Crimea Global про злочини РФ проти цивільних українців

«Як трагедія Голодомору резонує в сучасній війні»: науковці обговорили історію, пам’ять та виклики сьогодення

В Україні триває Європейський тиждень тестування на ВІЛ та вірусні гепатити: як потурбуватися про своє здоров’я