«Правовий Простір»: Руйнуємо стереотипи про ромів

Рубрика «Посилення ромських громад» на порталі «Правовий Простір» - один з небагатьох українських інтернет-ресурсів, де можна знайти найбільш повну інформацію про життя ромських громад і захист прав ...

Додано:
Dinarko

27ac37d8a9d38a54726d8342f3362aab_M
«Правовий Простір»: Руйнуємо стереотипи про ромів

Рубрика «Посилення ромських громад» на порталі «Правовий Простір» – один з небагатьох українських інтернет-ресурсів, де можна знайти найбільш повну інформацію про життя ромських громад і захист прав цієї національної меншини.

Збір, акумуляція, обробка інформації, створення і публікація матеріалів для рубрики – результат співпраці редакції порталу з ромськими громадськими організаціями і Центрами правової інформації та консультацій всеукраїнської мережі ЦПІКів. «Правовий Простір» співпрацює з понад 20-ма ромськими громадськими організаціями України, які діють як в рамках мережі ЦПІКів, так і поза нею.

В рубриці можна виокремити 4 основні напрямки:

Права ромів. Загалом всеукраїнська мережа Центрів правової інформації та консультацій налічує 43 ЦПІКи в різних містах України. Дев’ять із них працюють на базі ромських організацій. За зведеною статистикою Центрів, які ведуть письмову реєстрацію відвідувачів, протягом трьох років тут отримали консультації понад 5700 рома. Окрім статистики, Центри надають порталу інформацію про приклади позитивного розв’язання правових проблем – так народжуються історії успіху.

Освіта. В цьому серйозному для ромської громади напрямку з «Правовим Простором» співпрацюють 6 Центрів для батьків, створених на базі ромських громадських організацій, що долучилися до проекту «Поширення досвіду Центрів для батьків у ромських громадах». Починаючи з грудня 2013 року, в Україні його реалізує Всеукраїнський фонд «Крок за кроком».Ще від двох громадських організацій портал отримує інформацію про досвід Центрів із підготовки ромських дітей до школи, створених за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».Також із двома ромськими громадськими організаціями редакція сайту контактує з питань вищої освіти та правової освіченості молодих рома.

Культура. Розвиток та популяризацію ромської культури як основний напрямок своєї роботи обрали 2 громадські організації, діяльність яких висвітлює портал.

Соціально-медичне посередництво. Чимало матеріалів рубрики присвячені темі медіаторства. Загалом в Україні підготовлено 55 ромських посередників. З них 16 медіаторів працюють в рамках проекту Міжнародного фонду «Відродження», близько 40 є членами інших організації, які не задіяні в проекті, але виступають партнерами.
Аналітичні статті, представлені в рубриці, допоможуть навіть непідготованому читачеві легко зрозуміти на прикладі діяльності ЦПІків, якими є основні правові проблеми ромів; чому є таким занизьким рівень освіти серед рома; чому в умовах військового конфлікту в Україні саме роми, особливо переселенці, переживають подвійну дискримінацію; де і як в Україні можна вивчитися на спеціаліста-ромолога.

Також рубрика постійно поповнюється публікаціями про події з життя ромської громади та заходи, спрямовані на захист прав ромської національної меншини.

Завдяки постійній комунікації з організаціями, рубрика постійно поповнюється і посідає на сьогодні друге місце на порталі щодо кількості публікацій: станом на 14 жовтня 2015 року таких – 297. Більше містить лише рубрика «Успішна практика» – тут зібрані 380 статей. До речі, у «Посиленні ромських громад» також зібрані історії успіху щодо захисту прав українських рома – таких близько 20% від загальної кількості публікацій. Є серед них приклади допомоги різних масштабів. Приміром, конкретним родинам правозахисники допомогли отримати паспорти, свідоцтва про народження чи документи на житло – і це кардинально змінило життя сімей. Водночас є й описи непересічних подій, які мають значення для всієї ромської громади, як то заснування першого в Україні ромського ОСББ чи Органу самоорганізації ромської громади.

Окрім цього, рубрика «Посилення ромських громад» є руйнівником стереотипів відносно ромів. В ній чимало матеріалів про багату історію та культуру рома, їхні традиції. Героями публікації є самі роми – дуже різні за походженням, рівнем освіти, родом діяльності. Приміром, тут ви познайомитеся з талановитими дорослими та малими музикантами та співаками з ансамблю «Лаутарі»; потомственою вокалісткою з Одеси Жужуною Дудучавою, яка роками збирає і зберігає фотолітопис своєї родини та ромів-земляків; про майстра-чоботаря з Закарпаття Золтана Папа, який не лише навчає молодих ромів ремеслу – щоб не байдикували і мали «в руках» професію, а й у невеличкому селі організував Центр з підготовки малюків до школи; з ромськими студентами та випускниками вузів, які успішно навчаються чи вже мають значні досягнення у кар’єрі.

Також варто згадати фільм «Ромська мрія», створений 2013 року Інформаційним Ресурсним Центром «Правовий Простір» спільно з DocudaysUA. Це – дослідження українськими документалістами проблем ромів Закарпаття у форматі життєвих історій чотирьох успішних рома: вчителя Дениса, телеведучого та правозахисника Мирослава, танцівниці Діани та юристки Ренати, які є взірцями для своїх земляків.

Саме такі «живі» історії дають реальну картину життя ромської громади, доводять, наскільки, на жаль, сильною в нашій країні є стигматизація стосовно рома, і, зрештою, допомагають руйнувати її та інтегрувати ромів в українське суспільство.

Автор Олена Орлова, ІРЦ «Правовий простір»

Фото Олега Григорьєва

Джерело: ІРЦ «Правовий Простір»


Тематика публікації:          

Останні публікації цього розділу:

Фонд «Український Дім» у Варшаві вручив нагороди молодим талантам на честь свого 15-річчя

Проєктна діяльність, міжнародні партнерства та поточна робота: відбулася зустріч голів громад Кропивницького району

Голови громад Донеччини вивчають інструменти залучення додаткових ресурсів

Стратегії як інструменти сталого розвитку громад Кіровоградщини

Академія української преси розкриває секрети взаємодії зі штучним інтелектом

Дві українські команди увійшли до десятки фіналістів Foodathon 2024